Katarína Árendáš prešla od manažmentu a predaja kontaktných šošoviek k práci v korporátnych spoločnostiach. Jej láskou je však nordicwalking, ktorý trénuje aj iných. A možno vďaka tomuto aktívnemu spôsobu života by ste jej určite netipovali skutočný vek.
Čo si pôvodne študovala a ako si spomínaš na svoje prvé zamestnanie?
Vyštudovala som Vysokú školu dopravy a spojov, najprv bolo štúdium zamerané na cestnú a mestskú dopravu a neskôr po revolúcii sa otvoril odbor manažment a marketing. Vtedy to boli naozaj začiatky, prvé skriptá, nebolo veľa učiteľov na tieto predmety, napriek tomu som zvolila tento smer. To mi umožnilo sa po skončení VŠ hneď zamestnať v americkej firme Johnson&Johnson, ktorá vyhľadávala novým ľudí na rozbeh trhu s medicínskymi produktami. Takže ak poznáte jednorázové kontaktné šošovky, tak to bola moja práca – rozbehnúť to medzi očnými lekármi a optikami. Nebolo to jednoduché, lebo som nebola medik, šošovky boli veľmi drahé, ale vďaka dobrej podpore a školeniam z firmy sa to darilo. Takisto znamenalo to z mojej strany poznať dobre svojich zákazníkov, vcítiť sa do ich postavenia, lebo vtedy oční lekári prechádzali zo štátnych ambulancií, privatizovali si ich a začínali podnikať. Toto ich nikto na medicíne neučil. Po 6 rokoch som sa odvážila na ďalšiu zmenu zamestnania a postupne, až do súčasnej doby, pôsobila v korporátnych spoločnostiach ako na predajných pozíciach, vždy zamerané na new business development.
Aktuálne pracuješ ako key account manažérka pre globálnych klientov, čo presne máš na starosti?
Mojimi zákazníkmi sú veľkí výrobcovia komponentov pre automobilový priemysel, a keďže majú cez 100 výrobných závodov, mojou úlohou je komunikovať s centrálami týchto spoločností o stratégii a podmienkach spolupráce. Lietam skoro po celej Európe, hlavne do Nemecka a veľmi často som mimo svojej rodiny. Práca je veľmi zaujímavá, spoznávam veľa ľudí, avšak mám stále 13 a 11 ročné dievčatá a super manžela, ktorí ma ešte potrebujú. Mám 47 rokov a možno je teraz ten správny čas na zmenu. Rozhodla som sa ukončiť túto dráhu a hľadám novú cestu. Držte mi palce.
Aké je to byť ženou v mužskom svete technológií?
Áno skoro každá firma bola na 90% o mužoch, ale vôbec mi to nevadilo, skôr by som povedala, že to vyhľadávam. Prečo? Neriešia drobnosti, zameriavajú sa na fakty a medzi nimi je neustály vtip.
Tvojou vášňou sa stal nordic walking, ako a kedy si sa k tomuto športu dostala?
Ako sa hovorí všetko zlé je na niečo dobré. Mala som úraz, ktorým som si spôsobila zlomeninu stavcov chrbtice a vysunutie platničiek v krížovej oblasti. Čiže do konca roka bolesti a starosti a obmedzenia. Keďže pred úrazom som bola aktívna športovkyňa, začala som hľadať také športy, kde by moja chrbtica netrpela, a hlavne aby som bola niekde v prírode. Kamarátka ma presvedčila zúčastniť sa jednej walkovačky. Najprv som si hovorila, veď to je pre starých, bude to nudné a pomalé. Avšak aj toto trojhodinové stretnutie s príjemnými ľuďmi v krásnej jesennej prírode mi začalo vŕtať v hlave, že to nie je až také zlé.
Potom prišiel workshop Nordic Walkingu v zasneženej krajine, kde som sa oboznámila s technikou športu, stretla kopec nových príjemných aktívnych ľudí, a celá táto komunita ma presvedčila, že je to super šport a aktivita, ktorej sa môžem naplno venovať.
Uvedomila som si, že mám možnosť implementovať NW do svojho života a pomôcť ďalším mojim známym a mojim zákazníkom pri ich ťažkostiach. Alebo ich dostať aspoň na chvíľu do prírody. Urobila som si certifikáciu Inštruktora NW, aby som to mohla poriadne a kvalitne rozbehnúť. Takto som sa stala členom NW komunity, ktorá mi pomáha sa neustále vzdelávať, mám sa na koho obrátiť o radu, či výmenu skúseností.
Čím je nordic walking špecifický? Aké sú jeho benefity?
Správna nordicwalkingová technika chôdze a súčasné použitie NW paličiek nám prináša veľa zdravotných benefitov. Zapája sa 90% svalov nášho tela. Naraz pracujú svaly nôh, ale aj chrbta a hrude, ktoré do činnosti uvádza intenzívny pohyb rúk. Posilňujú sa vnútorné svaly hornej polovice tela, účinne sa zvyšuje efektivita krvného obehu i pľúc. A to je to, čím sa NW odlišuje od bežnej chôdze.
