Neviditeľné sestričky: Jeden deň ako dobrovoľníčka

0
Neviditeľné sestričky: Jeden deň ako dobrovoľníčka

Minulý rok sme pripravili odborný seminár pre sestričky ADOS z Trenčianskeho a Trnavského kraja. Sľúbila som im vtedy, že s nimi strávim jeden dobrovoľnícky deň. A svoj sľub som splnila. Voľba padla na ADOS – Ako zachrániť život v Novom meste nad Váhom. So sestričkou Zuzanou som sa na jeden deň stala „neviditeľnou“.

Zo dňa na deň lekárom aj ošetrovateľom

ADOS (Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti) slúži imobilným, ležiacim alebo chronicky chorým osobám, ktoré zostávajú v tom lepšom prípade doma alebo sú umiestnené v domovoch dôchodcov či domovoch sociálnych služieb.

Predstavte si situáciu, že vám jedného dňa prepustia z nemocnice domov niekoho blízkeho a vy sa o neho musíte postarať. Chodíte do práce, z pohľadu na krv sa vám robí zle, nemáte žiadnu zdravotnícku prax, materiál, pomôcky a ani dostatočné informácie o ich diagnóze či liečbe.

Ak máte šťastie, natrafíte na informáciu o profesionálnej službe ADOS, ktorá vám v novej situácii pomôže, upokojí vás, je láskavá k vám aj k človeku, na ktorom vám záleží. Navyše je dostupná 24 hodín a nič za to nechce, pretože má zmluvu so zdravotnou poisťovňou.

Hlásim sa do služby

Vo svoj dobrovoľnícky deň som začala hneď o 7:00 ráno. Nové kolegyne ma upokojili, akoby som bola jednou z nich. Čo všetko ADOS sestra robí som tušila, ale osobná skúsenosť dáva tejto práci celkom iný rozmer. Lieči rany na tele aj na duši. Ošetrí preležaniny, vredy, mení obväzy, čistí, maže, suší, preplachuje, podáva infúzie, injekcie, zavedie kanylu, stará sa o katétre. Poučí rodinu o starostlivosti, naučí základné každodenné činnosti. Poradí ako umývať, prebaľovať, podávať lieky, či kŕmiť. Aj to, kde získať pomôcky a komunikuje
s lekárom.

Sestru nič nezaskočí

ADOS sestra denne navštívi aj dvadsať klientov. S autom vybaveným ako malá sanitka najazdí aj 150 km. Musí si poradiť na cestách, v čase nečase, po lazoch aj kopaniciach, ktorých má Stará Turá a Myjava viac ako dosť. Okrem toho kvôli práci vláči ťažkú brašňu, ambuvak, defibrilátor, krytia aj lieky.

Ideme za klientmi domov

Náš prvý klient bol starší pán z malej obce. Aj s manželkou boli práve covid pozitívni. Navštívili sme ho na žiadosť všeobecnej lekárky, ktorá nariadila odbery a kontrolu zdravotného stavu. Všetky ochranné pomôcky vrátane overalu sme si pre pokoj v ulici obliekli až za bránou mimo pohľadov susedov. Urobili sme všetko potrebné a skonzultovali to s lekárkou na telefóne a odviezli krv do laboratória.

Ďalšou klientkou bola asi 80-ročná pani. Ležiacou sa stala celkom nečakane. Spadla a zlomila si krčok stehennej kosti. Leží uprostred obývačky v neprirodzenej polohe a stará sa o ňu jej o niečo mladšia sestra. ADOS k nim chodí už dlhší čas trikrát do týždňa – Zuzku volajú ich anjelom strážnym. Slzy na krajíčku pri úprimnom poďakovaní sme mali všetky.

Ďalší klient – pán profesor nám telefonoval, či sa niečo nestalo, lebo meškáme 10 minút a on má o Zuzku strach. Donedávna aktívny autor kníh trpí zhubným ochorením a je po operácií odkázaný na pomoc. V každom jeho pohľade bola emócia. Vďačnosť za to, že prišla, istota, že mu pomôže, aj pocit hanby zo straty dôstojnosti a odkázanosti.

Medzi seniormi

Okrem návštev v domácnosti sme za ten deň navštívili aj tri zariadenia pre seniorov. Všetci pacienti aj personál sa na sestru Zuzku tešili. Je nesmierne obetavá, ľudská, pokojná, rozvážna a navyše veľká profesionálka.

Bola som jeden deň jej tieňom, snažila som sa neprekážať, vnímala som každé jej gesto a pohľad. Vždy upozorní, ak sa ide dotýkať, je jemná a silná zároveň. Ospravedlní sa, keď niečo zabolí, pochváli účes aj pekné pyžamo.

O tejto službe málo ľudí vie

Zuzka pracovala pretým aj v nemocnici a ako povedala: „Nemenila by som toto za ambulanciu ani nemocnicu, tam pacient príde a odíde. Viac ho nevidíte. Táto práca je o vzťahu a ľudskosti, tu sa cítim skutočne užitočná. Mrzí ma len, že stále málo ľudí o takejto službe vie, a keď sa dozvie, býva už neskoro. Veľmi by pomohlo, ak by pacient pri prepúšťaní z nemocnice dostal spolu s prepúšťacou správou aj informáciu o ADOS“.

Má úplnú pravdu a moje osobné veľké uznanie. Ak ešte máme v zdravotníctve takéto Zuzky, nie sme na tom zle. Patrí im obrovská vďaka. No určite by nemali byť neviditeľné.

Slovo na záver

Ak sa dostanete do  situácie,  že potrebujete pomoc  sestričky z ADOS, informujte sa  u svojho všeobecného lekára, alebo v  zdravotnej poisťovni. Domáca ošetrovateľská starostlivosť je hradená zdravotnou poisťovňou, klient/pacient si dopláca len za nadštandartné výkony. Postarajú sa srdečne, láskavo, profesionálne.

Tatiana Rybanská
vzťahový špecialista

žiadne príspevky na zobrazenie