Mladý muž prekonal opičie kiahne, teraz varuje verejnosť: Toto nechcete

0
Mladý muž prekonal opičie kiahne, teraz varuje verejnosť: Toto nechcete
Zdroj: IG/matthias

Sociálne siete vedia byť na niečo naozaj dobré. Napríklad Matt Fors (30) z Los Angeles zavesil na TikTok svoj príbeh o tom, ako zvládol opičie kiahne. Zároveň vyzýva širokú verejnosť, aby sa dala zaočkovať.

Ako povedal pre CNN, prvé príznaky ochorenia si všimol ešte 17. júna. „Toto nechcete,“ povedal úprimne. Jeho kamarát mu povedal, že môže ísť o opičie kiahne, pretože symptómy sedeli. Matt sa cítil tak, ako by mal chrípku. Medzi príznaky tohto vzácneho ochorenia patria práve: horúčka, bolesť hlavy a svalov, zimnica, opuchnuté lymfatické uzliny, pocit únavy.

Keď zbadal na svojom tele podozrivé vyrážky, neváhal a navštívil svojho doktora. O pár dni to mal čierne na bielom. Naozaj sa u neho potvrdilo toto ochorenie.

Silné bolesti

Hoci vyrážky na jeho tele spočiatku nevyzerali vážne, situácia sa dramaticky zmenila. Veľmi rýchlo sa zväčšili, napĺňali sa, nehovoriac o tej bolesti, ktorú prežíval. Obzvlášť noci boli veľmi náročné. Potil sa, hrdlo ho neúprosne bolelo a kašeľ mu nedal spať. Toto všetko v kombinácii s nesmierne bolestivými léziami ho priviedlo naspäť k doktorovi.

Hoci mu predpísali silné lieky proti bolesti, stále sa nedočkal vytúženého efektu. „Ale ani lieky proti bolesti to úplne neznecitliveli. Len to bolo dosť znesiteľné na to, aby som mohol znova spať,“ povedal otvorene.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matt Ford (@matthias)

Varuje ľudí

Po svojej nepríjemnej skúsenosti varuje verejnosť pred týmto ochorením a vyzýva na očkovanie. Niektorí ľudia sa mu dokonca poďakovali, pretože o opičích kiahňach doposiaľ nič nepočuli. „Som rád, že môžem informovať ľudí a dúfam, že viac ľudí bude v bezpečí,“ dodal Matt.

Opičie kiahne sú už aj na Slovensku. Evidujeme zatiaľ dva prípady. Človek ich môže dostať, keď je v kontakte s infekčnou léziou, chrastou alebo telesnými tekutinami nakazeného. To však nie sú jediné príležitosti, kedy sa človek môže nakaziť. Vírus sa šíri tiež prostredníctvom respiračných sekrétov, keď je ste v dlhšom kontakte s niekým tvárou v tvár alebo keď sa dotknete nejakých predmetov, na ktorých sú telesné tekutiny infikovanej osoby.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matt Ford (@matthias)

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu