Nikol Znášik bola natoľko sklamaná svojou svadbou, že sa rozhodla robiť niečo krásne a jedinečné pre svadby tých ostatných – založila Svadobné jedinečnosti. Nikol žije v dedinke pri Bratislave, je vydatá a už niekoľko rokov je jej fulltime jobom výroba originálnych magnetiek, ktoré nesú podobu konkrétnych dvojíc.
Koľko objednávok mávaš priemerne mesačne? Pociťuješ rozdiel podľa mesiacov, ktoré sú pre svadby najvychytenejšie?
Áno, tie rozdiely je určite cítiť, prakticky odkedy ma svadobné štipce zamestnávajú, tak v lete nemôžeme chodiť na ozajstné 1-2 týždňové dovolenky, pretože skrátka práca nepustí. Najvychytenejšie mesiace na svadby, ktorých súčasťou sú Svadobné jedinečnosti, je jednoznačne september. Keď to spriemerujem, tak mesačne svoje miniatúrky hosťom rozdáva iba približne 10 zaľúbených dvojíc.
Ako si prišla k nápadu vyrábať svadobné štipčeky – magnetky?
Nikdy to nebol môj cieľ, že by som si povedala: „Tak teraz začnem vyrábať niečo, čo si odo mňa budú ľudia radi kupovať!“ Tí, čo ma sledujú tak poznajú ten príbeh, ako to bolo. Prišiel s našou svadbou, na ktorej som pôvodne nemala žiaden záujem vymýšľať hosťom nejaké dary. No spomenula som si na nápad s postavičkou nevesty a ženícha namaľovaných na štipci a chcela som ho nejako na svadbe využiť. Avšak mám rada veci s hlbším významom a síce štipčeky ako také boli veľmi milé, no vrcholne prakticky nevyužiteľné a po svadbe lapači prachu. A to som nechcela…
Potom sme boli na svadbe našich kamarátov, od ktorých sme dostali ako darček malé hlinené srdiečko. Doma som sa mu snažila nájsť miesto a pohľad mi padol na našu chladničku obsypanú magnetkami z celého sveta – a vtedy to prišlo! Nalepím na srdiečko zozadu magnet a pridáme si ho ku ostatným zážitkom na chladničku a v sekunde ma osvietilo, že to isté predsa môžem urobiť s tými štipcami! A tak vznikli prvé magnetické miniatúrky – naše vlastné, ktoré keď dnes vidím, tak sa hanbím, aké sú nevydarené oproti tým dnešným.:)
Na dizajnérsku vysokú školu si, predpokladám, nechodila. Čo si vyštudovala?
Nechodila veru, v zásuvke mám maturitné vysvedčenie zo strednej zdravotníckej školy v odbore zdravotnícky laborant. A kým som sa nezačala venovať handmade tvorbe, tak som pracovala nielen v laboratóriách, ale aj v zubných ambulanciách a finišovala som na recepcii očnej kliniky. Medzičasom som sa aj vďaka podnikaniu stihla rekvalifikovať do online marketingu, čo mi pri budovaní značky veľmi pomohlo. Dnes sa na mňa čoraz viac ľudí obracia s otázkami aj práve ohľadom marketingu a reklamy pre vlastnú značku a toto ma tiež veľmi baví – ešte viac ako pre seba samú. K tvoreniu som však mala vždy blízko, už na škole som bola takmer každým rokom menovaná za nástenkárku, navštevovala rôzne krúžky pre šikovné ruky a doma si lepila papierové modely domčekov aj vláčikov.
Je toto tvoj full time job alebo zatiaľ záľuba, ktorú by si rada pretavila do hlavnej časti tvojho príjmu?
Je to môj fulltime job už niekoľko rokov, ku ktorému sa najnovšie pridalo aj spomínané marketingové poradenstvo.
Ako dlho trvá výroba jedného štipčeka?
Toto je otázka, ktorú dostávam asi najčastejšie zo všetkých a ja na ňu nemám jednoznačnú odpoveď. Je to rôzne, pretože niektoré sukničky a detaily sú viac, iné menej, náročné na čas, ale v priemere vyrobiť jeden štipček trvá cca 40 minút.
Musíš mať veľkú trpezlivosť, predsa len, kresliť čo najvernejšie portréty mladomanželov na xy štipčekov – to je doslova mravenčia práca. Počúvaš pri tom hudbu alebo čo ti pomáha sústrediť sa?
Ja sa už sa pri tom akosi sústrediť ani nepotrebujem… Premýšľam, či to niekedy bolo inak. Ide to akosi samo. V uplynulom roku som si zvykla počas práce počúvať rôzne prednášky a audio knihy z oblasti marketingu a sebarozvoja, a v lete som sa ponorila do problematiky ekológie a zerowaste. Po vypočutí jednej prednášky som vstala so špinavými rukami od stola a v kúpeľni vyhádzala polovicu prípravkov plných chémie.
