Ak budete posielať takýto typ emailov, mohlo by to mať vážne dôsledky pre vašu pohodu, vašu produktivitu a vaše spánkové návyky.
Práca z domu má veľa výhod a nevýhod, to by vám povedala asi väčšina ľudí, ktorá za posledný rok odišla z kancelárie. Jednou z najväčších komplikácií – či už to považujete za pozitívne alebo negatívne – je zvýšená e-mailová komunikácia.
Ale či už uprednostňujete messenger alebo jednoduché odosielanie e-mailov, ukázalo sa, že správy, ktoré odosielate a prijímate, môžu mať vážny vplyv na vašu pohodu. V skutočnosti nedávna štúdia zistila, že necitlivé e-maily na pracovisku môžu dokonca spôsobiť vašu nespavosť.
Čítajte ďalej, aby ste sa uistili, že poznáte tieto pravidlá nepísanej e-mailovej etikety, ktoré vás nikto nikdy nenaučil.
Dôsledky emailov
Dve rôzne štúdie uskutočnené výskumníkmi z University of Illinois v Chicagu zistili, že necitlivé e-maily môžu spôsobiť u zamestnancov negatívne pocity až trápenie. Výsledky publikované v auguste v časopise Journal of Occupational Health Psychology ukazujú, ako môže zlé e-mailové správanie zvýšiť stres, znížiť produktivitu na pracovisku a, áno, dokonca vám spôsobiť nespavosť.
Prvá štúdia zahŕňala 233 pracovníkov, ktorí sa zúčastnili prieskumu ohľadom ich skúseností s „nevhodnými e-mailami“. V druhej štúdii si účastníci viedli denník o svojich reakciách na tieto e-maily, vrátane schopnosti zaspať a neprebudiť sa.
Dva druhy zlých emailov
Existujú dva rôzne druhy nevhodných e-mailov, vysvetľujú výskumníci. „Aktívna e-mailová hrubosť“ je celkom samozrejmá a ak ste niekedy poslali alebo dostali nepriateľskú správu, tento koncept vám je veľmi známy. „Pasívna e-mailová hrubosť“ môže byť taká jednoduchá, ako ignorovanie otázky alebo žiadosti v e-maile alebo neodpísanie vôbec.
To „sťažuje zistenie, či príjemca jednoducho zabudol odpovedať na e-mail alebo ho skutočne zamýšľal ignorovať,“ uvádza sa v zápise štúdie. To druhé sa môže zdať ako menší problém, ale je to veľmi bežné – pomyslite na to, koľkokrát ste zabudli odpovedať na e-mail kolegu v porovnaní s tým, koľkokrát ste poslali nepríjemný mail. Absencia odpovede môže vyvolať pocit neistoty, ktorý spôsobuje stres.
„Keďže sú e-maily bezpečne uložené, ľudia majú tendenciu znova a znova čítať znepokojivý e-mail alebo neustále kontrolovať, či nedostali odpoveď, čo môže len zhoršiť trápenie z nepríjemných e-mailov,“ hovorí vedúci štúdie Zhenyu Yuan, PhD. „Aktívna e-mailová nezdvorilosť vedie k vyššej citovej zaangažovanosti,“ hovorí štúdia, „ale pasívna e-mailová hrubosť je miestom, kde do hry vstupujú poruchy spánku.“
Tieto dve veci nehovorte svojmu starému priateľovi
Nezodpovedané emaily
V druhej štúdii výskumníci dospeli k záveru, že e-maily, ktoré zostali nezodpovedané, boli “spojené s nespavosťou, ktorá potom viedla k zvýšenému negatívnemu vplyvu na začiatku pracovného dňa.” To znamená, že ak posielate e-maily, na ktoré nedostanete odpoveď, môže vás to v noci doslova držať hore.
Cieľom pre pracovníkov je podľa výskumníkov „psychologicky sa odpútať“ od hrubých e-mailov. To znamená úplne sa po dlhom dni v práci a odpojiť a nevracať k týmto e-mailom ani v telefóne – či už sú agresívne alebo jednoducho nejednoznačné. Neslušnosť e-mailov má skutočné dôsledky, ale odpoveďou nie je posielať viac e-mailov, zdôrazňuje Yuan.
“Treba si uvedomiť, že snaha riešiť emailovú hrubosť by nemala byť tlakom na zamestnancov a manažérov, aby si vždy skontrolovali emaily a odpovedali na emaily,” povedal. “Naopak, účinné môže byť stanovenie jasných a primeraných komunikačných noriem.”
Zdroj: bestlife.com, unsplash.com