Ako zvládnuť jarnú údržbu auta?

0
Ako zvládnuť jarnú údržbu auta?

S prichádzajúcou jarou nás okrem slnečných radostí čakajú aj rôzne povinnosti – nájsť miesto na odloženie zimného oblečenia, pripraviť trávnik na leto a, samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na naše autá. Už čoskoro si budete môcť dať auto po jari skontrolovať dokonca zadarmo. Viete, čo zahŕňa jarná údržba auta? A vedeli ste, že aj auto v záruke môžete servisovať inde, ako u autorizovaného predajcu? Aj na tieto otázky sme hľadali odpovede u odborníkov z firmy OIL Partner.

Čo s autom po zime?

Zima dáva autu zabrať po každej stránke. Pravidelná starostlivosť predlžuje životnosť vozidla a aj celkovú bezpečnosť na ceste. Vďaka pravidelnému servisu a údržbe tak môžete ušetriť dodatočné náklady za veľké opravy. Po zime je potrebné skontrolovať:

  • podvozok auta
  • tesnosť motora a prevodovky
  • prevádzkové náplne vozidla (motorový olej, chladiacu kvapalinu, brzdovú kvapalinu)
  • stav a funkčnosť bŕzd

Okrem toho by ste nemali zabudnúť skontrolovať svetlá a stav pneumatík. Pravidelne treba dbať aj na kontrolu povinnej výbavy, stieračov, platnosť autolekárničky a platnosť STK a EK.

Prezúvanie pneumatík

Jarná sezóna prezúvania pneumatík začína od konca marca. Naša legislatíva presne nedefinuje, kedy treba pneumatiky prezuť. Rozhodujúcim faktorom je počasie. Správny čas nastáva, keď je priemerná denná teplota viac ako 7 stupňov aspoň tri dni po sebe. Napríklad, v pneuservise OIL Partner prezúvajú počas hlavnej sezóny, najmä v mesiaci apríl, aj v sobotu, a to v predĺžených otváracích hodinách. Pneumatiky vám, samozrejme, vedia aj uskladniť. Prezúvanie pneumatík je nevyhnutné hlavne z hľadiska bezpečnosti. Zimné pneumatiky sa pri vyšších teplotách viac opotrebúvajú, majú dlhšiu brzdnú dráhu, zvyšujú spotrebu a sú značne hlučné na vozovke.

Kedy je potrebné kúpiť nové pneumatiky? Dôležitý je nielen vek pneumatík, ale aj hĺbka a funkčnosť dezénu. Minimálna hĺbka dezénu je zákonom stanovená na 1,6 mm. Kvôli bezpečnosti na cestách, sa dokonca odporúča hĺbka dezénu aspoň 3 mm.

Prečítajte si aj rozhovor s konateľm OIL Partner, Štefanom Majchadíkom

Servis si vyberte podľa kvality nie podľa značky auta

Výrobcovia áut často varujú, že pokiaľ nebudete servisovať auto práve u nich, tak stratíte záruku na vozidlo. Nie je to pravda. Záručný servis môže poskytovať každý autoservis, ktorý spĺňa podmienky nariadenia EÚ o blokovej výnimke. Zákazník by si mal vždy zistiť, či daný servis spĺňa podmienky a dodržuje postupy stanovené výrobcom vozidla. Takzvanú blokovú výnimku získa len servis, ktorý dodržiava postupy stanovené výrobcom. V OIL Partner poskytujú záručný servis pre všetky značky aj s potvrdením servisnej knižky. Používajú najmodernejšie technológie a náhradné diely v kvalite originálnych značkových dielov pre jednotlivé automobilky.

Kontrola stavu vozidla ZADARMO

V OIL Partner na prevádzke na Račianskej ulici sa už pravidelne koná deň otvorených dverí, kde zákazníkom zadarmo skontrolujú stav vozidla po zime a otestujú tlmiče a brzdy na špeciálnej testovacej plošine. Akcia sa koná 30. marca, trvá celý deň od 8 do 18 hodiny večer a je úplne zadarmo.

Okrem toho, v apríli a máji dostanú zákazníci 20 % zľavu na výmenu tlmičov, brzdových kotúčov a platničiek.

žiadne príspevky na zobrazenie