Prečítajte si aj rozhovor s Katarínou Arendáš, ktorá sa venuje nordic walkingu
Aké sú tvoje ďalšie plány a sny, pripravuješ niečo nové?
Na štipčekoch je úžasné to, že každá jedna séria je jedinečná ako dvojica sama, a práve nevesty prichádzajú s najlepšími nápadmi. Vďaka tomu mám v dielničke vždy niečo nové – nové detaily, vďaka ktorým sa dvojice na seba dokážu podobať ešte viac! Takže určite pripravujem niečo nové, len je ešte vo hviezdach, čo konkrétne to bude.
Pokiaľ ide o nejaké iné produkty, hoci by som veľmi rada, ale neostáva na to reálne čas. Na druhej strane to považujem aj za dobré, pretože radšej sa budem venovať poriadne jednému, ako viacerým veciam, ale menej kvalitne, to by už nebolo ono. Mám napríklad v ponuke aj svadobné vešiaky, ale práve preto, o čom hovorím, ich príliš ani nepromujem. No ak sa ku nim nevesta nejakým spôsobom dopátra, tak väčšinou neodmietnem.
Na tvojom blogu a sociálnych sieťach som si všimla, že sa aktívne zúčastňuješ svadobných výstav, veľtrhov. Chodíš tam ty osobne alebo máš aj nejakú pomoc, aby si medzitým vyrábala štipčeky?
Áno, na výstavy chodím ja osobne, väčšinou však mám aj nejakú pomoc od kamarátok, pretože tam býva celkom rušno a jeden človek je na to málo. A áno, združujeme sa a na výstavy mám takú už pomaly svoju dvojičku – grafičku Katku Králik, ktorá robí krásne svadobné oznámenia, a práve s ňou mávam aj spoločný stánok. Spolupracujeme aj mimo výstav, takže o to príjemnejšie je aj na tých výstavách.
https://www.instagram.com/p/BsqfMSogVCz/
Čomu sa ešte rada venuješ, ako relaxuješ mimo vecičiek okolo svadby?
Toho času vyložene na relax neostáva veru veľa, no keď to príde, tak máme doma dve mačky a najnovšie aj psíka, takže sa venujeme s manželom nášmu zverincu. Taktiež milujeme cestovanie a každá zakúpená letenka, či plán na výlet je pre mňa niečím, čo ma poháňa dopredu, pretože mám veľmi rada, keď sa mám na čo tešiť. Okrem toho milujem knihy, a najnovšie sa mi veľmi zapáčilo makramé a kaligrafia, tak aj tomu sa zvyknem venovať, keď mám chvíľku čas.
S akými problémami sa najčastejšie stretávaš z pohľadu handmade tvorby?
Tých problémov je viacero, no myslím, že sa bez toho nezaobíde žiadna sféra. Čo ale trápi slovenskú handmade scénu v poslednej dobe najviac, a na čom sa zhodujeme aj s ďalšími tvorcami v našej komunite, je jednoznačne problém kopírovania. Internet tomuto nehrá vôbec do karát, práve naopak, častokrát sa stretávame s tým, že ľudia nadobúdajú a zastávajú názor, že ak niečo videli na internete, tak to patrí všetkým a môžu s tým svojvoľne nakladať.
Ďalším nemalým problémom, ktorý do istej miery stále s kopírovaním súvisí je to, že stále pribúdajú nádejní noví tvorcovia, ktorí namiesto vlastných kreatívnych nápadov prinášajú niečo, čo na trhu už je a ich jedinou „výhodou“ oproti predchodcovi je, že to ponúkajú lacnejšie. Veľmi často potom vznikajú diametrálne cenové rozdiely pri porovnateľných produktoch. Príklad – noví tvorcovia sa žiaľ neraz inšpirujú od originálnych tvorcov, ktorí vytvorili a priniesli na trh niečo nové. Tí strávili nad tým patričný čas a venovali tomu značnú energiu. Tvorba originálu sa totiž nezaobíde bez množstva pokusov a omylov, kopou nakúpeného a nikdy ďalej nespotrebovaného materiálu, hodinami času skúšania čo áno čo nie – to sa vždy premietne aj do ceny produktu.
A nováčik to potom iba celé ako to už je hotové iba kopíruje a navyše predáva za zlomok ceny originálneho tvorcu. Veľmi ľahko potom u zákazníkov vzniká otázka, prečo, keď to jeden vie predávať za takú cenu, tak druhý to predáva za pomaly dvojnásobok – no ďalej sa už zrejme málokto zamýšľa nad tým, že originálny tvorca okrem investovaného času a energie a má skrze oficiálneho podnikania ešte mnoho iných výdavkov (odvody, poplatky), ktoré skrátka v cene toho produktu zohľadniť musí.