Neplaťte zbytočné pokuty!

0

Na internete som náhodne natrafila na web s názvom www.neplat-pokuty.sk. Očami som si prebehla stránku a bola prepojená s ďalším webom www.zrusene-pokuty.sk. Keďže tieto weby sa venujú téme podnikania a sú nasmerované na podnikateľov a podnikateľky, rozhodla som sa spojiť so zakladateľom uvedených stránok. Jedným z nich je Jozef Pribocký, s ktorým sme spravili tento rozhovor.

Skúste nám predstaviť, o čom sú stránky neplat-pokuty.sk a zrusene-pokuty.sk.

V prvom rade by som chcel podotknúť, že projekt s názvom NEPLAT-POKUTY je prioritne určený podnikateľom, ktorí podnikajú v akejkoľvek oblasti, či už je to stavebný sektor, kaderníctvo, reštaurácia, autoservis, kaviareň a pod. V minulosti som pracoval na Slovenskej obchodnej inšpekcii ako inšpektor SOI a už počas kontrol sa podnikatelia sťažovali na určité veci. Zároveň som zistil, že je dopyt po radách, pretože im nemal kto pomôcť.

Legislatíva na Slovensku je nastavená tak, že zákony sú v prospech spotrebiteľov, resp. zamestnancov, ale bežným podnikateľom, ktorí sa denno – denne venujú svojej podnikateľskej činnosti, živia svoje rodiny, zamestnávajú ľudí, objedávajú tovar, vybavujú zákazníkov, tak tejto skupine nemá kto pomôcť. K tomu je naviac to, že tých, ktorí tvoria kostru slovenskej ekonomiky ešte štát obmedzuje svojimi niekedy nezmyselnými kontrolami.

Zo skúsenosti vieme, že zákonov a nariadení je toľko, že bežný podnikateľ ich nemá šancu sledovať a dodržiavať. Živnostenská komora dokonca upozorňuje, že pre bezproblémové podnikanie je potrebné štandardnému podnikateľovi vedieť vyše 1500 zákonov, príkazov a nariadení. Preto som sa rozhodol spoločne so svojimi kolegami, tiež inšpektormi z rôznych kontrolných orgánov založiť združenie NEPLAT-POKUTY, ktoré pomáha podnikateľom v tom, aby v prípade návštevy kontrol mali svoje ,,papiere“ správne.

Na akom princípe funguje vaše združenie?

Vytvorili sme pre podnikateľov dve cesty, tou prvou sú osobné konzultácie a nastavenie prevádzky s vypracovaním potrebných dokumentov v prípade rôznych kontrol. Našou výhodou je know – how, keďže z praxe vieme, ktoré náležitosti inšpektori kontrolujú a ako má daný dokument, alebo tlačivo vyzerať. Toto všetko vieme podnikateľkám/podnikateľom osobne nastaviť a prevádzku zabezpečiť vzorovo. Hneď na prevádzke sa dajú odstrániť chyby za tisíce eur.

Druhá alternatíva je taká, že chceme naše vedomosti odovzdať vo väčšom meradle, preto sme minulý rok založili novú značku s názvom ZRUSENE-POKUTY. Je to vlastne web – e-shop kde si podnikateľky/podnikatelia môžu stiahnuť rôzne dokumenty, ktoré sa bytostne týkajú ich činnosti. Všetky tieto dokumenty vypracovali odborníci so skúsenosťami priamo z praxe.

Prečítajte si aj rozhovor s rozbiehačom nápadov, Jurajom Kováčom

Aké konkrétne dokumenty máte na mysli?

Každá podnikateľka/podnikateľ má iný typ prevádzky, ale každý si tam nájde svoje. Niektoré dokumenty majú využitie pre všetkých ako napr. reklamačný poriadok, pracovná zmluva, zmluva o dielo, oznam o ochrane osobných údajov, alebo iné. Niektoré sú zase segmentované, napríklad zákazkový list o prijatí a oprave tovaru pre zlatníctva.

Takže na webe máte dokumenty, ktoré slúžia ako prevencia pred prípadnými pokutami?

Áno, pochopili ste to presne. Našou prioritou je prevencia pred pokutami správnym nastavením formálnych náležitosti, a ak sa náhodou nastane nejaké pochybenie, sú na webe zverejnené opravné prostriedky k správnemu konaniu, ktoré keď podnikateľka použije, tak má šancu uspieť a prípadná pokuta môže byť zrušená.

Stáva sa, že pokuta je niekedy zrušená, keď ju kontrolný orgán už vydal?

Áno, na webe zrusene-pokuty.sk je dosť príkladov, kedy rôzne kontrolné orgány zrušili pokutu.

A prečo? Aká je príčina?

Podnikatelia v odvolaniach poukazovali aj na ich procesné a ústavné práva, prípadne chyby v konaní. Lebo tak, ako majú dodržiavať zákony podnikatelia, tak isto by mali bezchybne vykonávať kontrolu aj kontrolóri. Paradoxom však je, že podnikatelia sú za svoje chyby postihovaní, ale ak pochybí kontrolný orgán, tak ten vám pokutu nezaplatí, maximálne si uzná svoju chybu a rozhodnutie o pokute zruší.

Venujete sa aj nejakej inej profesnej činnosti?

Áno, robíme semináre a prednášky pre podnikateľov, ktoré ich naučia nové možnosti, ako sa brániť, aké hrozia riziká zo strany kontrolných orgánov, kto ich môže skontrolovať, ako nastaviť zákonne požiadavky a v rámci prednášok tiež rôzne ukážky prípadov z praxe.

Štandardne je táto prednáška spoplatnená v sume 50 EUR/osoba, avšak pre podnikateľky z klubu Akčné ženy ju urobíme zdarma. Podnikateľky tak budú mať možnosť dozvedieť sa fakt nové a prínosné informácie, ku ktorým sme sa my dopracovali rokmi.

Predošlý Vianočný blog
Pokračovať Kyberzločinci nezaháľajú ani počas Black Friday nákupov
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie