Nenechajte sa prevalcovať! 9 tipov na asertivitu

0
Nenechajte sa prevalcovať! 9 tipov na asertivitu
pracovna porada

Asertivita je interpersonálna zručnosť, v ktorej demonštrujete zdravú sebadôveru postaviť sa za seba a zároveň rešpektovať práva iných. Keď ste asertívny, nie ste ani pasívny, ani agresívny, ale priamy a čestný. Neočakávate, že ostatní ľudia budú vedieť, čo chcete, a tak je lepšie vyjadriť sa, čo potrebujete.

1. Budujte si sebavedomie

Jedným z obmedzení, ktoré majú príliš milí ľudia, a ktoré im bráni stať sa asertívnejšími, je vlastné sebavedomie. Nízka sebaúcta a nízke sebahodnotenie nám bránia byť asertívni. Nechceme, aby nás ľudia nemali radi, a preto sa radšej stiahneme do úzadia a na všetko prikyvujeme. Ale keď sa budeme príliš zaoberať tým, ako o nás uvažujú iní ľudia, dovolíme im definovať našu existenciu.

Keď sme zotročení názormi druhých, zabraňujeme sa prejaviť nášmu autentickému ja. Musíme nájsť odvahu vypočuť si realitu a preveriť si ju na vlastnej koži. A ustrážiť si, nakoľko budeme žiť podľa názorov iných ľudí. Len vtedy, keď zistíte, kde sú vaše reálne nedostatky, môžete začať pracovať na budovaní vlastného sebavedomia.

2. Vypestujte si odvahu

Táto vlastnosť je na vybudovanie asi najťažšou. Väčšina milých ľudí by povedala, že majú sebavedomie. Väčšina milých ľudí by povedala, že si naozaj cenia iných ľudí. Ale majú strach. Ruku na srdce – tvrdé rozhovory sú desivé. Kto vie, čo sa stane? Kto vie, ako bude druhá osoba reagovať? Bude nás mať stále rada? Bude náš vzťah pokračovať? Kto vie, čo sa stane, keď bude po všetkom?

Neistota môže viesť k strachu, ktorý nás paralyzuje a bráni nám robiť a hovoriť veci, ktoré musíme robiť a hovoriť. Jediný spôsob, ako prekonať strach, je odvaha. Vstúpiť do arény, hoci každá bunka vašej bytosti nechce ísť. To je odvaha.

C.S. Lewis: Odvaha je cnosť a testuje sa v každej inej cnosti.

Inými slovami, vždy, keď chceme byť spravodlivý, musíme spraviť krok odvahy. Poctivosť vyžaduje odvahu. Integrita si vyžaduje odvahu. Charakter vyžaduje odvahu. A v tomto prípade si asertivita vyžaduje odvahu.

3. Udržujte svoj štýl komunikácie v súlade s rečou tela

Pokiaľ ide o asertivitu, komunikačný štýl je základom. Kľúčom k úspechu je rešpektovať tých, s ktorými sa snažíte komunikovať. Dávajte pozor na reč tela, rovnako ako slová, ktoré hovoríte, a uistite sa, že je v súlade s vašimi slovami, rečou tela a tónom.

Nikdy neočakávajte, že ľudia budú čítať vaše myšlienky. Ak niečo chcete, povedzte to, a ak vám niečo vadí, taktiež to povedzte. Pri žiadosti alebo kladení otázok vyzerajte sebavedomo. Postavte sa rovno, nakloňte sa trochu, usmejte sa alebo si udržte neutrálny výraz tváre a pozrite sa osobe priamo do očí.

porada
Foto: pixabay.com

4. Chápte a akceptujte rozdiely

Asertivita neznamená, že odmietate názory iných ľudí. Tak, ako vyjadrujete svoj vlastný názor, snažíte sa pochopiť aj iné uhly pohľadu. Nedovoľte, aby vás rozrušovali alebo nahnevali. Nezabudnite, že rozdiely v názoroch nemusia znamenať, že máte pravdu a že druhá osoba má nesprávny názor. Snažte sa vžiť do ich situácie. Počúvajte úctivo a neprerušujte, keď iní hovoria.

5. Hovorte jednoducho a priamo

Keď praktizujete zásady asertivity, je dôležité hovoriť takým spôsobom, aby ste neobviňovali iné osoby. Ak hovoríte o svojej pravde s úprimnosťou, nemali by sa ostatní cítia zle. Neobávajte sa, e to, čo poviete, zraní iných. Buďte jednoduchý, priamy a výstižne povedzte to, o čom ste presvedčený, že je pravda. Pri sebapresadzovaní si pamätajte, že menej je viac. Udržujte svoje požiadavky bez zdlhavých vysvetlení.

6. Použite silu zámena „JA“

Ak chcete byť asertívny, bez toho, aby ste pôsobili nepriateľsky, použite slovo „ja“. Je to len zvyk hovoriť vety ako „Myslím si…“ alebo „Cítim…“ Nikdy nepoužívajte agresívny jazyk alebo frázy ako „Nikdy…“ alebo „Ty vždy…“ Tieto vyhlásenia iritujú ostatných ľudí, nechávajú ich frustrovaných a vypínajú rozhovor. Vyhlásenia v prvej osobe vám umožňujú byť si istí a asertívni bez toho, aby ste sa niekomu odcudzili a odradili iných ľudí.

7. Zostaňte pokojní

Byť asertívny môže spôsobiť, že sa budete cítiť rozrušene. To však môže niekedy pôsobiť ako agresivita. Keď rozprávate, naučte sa zostať chladný a pokojný, nadobudnete tak istotu a druhá osoba sa uvoľní a zrelaxuje. Nezabudnite normálne dýchať a dbať na reč tela a očný kontakt. Buďte prítomní. Ukľudnite myseľ, stavte na pokojnú a pomalšiu reč, pokojné konanie – nielenže vám dá dôveru, ale umožní aj ostatným, aby s vami zostali v kontakte.

dievca
Foto: pixabay.com

8. Nastavte hranice

Hranice sú pravidlá a obmedzenia, ktoré si vytvoríte pre seba a ktoré vám pomôžu rozhodnúť, čo budete robiť a čo už nedovolíte. Nechcete, aby ľudia po vás šliapali, ale taktiež nechcete, aby si ľudia mysleli, že ste tyran. Nastavenie hraníc vám umožní poznať, kedy potrebujete povedať áno, a kedy chcete povedať nie. Asertivita je ako každá iná zručnosť – vyžaduje si prax a čas na to, aby bola správne aplikovaná. Pokračujte v práci prostredníctvom každej z týchto techník a čoskoro sa budete cítiť istejšie.

9. Vyjadrite to, čo skutočne potrebujete

Zamerajte sa na skutočnú príčinu problému, nie na nejaké podružné a nepodstatné okolnosti. Inými slovami, čo vám skutočne prekáža – to, že muž nechal zase zdvihnuté toaletné sedadlo alebo že ste boli päť krát za noc hore kvôli dieťaťu? Neriešte a nevyčítajte mu potom v hneve hlúposti, ale to, čo vás skutočne trápi.

Povedzte: „Som zničená. Včera som vstávala päť krát v noci k malej, a potrebovala by som pomôcť. Nemohol by si vstať aspoň dvakrát za noc?“ A namiesto: „Nemáš potuchy, aký je môj život, a si sebecký!“ môžete povedať: „Som vyčerpaná a potrebujem viac pomoci s deťmi.“

žiadne príspevky na zobrazenie