Zvlášť má benefity pre tehotné dámy, kde dokáže ponúknuť riešenia na bolesti chrbta a panvy, taktiež rieši vychýlenie panvy pri tehotenstve, tzv. lordózu (prhnutie v oblasti bedier), dýchavičnosť, kŕčové žily, či problémy so zápchou a závraťami.
Kde zvykneš s tehuľkami chodievať? Máš nejaké obľúbené lokality? Koľko kilometrov približne prejdete?
Tehuľky sa nemusia báť náročných terénov, vyberám jednoznačne prírodu v okolí Bratislavy ako je Koliba, Vinohrady, Horský park. A hlavne kde sa dá čo najviac chodiť po rovnom teréne. Aby neboli kopce. Ak sa nájde, ideme pomaličky, oddychujeme a rozprávame sa. Čo sa týka dĺžky, veľmi to závisí od kondičky tehuliek a v akom mesiaci tehotnosti sa v danom čase nachádzajú. Ale hovorím cca o 3 až 4 km za 90min. Alebo urobili sme aj 7 s dvoma prestávkami na kávu a strávili sme v prírode veľmi príjemné dopoludnie. Preto sa snažím aj trochu oddeľovať skupiny na tehuľky v rannom štádiu tehotnosti, s ktorými môžem ísť rýchlejšie oproti tým, ktoré sú už v 7. alebo 8. mesiaci.
Kedy tehotné môžu začať s NW?
Počas tehotenstva je hlásený výskyt bolesti chrbta okolo 50 – 80%. Toto nepohodlie najčastejšie začína medzi piatym a siedmim mesiacom tehotenstva. Aby sme predišli hláseným bolestiam je potrebné začať minimálne už od 3. mesiaca tehotenstva. U mamičiek po tehotenstve je ideálne po ukončení 8-10 týždňov od pôrodu (pri cisárskom reze po 12 týždňoch). Ostatných záujemcov je možné začať kedykoľvek ak nie sú známe iné zdravotné komplikácie.
Prečítajte si aj rozhovor s fitness trénerkou Nelou Sullens
Ako sa páči tehuľkám tento šport?
Najprv sú opatrné, či to budú zvládať. Obavy sú hlavne z toho, že sú tehotné. Ja hovorím, že nie sú choré, a ak sa obávajú nejakých pádov a zranení, tak si nemusia robiť starosti. Naučím ich ako správne a aktívne využívať Nordic Walking, ako pracovať s paličkami, ktoré im dávajú istotu pred pádom a zranením. Časom sami zistili, že touto aktívnou chôdzou si:
- Eliminujú ťažkosti spojené s tehotenstvom
- Pohojdajú svoje bábätko v brušku
- Sú v prírode
- Osobne spoznajú tehotenskú komunitu, ktorá komunikuje na soc. sieťach
- Udržujú optimálnu váhu a zbytočne nepriberajú
- A nevedomky si takto spevňujú podbrušné svaly.
Snažím sa aby naše tréningy boli aj o zážitku a spoznávaní nových ľudí. Dáme si niekde koláčik a bezkofeínovú kávu a veľakrát baby zostávajú v diskusiách a ja už ich musím opustiť kvôli mojim iným aktivitám.
Ako si popri práci zadeľuješ svoj čas?
Keďže moja rodina je veľmi aktívna, veľmi veľa cestujeme a práca ma veľmi zamestnáva, tak je pre mňa veľmi dôležité mať jedno miesto, kam si píšem všetky stretnutia, povinnosti či úlohy bez ohľadu na to, či sa to týka môjho zamestnania alebo môjho súkromného života a hobby. Takto mám prehľad, čo ma čaká v daný deň, týždeň alebo počas dlhodobejšieho intervalu. Pre mňa je šport veľmi dôležitý, lebo ak nebudem ho pravidelne vykonávať, hneď sa ohlási chrbát. Šport mám v kalendári na dennodennom programe. Či už podľa naplánovaných tréningov s klientami, alebo len tak sama. Preto mám športové oblečenie v aute, že môžem plynule zo stretnutia prejsť na parkovisko prezliecť sa a ísť relaxovať. Nestrácam čas presúvaním domov a dopravou. Veľmi sa mi to osvedčilo, hlavne keď sa zmenil denný harmonogram.
Skús nám dať tri rady pre ženy, ktoré by opätovne začať športovať:
- Ak ste sa už rozhodli, že je potrebné niečo začať, tak si nehľadajte kamarátky, ktoré by šli s vami. Bude vás to len brzdiť, lebo jednej nevyhovuje lokalita, druhej zase čas. Pri skoro každom športe sa zoznámite s novými príjemnými ľuďmi, s ktorými zistíte, že máte veľa spoločného.
- Vyberte si šport, ktorý vás baví alebo osloví a nájdite si k nemu lektora/ trénera, ktorý vás bude viesť k správnej technike cvikov. Poznám veľa prípadov, kedy pri nesprávnej technike spôsobili ešte horšie bolesti chrbtice alebo iných kĺbov/svalov.
- Odporúčam športy v prírode, tam si oddýchnete, naberiete novú energiu, vitamíny a zážitky. Teraz mi veľa ľudí hovorí, veď je zima. Nevadí, je len potrebné sa správne obliesť. Oproti letu nemáme žiadne mušky, kliešte, komáre, neriešime horúčavu a ochranu voči slnku.