Novela Trestného zákona hanebne pošliapava práva žien a dievčat

0
Novela Trestného zákona hanebne pošliapava práva žien a dievčat
Freepik.com

Schválená novela Trestného zákona odsúdeniahodným a hanebným spôsobom pošliapava práva žien a dievčat na Slovensku.

Schválením zmien sa okrem iného upravila aj dĺžka premlčacích lehôt pri trestnom čine znásilnenia z 20 na 10 rokov. Upozornili na to opozičné poslankyne hnutí Progresívne Slovensko (PS), Slovensko a Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Poslankyne mali na tlačovej besede oblečené oranžové tričká. Táto farba symbolizuje lepšiu budúcnosť bez násilia. Tričká v oranžovej farbe si obliekli aj opoziční poslanci, ktorí aktuálne rokujú v pléne o vládnych novelách zákonov.

Je možné, že niekomu záleží na tom, aby sa premlčali záležitosti v kauze Čistý deň, ktoré prepukli v roku 2016, a prišlo k zneužívaniu mladistvých klientiek.

Vláda zasahuje do trestného činu znásilnenia

Sme tu, pretože sme nahnevané. V tejto krajine neexistuje žiaden dôvod, aby vláda mocensky, cynicky, bez akejkoľvek diskusie a akéhokoľvek verejného upozornenia zasiahla do trestného stíhania premlčania trestného činu znásilnenia,“ uviedla poslankyňa Zuzana Števulová (PS).

Slovensko podľa nej trpí tým, že len minimálny počet dievčat nahlási sexuálne zneužívanie. A tak sú čísla páchateľov, ktorí dostanú nepodmienečný trest odňatia slobody, veľmi nízke.

Vládna koalícia pre vlastnú beztrestnosť obetovala práva všetkých žien a dievčat v tejto krajine,“ dodala. Zároveň vyzvala koaličných poslancov a poslankyne, aby sa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) či poslanca Tibora Gašpara (Smer-SD) spýtali, v koho záujme je skrátenie lehôt premlčania pri znásilnení.

Oblečenie v oranžovej farbe

Poslankyňa a predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková vyzvala ženy i mužov, aby si v najbližších dňoch obliekli oblečenie v oranžovej farbe. Aby sa odfotografovali, svoju fotku označili #nepremlcitenas a zazdieľali na svojich sociálnych sieťach. Poslankyňa tvrdí, že tak dá verejnosť vládnej koalícii najavo, že nebudú ticho a nesúhlasia so zmenami, ktoré vládna koalícia prijala.

Holečková zároveň uviedla, že poslanec Richard Glück (Smer-SD) v štvrtok počas diskusie o znížení premlčacích lehôt pri znásilnení „prerazil dno“ svojím vyjadrením.

Prečítajte si: Zuzana Čaputová urobí všetko poreto, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť

Vyzvala Glücka na ospravedlnenie

Poslanec vo faktickej poznámke k návrhu na skrátenie premlčacej lehoty v prípade znásilnenia apeloval na kolegov v pléne, aby sa pozreli, čo sa deje vo svete a v Amerike, kde si nejaká žena po 17 rokoch spomenie, že bola znásilnená. Podľa Glücka to rozpúta vydieranie, mediálny lynč i neúčelné trestné konania.

Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ vyhlásil.

Holečková tvrdí, že si nerobí ilúzie, že v strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) by za jeho slová vyvodili politickú zodpovednosť. A preto ho vyzvala, aby sa verejne ospravedlnil všetkým ženám a obetiam násilia.

Zdroj: SITA.sk – Novela Trestného zákona hanebne pošliapava práva žien a dievčat, Glück podľa Holečkovej „prerazil dno“ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie