Odborníčka o kričaní na deti: 3 veci, ktoré by ste si mali zapamätať

0
Odborníčka o kričaní na deti: 3 veci, ktoré by ste si mali zapamätať

Nie je ľahké byť rodičom. Nikto to nikdy ani netvrdil a sem-tam sa stane, že už naozaj vybuchnete. Ako však vplýva kričanie na dieťa? Touto problematikou sa zaoberala doktorka Siggie Cohen. Na Instagrame ju sleduje viac ako 580 000 ľudí a jej rady ohľadom rodičovstva sú veľmi žiadané. 

1. Je to viac o vás ako o dieťati

Toto je hneď prvý bod, ktorý vysvetľuje odborníčka. Ešte predtým, ako by niekoho tento výrok rozzúril, odborníčka upozorňuje, že je úplne pochopiteľné, keď je rodič v istých momentoch “na nervy” zo svojho dieťaťa. Je to pochopiteľné a stáva sa to každému. Avšak stále je zodpovednosťou rodiča, ako na tieto podnety reaguje. Iba on vie ovplyvniť svoje vlastné správanie.

2. Kričanie ešte nič nemusí vyriešiť

Ako ďalej približuje Siggie Cohen, mnohí rodičia majú dojem, že musia kričať po svojich ratolestiach, aby ich vôbec vôbec počúvali. To však  nemusí byť pravda. Odborníčka vysvetľuje, že deti dávajú väčší pozor počas kriku, pretože sú na to zvyknuté. Len vtedy majú totiž dojem, že sa rieši niečo vážne. Kým nepočujú krik rodiča, tak je dobre a “získavajú si čas”. V zásade platí, že vážne veci, nedorozumenia a problémy vieme riešiť aj s chladnou hlavou.

3. Nie je to koniec sveta

Siggie Cohen na záver dáva do pozornosti dôležitú vec – nevyčítajte si to. Kričali ste po dieťati? Okej, stane sa. Komu nie? Nesmiete sa teraz zameriavať iba na to. Nie je to predsa koniec sveta. A navyše, budete mať ešte veľmi veľa príležitostí, ako si zlepšiť vzťah so svojím dieťaťom. A pamätajte – nikto nie je perfektný.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Siggie Cohen✨Ph.D✨Parenting (@dr.siggie)

Tipy, ako prestať kričať

Ako už bolo vyššie uvedené, nie je dobré kričať na dieťa, no zároveň to nie je ani koniec sveta. Ak to teda nie je na dennom poriadku. Samozrejme, vždy sa to dá zlepšiť. Portál Today’s Partents predstavil niekoľko metód, ako prestať zdvíhať hlas na svoje ratolesti. Niektoré vám priam prídu vtipné.

Odhaľte príčinu

Veľakrát vás nemusia vytočiť iba deti, tých príčin môže byť omnoho viac. Napríklad stres kvôli práci, starostlivosť o domácnosť a pod. Identifikujte spúšťač hnevu a frustrácie u vás. A hlavne, nebojte sa požiadať o pomoc. Ak sa vraciate domov z práce a viete, že nič ešte nie je navarené, poproste o to svoju polovičku alebo si prípadne objednajte pizzu. Myslíte si, že deti by to nepotešilo?

Život vie byť skutočne stresujúci. Nebuďte iba zhluk nervov a neprenášajte to na svojich najbližších. Odhaľte príčinu vašej frustrácie a riešte to. S partnerom určite môžete prísť na istý kompromis.

Varujte

Keď viete, že dieťa už moc prekračuje vaše hranice, no nechcete vybuchnúť, varujte ho. Na tom nie je nič zlé. Aj syn či dcéra pri tom môžu spozornieť a takýto varovný signál im bude bohate stačiť. Ktoré dieťa by chcelo, aby po ňom kričala mama alebo otec? Týmto spôsobom aspoň jednáte s dieťaťom na rovinu a vie, čo ho čaká, ak bude vo svojej činnosti pokračovať aj naďalej.

Kričte do záchoda

Toto znie naozaj zvláštne, ale môže to byť efektívne. Odborníčka Judy Arnall odporúča, aby ste sa v návale nervov išli vykričať do záchoda a následne to všetko spláchli. Počuli ste už o tejto metóde? Nemusí to byť teda na škodu. Odborníčka vysvetľuje, že ide predovšetkým o to, aby ste na chvíľu opustili miestnosť a vyvetrali sa. Samozrejme, môžete sa vykričať aj do vankúša alebo robiť niečo iné, čo vám prospeje.

Lekciu si nechajte na neskôr

V prípade, že na svoje deti vybuchnete, nesnažte sa im lekciu udeliť ihneď. Počkajte, kým sa emócie upokoja a budete sa môcť o tom lepšie porozprávať. Spoločne sa môžete aj lepšie dopátrať k riešeniu. Preberajte to hlavne s chladnou hlavou. Dieťaťu tiež môže potrvať, kým to v sebe všetko spracuje. Nechce predsa, aby sa na neho rodičia hnevali. Dajte si teda čas, ospravedlňte sa jeden druhému, objímte sa a dospejte ku kompromisu.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie