Neurovedkyňa Rita Levi-Montalcini: Objasnila fungovanie nervového systému

0
Neurovedkyňa Rita Levi-Montalcini: Objasnila fungovanie nervového systému
Foto: Diario de Madrid, commons.wikimedia.org

V análoch vedeckej histórie len málo mien svieti tak jasne ako meno Rity Levi-Montalciniovej, mimoriadnej neurovedkyne, ktorej prevratný výskum spôsobil revolúciu v našom chápaní ľudského mozgu.

Rita Levi-Montalcini, narodená 22. apríla 1909 v talianskom Turíne, vzdorovala spoločenským očakávaniam a rodovým bariéram, aby sa stala jednou z najrenomovanejších vedkýň 20. storočia.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rita_Levi-Montalcini#

Cesta Levi-Montalcini k vedeckému uznaniu bola poznačená vytrvalosťou, vášňou a neukojiteľnou zvedavosťou o záhadách nervového systému. Napriek tomu, že ako židovská žena vo fašistickom Taliansku čelila diskriminácii, svoje vedecké ambície sledovala s neochvejným odhodlaním a v roku 1936 získala lekársky titul na univerzite v Turíne.

Utekala pred nacistami

Počas druhej svetovej vojny čelila vedecká kariéra Levi-Montalciniovej bezprecedentným výzvam, keď utekala pred nacistickou okupáciou a viedla výskum v provizórnych laboratóriách. Počas tohto búrlivého obdobia sa jej podarilo objaviť nervový rastový faktor (NGF), proteín, ktorý hrá kľúčovú úlohu vo vývoji a udržiavaní nervových buniek.

Prelomová práca Levi-Montalcini o NGF jej v roku 1986 vyniesla Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu, čím sa stala prvou laureátkou Nobelovej ceny, ktorá dosiahla vek 100 rokov. Jej objav nielenže položil základy nášho chápania fungovania nervového systému, ale aj otvorila nové cesty pre výskum neurodegeneratívnych chorôb, akými sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Prečítajte si: Prežila 3 koncentračné tábory a stala sa z nej uznávaná vedkyňa

Foto: Diario de Madrid, commons.wikimedia.org

Nebojte sa ťažkých chvíľ

Okrem svojich vedeckých úspechov bola Levi-Montalcini priekopníčkou a obhajkyňou žien vo vede a inšpirovala generácie ctižiadostivých výskumníkov, aby si splnili svoje sny. Raz slávne povedala: „Predovšetkým sa nebojte ťažkých chvíľ. Z nich pochádza to najlepšie.“ Jej slová rezonujú ako dôkaz jej odolnosti a odhodlania tvárou v tvár nepriazni osudu.

Odkaz Rity Levi-Montalciniovej pretrváva ako maják inšpirácie pre vedcov, ženy a všetkých, ktorí sa odvážia posúvať hranice poznania. Jej život a dielo nám pripomínajú, že honba za pravdou a objavovaním nepozná hraníc a že s vášňou, vytrvalosťou a odvahou môžeme osvetliť najtemnejšie zákutia nevedomosti a vydláždiť cestu k svetlejšej budúcnosti.

Foto: Diario de Madrid, commons.wikimedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie