Pavel Hirax Baričák: Človek, ktorý sa miluje, si nedá ubližovať od nikoho

0
Pavel Hirax Baričák: Človek, ktorý sa miluje, si nedá ubližovať od nikoho

Pavel Hirax Baričák je známy hudobník, cestovateľ, spisovateľ a autor niekoľkých kníh o osobnom rozvoji. V rozhovore nám prezradil, čo ho na jeho ceste formovalo a porozprával, ako hľadať ideálny vzťah a ako zvládnuť rozchod.

Kedy ste sa začali venovať osobnému a duchovnému rozvoju a čo bolo vašou inšpiráciou na tejto ceste?

Prvé prezretie bolo, keď som sa ako druhák na vysokej škole stal lakto vegánom. To sa písal rok 1990. Neboli špecializované obchody pre vegetariánov, a tak som si chodil kupovať potraviny aj do záhradkárskych potrieb, surové mlieko som si chodil kupovať na JRD. Neboli ani knihy ohľadne ezoteriky, duchovna, psychológie, prvé lastovičky prišli s titulmi Tretie oko, Rozhovory s Bohom, Miluj svoj život a hlavne tituly od Dale Carnegieho.

Druhé silné prebudenie nastalo, keď sa mi rozpadol môj jedenásťročný vzťah a skončil som ako paroháč. Vtedy sa mi život rozpadol na milión častí… Napísal som však v tomto stave môj prvý román Raz aj v pekle vyjde slnko, a to ma postavilo na nohy. Kniha vyšla v roku 2007, a tak začalo moje písanie a vydávanie kníh na túto tematiku. Ľudia si v bolesti veľakrát myslia, že prišiel koniec, a pritom je to vždy len začiatok niečoho nového, ešte krajšieho, lepšieho. Len sa človek nesmie poddať a šprtať sa v tom mŕtvom. Lepšie je zdvihnúť hlavu, pozrieť sa do slnka a vykročiť dopredu. Chce to konanie, nie plakanie.

Prečítajte si aj o tom, aký program vás čaká na konferencii Pre zdravie ženy v Košiciach

Pavel Hirax Baričák
Pavel Hirax Baričák na jednej zo svojich prednášok

Na festivale One & Only budete prednášať aj o strachu. Ako nájsť dôveru k druhému človeku a nebáť sa začať rozvíjať nový vzťah, keď už predtým človek zažil sklamanie? Ako ste sa s rozchodom dokázali vyrovnať vy?

Nikdy to nie je o tom druhom človeku, ale o nás. Nepriťahujeme si „zlých“ ľudí, ale ľudí, ktorí nám privodia situácie, ktoré v nás otvoria nevyliečené emócie. Takže vždy ľudí na osobných konzultáciách vediem k tomu, aby sa aj vo vzťahu menili oni. Žiadneho partnera nijakými príkazmi, pravidlami, zákonmi, plačom, ani krikom nezmeníte. Môžete zmeniť iba seba. A strach? Lieči sa povšimnutím, pomenovaním, analýzou riešení, rozhodnutím a konaním. Keď človek nejedná, strach ho čoraz viac opanuje. Môj chystaný Šlabikár šťastia: Psychický obor (vychádza 8. októbra) nemá za cieľ nič iné, ako ľudí prijať konať. Čo nový krok, to nové súradnice a nové možnosti.

Čo sú podla vás piliere šťastného a vyváženého partnerského vzťahu? Čo je kľúčové pri výbere partnera?

Pri vzťahoch neexistujú náhody, nejestvujú ani náhodné manželstvá. Páry sa stretávajú podľa vnútorného naladenia. Obeť si vždy priťahuje manipulátora, nerozhodný muž panovačnú ženu… To, čo na začiatku vždy vyzerá ružovo, sa po rokoch prejaví, a začne vytvárať bolestivé situácie, pnutia a produkovať u ľudí nespracované emócie.
Tak dieťa, ktoré vyrastalo v nefunkčnej rodine (alkohol, a iné závislosti, hádky, fyzické násilie, psychické vydieranie, spory, časté odúvanie sa, sexuálna zvrátenosť, vyosený pohľad na vieru, voľný čas, sex, atď) sa podvedomo naučí bartrovať, či „odpracovávať“ si lásku, ktorú malo ako dieťa dostať prirodzenou cestou.
No a potom s touto „záchranárskou“ nahrávkou pracujúcou z podvedomia k sebe volá partnerov, ktorí jej vyvolajú v živote rovnaký chaos, napätie a hádky, aké prežívala daná žena ako dievčatko. Keďže ako dieťa nemala šancu takéto situácie spracovať, má pri sebe ideálneho partnera, ktorý to v nej oživuje. Liečenie je uvedomenie si procesu vzniku, práca na sebeláske, prijatí seba, z čoho automaticky vyvrie zdravé sebavedomie.
Človek, ktorý sa miluje, si nedá ubližovať od nikoho.

Takže záver – ideálny vzťahový pár? Ak sú obaja partneri do statočne psychologicky vzdelaní, emocionálne otvorení a duchovne na výši, o to viac môžu vytvoriť krásny pár, kde budú jeden druhému oporou. Ak jeden ťahá za druhého, ten druhý lenivie a preberá väčšinu vzťahového územia. Dá sa to liečiť iba sebapremenou.

Prečítajte si aj článok Ako vytlačiť negatívne myšlienky o samom sebe

Pavel-Hirax-Baricak
Pavel Hirax Baričák

Ako sa dá zrealizovať táto sebapremena?

Uvedomením si chybného programu v sebe (ohováranie, klamanie, vinenie, obetovanie sa, vydieranie, pomstychtivosť, lenivosť, zahováranie, odúvanie sa, ironizovanie, vzťahovačnosť, agresivita, hnevlivosť atď – je milión spôsobov, ktorými sa vie prejavovať ego) a systematickou vedomou prácou na jeho premazaní novými postojmi a novým uvedomením. Tak sa nahrávka postupne prepíše za novú, neškodiacu. Ani človeku, ani jeho okoliu.

Je to odhadzovanie starých kabátov, ktoré sme na seba v detstve nalepili s vidinou, že „tak sa nám bude dobre žiť“. Čo však nestojí na láske a sebaláske, z ktorej vychádza aj zdravé sebavedomie, pokora, úcta k vlastnému telu a starostlivosť oň, spojenie s Prozreteľnosťou, to si bude pýtať vyliečenie. Ako? Budú prichádzať karamboly vo forme nefungujúcich vzťahov, nehojnosti a chorôb. Nie sú to tresty, len záležitosti, ktoré nás upozorňujú, že čosi robíme nedobre.

Je o vás známe, že ste vášnivým cestovateľom. Ktorá krajina vás oslovila najviac a prečo?

Každý kút našej matky Zeme je nádherný, či už som bol v Ekvádore, Nepále, alebo sa driapal v Rusku na Elbrus. Rovnako aj naše Slovensko je nádherný diamant a bolo by na čase, aby sme zaň začali ďakovať a prestali nadávať.

Čo by ste poradili ženám, ktoré sa chcú vydať na cestu za vlastným snom?

Odpustiť všetkým, ktorí im ublížili. Odpustiť sebe, že ste to možno nezvládali. Prijať sa na všetkých ženských úrovniach – ako dcéra, dievča, manželka, matka, stará mama, žena. Začať viesť vnútorný milujúci dialóg so svojim vnútrom, začať milovať svoje telo. Je to jediná cesta, ako sa oň začať starať aj cez stravu, cvičenie, pohyb, oddych. Stanoviť si ciele a sústrediť sa na ich plnenie.
Očistiť sa od chybných programov cez sebapremenu. Začať sa mať rád, čo vyústi do zdravého sebavedomia a otvoreniu vnútornej sily prekonať všetko, čo nám nadelí životná cesta. Spojenie s Dobrotivou silou sa dá uskutočniť len cez očistené srdce. Nenarodili sme sa sem, aby sme trpeli, ale aby sme rástli, učili sa tu, ale zároveň si plnili sny bez toho, aby sme šliapali do šťastí druhých. Láska s nami.
Zdroj foto: Rodina Baričákovcov

žiadne príspevky na zobrazenie