Obľúbené turistické ciele v Rakúsku do 100 km od Bratislavy

0
Obľúbené turistické ciele v Rakúsku do 100 km od Bratislavy

Múzeá s cennými expozíciami, pamiatky staré niekoľko storočí, prírodné rezervácie s nedotknutou prírodou. Kultúrne a prírodné dedičstvo radí východorakúske regióny k najnavštevovanejším oblastiam u našich západných susedov. Ich návštevnosť zvyšujú aj turisti z Bratislavy a okolia.

Najobľúbenejšie turistické ciele v Dolnom Rakúsku a Burgenlande sú od nášho hlavného mesta vzdialené menej ako 100 kilometrov.

Schloss Hof

Jeden z najväčších a najkrajších zámockých komplexov v Dolnom Rakúsku je častým cieľom cyklistických výletov Bratislavčanov. Barokový zámok s priľahlými hospodárskymi budovami je vzdialený len pár stoviek metrov od hranice. Bezproblémový prístup k 70-hektárovému areálu zabezpečuje Cyklomost slobody nad riekou Morava. Cyklisti môžu po prehliadke honosne zariadených panovníckych komnát a krátkom oddychu v barokovej záhrade pokračovať po rakúskej strane k Cyklomostu VysoMarch, ktorý prepája Marchegg a Vysokú pri Morave. Odtiaľ sa cyklotrasou dostanú späť do Bratislavy.Schloss Hof, Foto: www.pixabay.com – 10722197

Eckartsau

Schloss Hof bol kedysi pod správou neďalekého zámku Eckartsau. Krátko po barokovej prestavbe v 18. storočí prešiel do vlastníctva Habsburgovcov, ktorí využívali sídlo vzdialené vyše 20 km od Bratislavy ako poľovnícky zámok. V súčasnosti je pamiatkou prístupnou širšej verejnosti. K návšteve lákajú bohato zdobené interiéry a cisárske komnaty, v ktorých strávil posledné dni v Rakúsku aj cisár Karol I. Pozornosť vzbudzuje aj rozľahlý vonkajší park a jeho spletité chodníčky, ktorými sa dá dostať k dunajským mokradiam patriacim do pásma národného parku Donau-Auen.

Národný park Donau-Auen

Oblasť chrániaca lužné lesy v povodí rieky Dunaj sa tiahne od predmestia Viedne až po našu hranicu. Za vstupnú bránu do národného parku je považovaný zámocký ostrov v Orth and der Donau. V priestoroch miestneho zámku je zriadené návštevnícke centrum, ktoré približuje život v nezastavaných luhoch formou výstav, interaktívnych expozícií a prehliadok so sprievodcom. Návštevníci môžu pozorovať svet nad a pod hladinou Dunaja z rozhľadne aj z podvodnej pozorovateľne. Za životom v luhoch sa dá vyraziť peši aj na bicykli. Cyklotrasy a turistické chodníky sú bezplatné aj pre Slovákov, ktorí sem môžu zavítať na Slovenské dni s bohatým sprievodným programom.

Navštívte 6 krásnych národných parkov v Rakúsku

Rímske mesto Carnuntum

V tesnej blízkosti lužných lesov v povodí Dunaja na trase medzi Viedňou a Bratislavou sa história písala už v staroveku. Zvyšky niekdajšieho hlavného mesta rímskej provincie Horná Panónia sú na území obcí Petronell a Bad Deutsch-Altenburg viditeľné dodnes. Historický areál, ktorý prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ponúka pohľad na starý vojenský komplex, mestskú štvrť, amfiteáter a triumfálny oblúk známy ako Pohanská brána.Pohanská brána, Foto: www.pixabay.com – elduderino69

Hainburg an der Donau

História po sebe zanechala výrazné stopy aj v mestečku Hainburg an der Donau. V jeho centre sa zachovali mohutné hradby so stredovekými hradnými bránami. Stredovekú históriu pripomína aj zrúcanina hradu Heimenburg na mohutnom kopci Schlossberg. Zhruba 2 km od centra Hainburgu je ďalšia zrúcanina. Ruiny hradu Röthelstein sa zachovali na jednom z vápencových vrchov v blízkosti Dunaja.

Kláštor Klosterneuburg

Dolné Rakúsko má pestrú ponuku turistických lákadiel aj pre milovníkov sakrálnej architektúry. K najvyhľadávanejším sakrálnym pamiatkam v pohraničnej spolkovej krajine patrí kláštor v Klosterneuburgu, ktorého základný kameň bol položený pred 910 rokmi. Z 12. storočia je aj slávny Verdunský oltár, ktorý patrí spolu so stredovekou vinicou a pekne upravenou záhradou k najatraktívnejším miestam v augustiniánskom komplexe nad Dunajom.

7 tipov na výlet v rakúskych Alpách

Hrad Forchtenstein

Záhrady a vinice sú významným krajinotvorným prvkom aj v Burgenlande. Najvýchodnejšia spolková krajina sa často označuje ako “krajina hradov”. K najväčším patrí Forchtenstein, u nás známy ako Fraknov. V pevnosti sú vystavené rôzne dobové exponáty od historických hodín cez umelecké diela zo slonoviny až po obrazy členov uhorského rodu Esterháziovcov. Výlet na hrad sa dá spojiť s prechádzkou pri Neziderskom jazere (Neusiedler See).Neusiedler See, Foto: www.pixabay.com – MEISTERvideo

Ďalšie turistické ciele v Rakúsku do 100 km od Bratislavy:

– národný park Neusiedler See – Seewinkel
– zámok Niederweiden v Engelhartstettene
– rozhľadňa Königswarte nad obcou Berg
– hrad Franzensburg v Laxenburgu
– zámok Esterháziovcov v Eisenstadte
– vodný hrad v Pottendorfe
– prírodný park Viedenský lesZámok Esterháziovcov Eisenstadt, Foto: www.pixabay.com – Leonhard_Niederwimmer

Bratislavčania to majú blízko aj do Viedne. Čo vidieť vo Viedni? Rakúska metropola je epicentrom vzácnych pamiatok. Majestátne zámocké komplexy Schönbrunn a Belvedere umožňujú nazrieť do zákulisia života Habsburgovcov. Architektonickým klenotom je aj gotický Dóm sv. Štefana a budova rakúskeho parlamentu postavená v antickom štýle. Výlet do hlavného mesta spestrí návšteva miestnej zoo či najväčšej európskej barokovej knižnice s viac ako 200 000 zväzkami kníh.

Foto na titulke: www.pixabay.com – ivohouska

žiadne príspevky na zobrazenie