Očkovanie mám za sebou. Ako to prebiehalo?

0
Očkovanie mám za sebou. Ako to prebiehalo?
Foto: pixabay.com

Rada by som sa podelila o svoju skúsenosť z očkovania. Povaha mojej práce ako sociálneho pracovníka ma zaradila do prvej vlny očkovania.

Vo štvrtok pred víkendom do práce prišiel email s termínmi v rámci hlavného mesta Bratislavy. Objednala som sa najbližší možný termín. Dalo sa ísť hneď v pondelok. Pred vchodom do nemocnice bola informačná tabuľa označujúca smer očkovania.

Registrácia a dotazník

Najprv bolo potrebné sa zaregistrovať. Na vyplnenie som dostala tri papiere v dvoch kópiách. Čestné prehlásenie, kde bolo potrebné dopísať názov zamestnávateľa /organizácie, z čoho vyplýva oprávnenie očkovania v prvej vlne.

Ďalším dokumentom bol dotazník, kde bolo potrebné vyplniť pracovisko, meno, rodné číslo a anamnestické otázky pre pacienta:

  • očkovanie, COVID-19Máte príznaky akútneho ochorenia (teplota nad 37°C, produktívny kašeľ, kašeľ s vykašliavaním hlienu, slabosť bolesti kĺbov a svalov, malátnosť, infekčnú hnačku, bolesti hrdla)?
  • Trpíte závažným ochorením, ktoré bolo v minulosti posudzované ako možná prekážka (kontraindikácia) pre podanie vakcíny (napr. autoimunitné ochorenie, demyelinizačné ochorenie)?
  • Mali ste závažnú alergickú reakciu v minulosti (napr. anafylaktický šok)?
  • Máte vážnu poruchu zrážanlivosti krvi (napr. vážna forma hemofílie)?
  • Ste tehotná?

Tretím dokumentom bolo Poučenie a písomný informovaný súhlas pacienta.

Prečítajte si o zaočkovanej 106-ročnej starenke z Brazílie

A samotné očkovanie?

Bolo potrebné si vystáť ešte jeden rad, kde čakali už zaregistrovaní – boli to zdravotníci, sociálni pracovníci a starší ľudia (buď sami alebo s doprovodom). Čakanie však nebolo dlhé, možno 15 minút. Samotné očkovanie prebiehalo v súkromí, za plachtou. Mala som šťastie na úžasnú zdravotnú sestru, vpich som vôbec necítila. Sedela som a čakala, kedy ma zaočkuje, čakala som na nepríjemný pocit, keď mi ona hovorí, že hotovo, môžem ísť.

Lekárka mi pri odchode dala tlačivo s dokladom o absolvovaní očkovania. Následne bolo potrebné počkať 15 minút posediačky pre prípad nežiaducich účinkov. Bola som upozornená, že v deň očkovania nemám danú ruku preťažovať. Taktiež, že môže dva alebo tri dni pobolievať. Pravdou je, že som nasledujúce dva dni mala ruku citlivejšiu, ale inak som žiadne iné príznaky na sebe nespozorovala.

Úprimne, som rada, že to mám za sebou, a vyjadrujem vďaku zdravotníkom a všetkým ľuďom, ktorí sú v celom procese okolo Covid-19 zainteresovaní. Ich usmiate oči, milé slová, povzbudenie, trpezlivosť so staršími a pokojné vystupovanie bolo dôkazom, že ľudskosť, dobrota a láska sú aj na tomto mieste prítomné.

Zaočkovať voči koronavírusu by sa dalo až 62 percent Slovákov, čo by presvedčilo ostatných?

Foto: pixabay.com

 

žiadne príspevky na zobrazenie