Odsúdený expolicajt Kučerka s obnovou konania uspel, súd mu zrušil celý trest

0
Odsúdený expolicajt Kučerka s obnovou konania uspel, súd mu zrušil celý trest

5.6.2024 (SITA.sk) – Právoplatne odsúdený bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka uspel so žiadosťou o obnovu konania.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, na základe stredajšieho rozhodnutia súdu sa zrušuje právoplatný rozsudok ŠTS zo 17. marca 2022 v spojení s rozsudkom Najvyššieho súdu SR z 27. júla 2023 vo výroku o treste.

Rozhodnutie nie je právoplatné

Rušia sa aj ďalšie rozhodnutia na tento výrok obsahovo nadväzujúce, ak vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením, stratili podklad.

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Obhajca si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie,“ uviedla hovorkyňa.

Zmiernenie trestu

Najvyšší súd SR v prípade expolicajta Kučerku, stíhaného za prijímanie úplatku, zmiernil v júli minulého roku obžalovanému trest. Konkrétne z pôvodných 11 rokov, ktoré bývalému vyšetrovateľovi uložil Špecializovaný trestný súd, ubral odvolací súd šesť mesiacov na 10,5 roka, pričom ponechal v jeho prípade trest prepadnutia majetku.

Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Dôvodom je podľa expolicajta to, že na Slovensku čelí nespravodlivému politickému procesu.

Zločin prijímania úplatku

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci 2022 bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad na jeden rok. Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Ovplyvnenie vyšetrovania

Podľa orgánov činných v trestnom konaní prijal expolicajt v roku 2016 úplatok 25-tisíc eur za ovplyvnenie vyšetrovania kauzy Valčeky, ktorá sa týkala príbuzného exministra Petra Žigu Štefana Ž. V roku 2017 zase prijal podiel z čiastky 200-tisíc eur za zasahovanie do kauzy známej ako Jopi Trade.

Bývalý policajt čelí obžalobe aj na Mestskom súde Bratislava I spolu so svojou manželkou. Prípad sa týka trestného činu legalizácie výnosov z trestnej činnosti.

Viac k témam: Akcia „Judáš“, Akcia „Očistec“, kauza Valčeky, obnova konania, prijímanie úplatku, Prokurátor
Zdroj: SITA.sk – Odsúdený expolicajt Kučerka s obnovou konania uspel, súd mu zrušil celý trest © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie