Obec na Sardínii bojuje proti vyľudňovaniu pobytmi za 1 €

0
Obec na Sardínii bojuje proti vyľudňovaniu pobytmi za 1 €

Na druhom najväčšom ostrove v Stredozemnom mori žije viac ako 1,6 mil. ľudí. Väčšina miestnej populácie sa koncentruje v provinčných mestách, kam sa sťahujú aj obyvatelia najmenších dedín. S poklesom populácie zápasí aj obec Ollolai. V snahe zastaviť úbytok obyvateľstva sa rozhodla ponúkať niekoľkotýždňové pobyty za 1 €.

Obec Ollolai v provincii Nuoro leží v nadmorskej výške vyše 900 m. n. m. Aj vďaka polohe si zachovala nedotknutý prírodný ráz a zdravú mikroklímu s pokojnou atmosférou. Dôraz na zachovanie prírodného dedičstva sa však stal prekážkou k rozvoju obce. Jej obyvatelia začali odchádzať za prácou alebo štúdiom do väčších miest. V kombinácii s nízkou pôrodnosťou to viedlo k zníženiu populácie z 2200 na 1300 obyvateľov. Predstavitelia dediny sa snažia tento trend zastaviť prilákaním cudzincov na dočasné pobyty, za ktoré nebudú musieť platiť.Foto: www.pixabay.com – StephanieAlbert

Príležitosť pre digitálnych nomádov

Projekt predstavený zástupcami obce Ollolai na Sardínii je primárne zameraný na cudzincov. Jeho cieľom je prilákať do dediny v strede ostrova digitálnych nomádov, ktorí môžu pracovať popri cestovaní. Obec im ponúka príležitosť ubytovať sa v miestnych farmárskych domoch na 1 až 3 mesiace bez platenia za ubytovanie. V domoch budú mať zriadenú domácu kanceláriu, v ktorej budú pracovať online. Obec im vytvorí podmienky aj na verejnú propagáciu práce, od čoho si sľubuje oživenie miestnej kultúry či inej oblasti, v rámci ktorej sa podporí rozvoj obce alebo vzdelávanie obyvateľov.

Návštevníci zaplatia symbolické 1 €

Lákadlom pre záujemcov o ubytovanie v Ollolai má byť uhradenie nájmu, energií aj všetkých služieb súvisiacich s pobytom. Náklady na pobyt uhradí majiteľom domov, ktoré poslúžia na ubytovanie cudzincov, obec. Dočasní nájomníci zaplatia prenajímateľom iba symbolické 1 €. Podmienkou získania benefitu je vykonávanie práce súvisiacej s digitálnym nomádstvom na profesionálnej úrovni a schopnosť preukázať to úradom. Tie podmieňujú zaplatenie nákladov na pobyt vytvorením nejakého diela pre obec, resp. pre miestnych. Môže ísť o esej, odbornú alebo cestovateľskú publikáciu, vedeckú štúdiu, pieseň či dizajnérsky alebo architektonický projekt. Ubytovaní budú mať zároveň otvorené dvere na prednáškach a kultúrnych akciách.

Obec vyčlenila na program 20 000 €

Kompetentní vyčlenili na úhradu nákladov na ubytovanie digitálnych nomádov zo zahraničia finančný balík vo výške 20 000 €. Tieto peniaze poslúžia na zaplatenie nájmu aj výdavkov na energie v prenajatých domoch. V súčasnosti sa hovorí o ubytovaní 30 cudzincov, ktorí splnia požadované podmienky. V prípade úspechu projektu by sa program financovania ubytovania digitálnych nomádov zo strany obce Ollolai mohol rozšíriť. V rámci aktuálnej fázy projektu je možné podať žiadosť do decembra tohto roka. Pobyty 30 záujemcov, ktorým obec schváli žiadosť, prebehnú v období do 2 rokov od spustenia programu.Foto: www.pixabay.com – Peggy_Marco

Dedinka s vyše tisíckou obyvateľov nevstupuje do boja proti vyľudňovaniu prvýkrát. Projekt lákajúci do Ollolai cudzincov realizovala aj pred pár rokmi. V roku 2018 spustila kampaň na záchranu historickej štvrte a zvýšenie populácie ponukou predaja starých chátrajúcich domov za 1 €. Podmienkou bola rekonštrukcia domu a zotrvanie v dedine po dobu do 2-3 rokov. Do projektu sa zapojilo niekoľko desiatok záujemcov, ktorí opravili rozpadnuté domy a vdýchli chátrajúcej štvrti nový život. Aktuálnym cieľom je urobiť z Ollolai jedno z juhoeurópskych centier digitálnych nomádov a tým podporiť miestny cestovný ruch.

Ilustračné foto na titulke: www.pixabay.com – lutz6078

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu