Čínsku provinciu S‘-čchuan zasiahlo silné zemetrasenie, úrady potvrdili najmenej 21 obetí (video)

5.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. september 14:14

Silné zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo juhozápadnú Čínu, zabilo najmenej 21 ľudí. Otrasy zeme s magnitúdom 6,8 podľa Čínskeho centra pre zemetrasenia nastali krátko po poludní miestneho času v okrese Luding v provincii S’-čchuan.

Otrasy spôsobili zosuvy pôdy

Čínske úrady nahlásili 21 úmrtí, zosuvy pôdy, poškodenia domov a prerušenia dodávok elektriny, uviedla čínska štátna televízia CCTV. Jeden zo zosuvov pôdy zablokoval vidiecku cestu, oznámilo ministerstvo pre núdzové situácie.

Otrasy zeme pocítili aj v 200 kilometrov vzdialenom hlavnom meste provincie Čcheng-tu, kde väčšina z jeho 21 miliónov obyvateľov musí dodržiavať pravidlá lockdownu v rámci čínskej politiky nulovej tolerancie proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Ničivé zemetrasenia

Provincia S’-čchuan leží na Tibetskej náhornej plošine, kde sa stretávajú tektonické dosky, a preto ju pravidelne postihujú otrasy zeme.

V júni pri dvoch zemetraseniach v provincii zomreli najmenej štyria ľudia. Najničivejšie zemetrasenie v Číne v posledných rokoch bolo v roku 2008, keď otrasy s magnitúdom 7,9 v provincii S’-čchuan zabili takmer 90-tisíc ľudí.

Viac k témam: Zemetrasenie v Číne
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínsku provinciu S‘-čchuan zasiahlo silné zemetrasenie, úrady potvrdili najmenej 21 obetí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.