Priznanie speváčky: Nemohla som otehotnieť, teraz čakám dvojicky vďaka umelému oplodneniu

0
Priznanie speváčky: Nemohla som otehotnieť, teraz čakám dvojicky vďaka umelému oplodneniu

Speváčka Nika Karch, vlastným menom Veronika Karchová je speváčka preslávená najmä účinkovaním v svetoznámej švédskej kapele Rednex. Aktuálne je v radostnom očakávaní dvojičiek. Nika sa netají, že otehotnenie nebolo vôbec jednoduché a dvojičky nosí pod srdcom vďaka pomoci centru asistovanej reprodukcie Gyncare v Nitre.

  • Ako sa Nika dostala k spolupráci s kapelou Rednex?
  • Čo všetko musí žena podstúpiť, ak sa rozhodne pre umelé oplodnenie?
  • Odpovede prinášame v novom podcaste akčných žien s akčnou ženou Nikou Karch.

S Nikou Karch sa rozprávala moderátorka Lucia Hurajtová.

Nika, si úspešná talentovaná speváčka. Ako boli tvoje začiatky, s kým všetkým si spolupracovala?

Spevácku kariéru som odštartovala spoluprácou s Desmodom, Robom Opatovským, Mafia Corner či vlastným turné s Beátou Dubasovou. Na koncerte v Michalovciach som bola hostkou majstra Karla Gotta. Pred 3,5 rokmi po svadbe som dostala veľkú ponuku spievať priamo v Rednexe, v kapele z 90.rokov. Využila som príležitosť, no tým pádom mi na vlastné veci už neostával čas.

Prezradíš, ako si sa dostala ku kapele Rednex?

Bola to zhoda náhod. Rada hovorím, že som bola v správny čas na správnom mieste. Sčasti to bola náhoda, ale aj nie úplne iba náhoda. Môj brat spoluorganizoval jeden festival a zhodou náhod si tam zavolal Rednex. Ja som na Zemplínskej Šírave vystupovala deň predtým. Pri Rednexe som mala byť ako tlmočníčka. Ich speváčke meškalo lietadlo a pri skúšaní som sa im ponúkla, že zaspievam do mikrofónu, aby si ho mohli nastaviť. Hovorím im, že veď môžem zaspievať, keď chcú. Spievala som „Wish you were here„. Oni sa ma hneď opýtali, či nechcem byť ich súčasťou. Myslela som si, že to povedali len tak (smiech). Bola to však pravda.

Vypočujte si aj podcast o zdravej strave s Jankou Kondrcovou

Keďže sa vám nedarilo otehotnieť, rozhodli ste sa pre umelé oplodnenie. Nemala si strach, pred tým, čo všetko treba absolvovať alebo si bola už taká nadšená, že si verila, že už otehotnieš?

Veľmi mi pomohla podpora partnera. Bála som sa, čo urobia so mnou hormóny, ked budem „prehormónovaná.“ Na klinike každej žene robia hormonálny profil, aby jej nastavili potrebné množstvo hormónov. Ja to volám, že je to taký koktail pre každú ženu. Mne môj koktail vyhovoval (úsmev). Bolesť mi nevadila. Keď si predstavím, že pôrod je ešte predo mnou, tak ihličky do brucha sú nič. Skôr som sa bála o psychiku. Taktiež som sa mala strach, ako to celé dopadne. Bola som pripravená aj na alternatívu, že to nevyjde.

Neuvažovali ste napríklad nad adopciou?

Pri pichaní injekcií do brucha som plakala. Takto som si plodenie dieťaťa naozaj nepredstavovala. Veľmi pomohlo, keď som si čítala príbehy iných ľudí, najmä z Ameriky. Niektorým to dokonca nevyšlo desaťkrát. Vnímala som, že veľa ľudí to prežíva podobne ako ja. Nebola som sama so svojimi pocitmi. Môj manžel bol nastavený tak, že sa tešil, že sa niečo deje, aj keď som si pichala injekcie. Bral to ako posun a tešil sa, že možno už uvidíme výsledok.

Pamätáš si na prvý pocit, keď oznámili, že čakáš bábätko?

Kričala som. Plakala som sestričke do telefónu. Opakovala som „ďakujem Bože, ďakujem“. Stále som si to neuvedomovala. Dlho som neverila. Na klinike nám oznámili že čakáme dvojičky.

Čo konkrétne sa deje so ženou, keď sa rozhodne ísť na umelé oplodnenie? Za kým ísť, čo treba absolvovať?

Mne lekár odporučil kliniku Gyncare, kde mi všetko vysvetlia. Robia sa vyšetrenia mužovi i žene, pozerá sa ultrazvuk. Počas ovulácie sa sleduje počet vajíčok aj ako vyzerajú. Žene sa robí hormonálny profil, aby sa zistilo, aká je hladina hormónov, ako bude vyzerať „koktail“. Taktiež sa vypĺňa žiadosť do poisťovne. Prvé tri razy prepláca poisťovňa.

Následne si žena začne pichať injekcie do brucha, ako jej určí lekár. Odber vajíčok je v celkovej anestéze, ktorá trvá cca desať minút. Ide o jednoduchý zákrok, netreba sa obávať. Ešte v ten deň, o pár minút, keď sa žena preberie, ide na konzultáciu k emryológovi, ktorý jej povie, koľko vajíčok sa vybralo, v akom sú stave. V nasledujúcich dňoch embryológ kontaktuje mamičku a informuje ju, koľko bolo zrelých vajíčok, ktoré sa oplodnili, koľko je embryí v ten deň, o dva dni. Ich počet sa totižto postupne znižuje.

Na moje požiadanie mi vložili dve embryá s tým, že sme veľmi radi, že sa obidve ujali a prežili. Môj manžel mal vysnívané dvojičky pred troma rokmi, keď sme sa zobrali.

Vypočujte si aj podcast s Katarinou Runa: Žena žiari, ak je spokojná sama so sebou

V podcaste sa dozviete aj:

Ako to vyzerá po koncerte? Je Nika zničená, unavená alebo plná endorfínov?

Ako vnímala povinné koncertné cestovanie?

Bolo ťažké naučiť sa všetky pesničky Rednexu naspamäť?

Je pichanie injekcií do brucha veľmi bolestivé?

Prečo sa rozhodli pre umelé oplodnenie už teraz?

 

žiadne príspevky na zobrazenie