Nový šéf RTVS má plnú podporu premiéra Hegera, Machaj má ukončiť sériu škandálov

0
Nový šéf RTVS má plnú podporu premiéra Hegera, Machaj má ukončiť sériu škandálov

30.6.2022 (Webnoviny.sk) – Premiér Eduard Heger (OĽaNO) verí, že nový riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj bude k svojej funkcii pristupovať uvážlivo a zodpovedne, aby ukončil sériu škandálov, ktoré RTVS dlhodobo sprevádzajú. Uviedol to vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Machaja vo štvrtkovej voľbe podporilo 89 poslancov zo 122 prítomných. Súčasný šéf RTVS Jaroslav Rezník dostal 29 hlasov. Na zvolenie bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov.

Slobodné médiá sú základ

Funkčné obdobie súčasného riaditeľa RTVS Rezníka sa skončí tento rok 1. augusta.

„Nový riaditeľ má moju plnú podporu a voľnú ruku v tom, aby RTVS uchránil od akýchkoľvek či už politických alebo osobných záujmov,“ napísal Heger.

Sloboda médií podľa predsedu vlády patrí medzi základné stavebné kamene demokratickej spoločnosti a verejné médiá nesmú byť výnimkou.

Konštatoval, že RTVS je inštitúcia, ktorá musí byť príkladom objektivity, nezávislosti a transparentnosti. Ako ďalej vysvetlil, je to dôležité pre jej fungovanie a pre dôveru občanov voči nej.

Programový šéf a dramaturg

Nový šéf RTVS Machaj bol v minulosti programovým šéfom rozhlasu i dramaturg Slovenskej televízie. Je tiež spoluzakladateľom niekdajšieho rádia Twist. Blízko k zvoleniu bol už v stredu 29. júna v prvom kole voľby, keď mu chýbali dva hlasy.

Poslanci si v prvom kole voľby mohli vybrať zo siedmich záujemcov. Okrem Machaja a Rezníka kandidovali Tibor Búza, Peter Badač, Ivan Golian, Peter Janků a Vladimír Seman. Daniel Živica sa kandidatúry vzdal.

Komisia odporučila aj Búzu

Poradná komisia pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS pri parlamentnom výbore pre kultúru a médiá zaradila medzi odporúčaných kandidátov na post riaditeľa RTVS Búzu a Machaja.

Za prijateľných označila Badača a Goliana. Ako neodporúčaných kandidátov označila Janků, Rezníka, Semana a Živicu.

Viac k témam: Generálny riaditeľ RTVS, Voľba šéfa RTVS
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový šéf RTVS má plnú podporu premiéra Hegera, Machaj má ukončiť sériu škandálov © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu