Online nákupy: Poznáte všetky výhody a nevýhody?

0
Online nákupy: Poznáte všetky výhody a nevýhody?
online nakupovanie, e-shop

Každý spôsob nakupovania má svoje výhody aj nevýhody. Tak je to aj s online nakupovaním. Pripravili sme pre vás zopár praktických informácií o online nakupovaní s praktickou aplikáciou na náš internetový obchod.

VÝHODY online nakupovania

 • Môžete nakupovať z pohodlia svojho domova
  Aj v našom internetovom obchode www.naja-trade.eu môžete nakupovať bez toho, že vôbec vyjdete z domu. Nemusíte stáť v radoch v kamennej predajni, nestrácate čas cestovaním do obchodu a prezeraním tovaru. Pár klikmi si môžete vybrať zo širokej ponuky tovarov dostupných na internete. Za tovar zaplatíte tiež z domu a môžete si ho nechať priniesť až ku vašim dverám.
 • Otvorené non-stop
  internetový obchod je otvorený non-stop. Žiadna otváracia doba ako v kamennej predajni, tovar môžete nakupovať 7 dní v týždni, cez deň aj v noci. Môžete nakupovať vtedy, keď už sú kamenné predajne zatvorené, cez sviatky, víkendy, keď ste doma chorý vy alebo vaše deti, a nemôžete ísť na nákup von, kedykoľvek máte VY čas. Kľudne si môžete tovar vyhľadať, porovnať, porozmýšľať.
 • Výber spôsobu dodania a platby za tovar
  z pravidla máte na výber viacero možností dodania tovaru a platby. Väčšinou ide o štandardné spôsoby, ktoré v dnešnej dobe ponúkajú takmer všetci internetoví predajcovia. Môžete si vybrať spôsob doručenia tovaru a platby podľa vlastnej preferencie, čo vám vyhovuje, podľa vlastných skúseností, miesta vášho bydliska, či možností. Rozhodnutie je na vás. Nie všetky internetové obchody ponúkajú možnosť dodania tovaru na dobierku, nakoľko pre nás obchodníkov znamená čas peniaze, a pri dobierkach sú úhrady na ceste k nám dlhšie.
 • Tovar v akcii, lacnejšie a výhodnejšie, väčšia ponuka
  Nakupovanie cez internet má jednu veľký výhodu. Viete nakúpiť lacnejšie a ušetríte čas pri porovnávaní cien tovaru, ako by vám to trvalo pri nakupovaní v bežnej kamennej predajni. Nemusíte obiehať viaceré predajne vo vašom okolí a vyberať z obmedzenej ponuky, ceny porovnávať a vracať sa do predajne niekoľkokrát. Na internete si môžete nájsť viacerých predajcov, ktorí ponúkajú to, čo hľadáte a porovnať ich ceny. Nie ste viazaný len na miesto, na ktorom sa nachádzate. Kľudne si môžete objednať tovar, ktorý sa vo vašom meste nenachádza, pokojne aj zo zahraničia. Výhodou online je aj nakupovanie bez obmedzenia na miesto bydliska. V tomto má internetový obchod veľkú výhodu oproti kamennej predajni.
 • Dostupnejší, flexibilnejší, komplexnejší zákaznícky servis
  Dobré e-shopy ponúkajú zvyčajne možnosť napísať im kedykoľvek otázku alebo tiež zatelefonovať. Takúto výhodu zákazníckeho servisu pri kamenných predajniach zvyčajne nemáte.

Prečítajte si aj článok 5 tipov, ako vybudovať úspešný e-shop

https://www.facebook.com/najatrade/photos/a.253037102066298/360902354613105/?type=3&theater

NEVÝHODY online nakupovania

 • Väčšina e-shopov neponúka možnosť si tovar pred nákupom poriadne ohmatať, prezrieť, vyskúšať. Na druhej strane, zvyčajne ponúka detailný popis ako napríklad rozmery, materiál, výrobca, popis, pôvod, fotografia – aby ste si ho vedeli lepšie predstaviť. Ale niekedy ani to nestačí a tovar po doručení nebude spĺňať vaše očakávania. Niektoré e-shopy ponúkajú tiež možnosť vrátenia nepoškodeného tovaru bez udania dôvodu do určitého času. Odporúčame čítať si obchodné podmienky. 
 • Prienik do súkromia
  Nakoľko pri online nakupovaní udávate niektoré zo svojich osobných údajov, ktoré sú nevyhutné pre zrealizovanie objednávky, dodanie tovaru a platbu za tovar, je veľmi dôležité, aby internetový obchod citlivo spravoval vaše osobné údaje a zabezpečil ich ochranu. Pri nákupe cez internet si starostlivo vyberajte také internetové obchody, ktoré na svojich stránkach túto bezpečnosť deklarujú.
 • Finančné podvody, nedodanie tovaru, iné klamanie spotrebiteľov
  Aj na internete existujú neseriózne e-shopy, podvodníci, nespoľahliví predajcovia a iní špekulanti. Vždy je dôležité si overiť, kto je prevádzkovateľom internetového obchodu. Či sa vôbec viete dopátrať na e-shope tohto údaju, či takýto prevádzkovateľ existuje, je možné ho kontaktovať, či sa nachádza na uvedenej adrese, či telefónne číslo alebo email prevádzkovateľa je funkčný a iné detaily, ktoré sú vám podozrivé si radšej overte. Radšej cez pochybný internetový obchod nekupujte. Dôležité je si všímať obchodné podmienky, podmienky reklamácie, dodacie a platobné podmienky, ktoré e-hopy na svojich stránkach uvádzajú. Ale ani rôzne certifikáty o dôveryhodnosti internetového obchodu nie sú zárukou jeho spoľahlivosti.
 • Dodanie tovaru je dlhšie ako pri nákupe v kamennej predajni
  Po nákupe v kamennej predajni si tovar hneď odnášate so sebou domov, je v tomto kamenná predajňa najrýchlejšou cestou nákupu. Zároveň vám nikto nič neúčtuje za dodanie tovaru. Žiaden internetový obchod vám toto nevie poskytnúť. Každý internetový obchod potrebuje nejaký čas na prípravu vášho tovaru a jeho zaslanie k vám. Zároveň potrebuje zabezpečiť prepravu tovaru, čo tiež niečo stojí a väčšinou to platíte vy, zákazníci. Avšak existujú expresné služby, ktoré internetové obchody ponúkajú a snažia sa dopraviť zakúpený tovar čo najskôr k vám. Alebo pri väčších objednávkach poskytujú dopravu zdarma.

Aké máte skúsenosti s online nakupovaním vy?

žiadne príspevky na zobrazenie