Nemecká rozviedka počas vzbury Wagnerovcov odpočúvala Prigožina aj Lukašenka

0
Nemecká rozviedka počas vzbury Wagnerovcov odpočúvala Prigožina aj Lukašenka

7.7.2023 (SITA.sk) – Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) dokázala získať prístup k rozhovorom medzi lídrom ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom a samozvaným prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom počas vzbury v Ruskej federácii na konci júna. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na spoločné vyšetrovanie nemeckých vysielateľov WDR a NDR.

Nedostatok dôkazov

Nemecká rozviedka podľa médií odpočúvala telefonické rozhovory medzi vodcom wagnerovcov a Lukašenkom, keď diskutovali o podmienkach ukončenia vzbury. BND sa tak údajne priamo dozvedela o Lukašenkovej úlohe sprostredkovateľa medzi Prigožinom a ruským vodcom Vladimirom Putinom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

WDR a NDR zároveň uvádzajú, že nemecká rozviedka mala už týždeň pred udalosťami nejasné dôkazy o možnej vzbure v Rusku a snažila sa tieto informácie potvrdiť u partnerov, no neúspešne a preto o nich neinformovala kancelára Olafa Scholza.

Interná kontrola zlyhania

„Prvé varovanie o týchto udalostiach údajne BND nemeckej vláde poslala v piatok večer – deň predtým ako wagnerovci obsadili ruské vojenské objekty a mesto Rostov nad Donom,“ cituje Ukrajinská pravda.

Minulý týždeň sa objavili informácie, že nemecká Spolková spravodajská služba začala internú kontrolu svojho zlyhania v súvislosti s predvídaním pokusu o štátny prevrat v Rusku a jej šéf Bruno Kahl údajne čelí demisii. Aktuálne informácie to však vyvracajú.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Štátny prevrat, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Nemecká rozviedka počas vzbury Wagnerovcov odpočúvala Prigožina aj Lukašenka © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie