Nigérijčan Onakoya a Američan Martinez pokorili rekord, šachové partie hrali neuveriteľných 60 hodín

0
Nigérijčan Onakoya a Američan Martinez pokorili rekord, šachové partie hrali neuveriteľných 60 hodín

21.4.2024 (SITA.sk) – Nigérijský šampión v šachu Tunde Onakoya absolvoval v centre amerického New Yorku rekordný maratón, keď na svetoznámom námestí Times Square rovných 60 hodín hral proti domácemu Shawnovi Martinezovi.

Prekonali rekord

Cieľom 29-ročného Onakoyu je vyzbierať milión dolárov na podporu vzdelávania detí v Afrike. O takmer štyri hodiny nigérijsko-americké duo prekonalo doterajší rekord nórskej dvojice Hallvard Haug Flatebö, Sjur Ferkingstad.

Nóri v roku 2018 hrali proti sebe 56 hodín, 9 minút a 37 sekúnd. Zástupcovia Guinnessovej knihy rekordov zatiaľ verejne nekomentovali uvedený nový rekord, niekedy im ratifikácia trvá aj niekoľko týždňov.

Splnili sen deťom v Afrike

Spomenutí šachisti začali rekord ešte v stredu s končili v sobotu. Priamo na mieste sa s pribúdajúcimi hodina striedali desiatky ľudí, ktoré hráčov podporovali. Nechýbala ani nigérijská hudobná hviezda Davido.

„Pokus o rekord sme organizovali, aby sme splnili sny miliónov detí v celej Afrike, ktoré nemajú prístup k vzdelaniu,“ uviedol Onakoya, ktorý v chudobných častiach Afriky organizuje šachová turnaje.

Počas trvania rekordného duelu mali obaja súperi každú hodinku nanajvýš päťminútovú prestávku. Manažér afrického šachistu Taiwo Adeyemi informoval, že počas prvého dňa akcie sa podarilo vyzbierať cez 22-tisíc USD. Suma, ktorú sa podarilo získať počas celého trvania podujatia, zatiaľ nezverejnili.

Podporu vyjadrili viaceré celebrity

Onakoyov rekordný pokus bol v jeho vlastne mimoriadne sledovaný. V krajine viac ako 10 miliónov detí v školskom veku nemá možnosť navštevovať vzdelávacie zariadenia, čo sa týka podielu ide o jedno z najvyšších čísel na svete.

Podporu akcii vyjadrili aj mnohé celebrity vrátane bývalého nigérijského viceprezidenta Yemiho Osinbaja, ktorý šachistovi na platforme X napísal: „Pamätajte na silné slová: ‚Je možné robiť veľké veci z malého miesta.“

Dear Tunde,

Best of luck in Times Square as you attempt to set the Guinness World Record for the Longest Chess Marathon! Your resilience and spirit inspire us all. Remember your own powerful words: “It is possible to do great things from a small place.”

Let the dynamic energy… pic.twitter.com/ldB6GuZ1F2— Prof. Yemi Osinbajo (@ProfOsinbajo) April 17, 2024

Viac k témam: Rekord
Zdroj: SITA.sk – Nigérijčan Onakoya a Američan Martinez pokorili rekord, šachové partie hrali neuveriteľných 60 hodín © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie