Pavel Hirax Baričák je známy hudobník, cestovateľ, spisovateľ a autor niekoľkých kníh o osobnom rozvoji. V rozhovore nám prezradil, čo ho na jeho ceste formovalo a porozprával, ako hľadať ideálny vzťah a ako zvládnuť rozchod.
Kedy ste sa začali venovať osobnému a duchovnému rozvoju a čo bolo vašou inšpiráciou na tejto ceste?
Prvé prezretie bolo, keď som sa ako druhák na vysokej škole stal lakto vegánom. To sa písal rok 1990. Neboli špecializované obchody pre vegetariánov, a tak som si chodil kupovať potraviny aj do záhradkárskych potrieb, surové mlieko som si chodil kupovať na JRD. Neboli ani knihy ohľadne ezoteriky, duchovna, psychológie, prvé lastovičky prišli s titulmi Tretie oko, Rozhovory s Bohom, Miluj svoj život a hlavne tituly od Dale Carnegieho.
Druhé silné prebudenie nastalo, keď sa mi rozpadol môj jedenásťročný vzťah a skončil som ako paroháč. Vtedy sa mi život rozpadol na milión častí… Napísal som však v tomto stave môj prvý román Raz aj v pekle vyjde slnko, a to ma postavilo na nohy. Kniha vyšla v roku 2007, a tak začalo moje písanie a vydávanie kníh na túto tematiku. Ľudia si v bolesti veľakrát myslia, že prišiel koniec, a pritom je to vždy len začiatok niečoho nového, ešte krajšieho, lepšieho. Len sa človek nesmie poddať a šprtať sa v tom mŕtvom. Lepšie je zdvihnúť hlavu, pozrieť sa do slnka a vykročiť dopredu. Chce to konanie, nie plakanie.
Prečítajte si aj o tom, aký program vás čaká na konferencii Pre zdravie ženy v Košiciach
Na festivale One & Only budete prednášať aj o strachu. Ako nájsť dôveru k druhému človeku a nebáť sa začať rozvíjať nový vzťah, keď už predtým človek zažil sklamanie? Ako ste sa s rozchodom dokázali vyrovnať vy?
Nikdy to nie je o tom druhom človeku, ale o nás. Nepriťahujeme si “zlých” ľudí, ale ľudí, ktorí nám privodia situácie, ktoré v nás otvoria nevyliečené emócie. Takže vždy ľudí na osobných konzultáciách vediem k tomu, aby sa aj vo vzťahu menili oni. Žiadneho partnera nijakými príkazmi, pravidlami, zákonmi, plačom, ani krikom nezmeníte. Môžete zmeniť iba seba. A strach? Lieči sa povšimnutím, pomenovaním, analýzou riešení, rozhodnutím a konaním. Keď človek nejedná, strach ho čoraz viac opanuje. Môj chystaný Šlabikár šťastia: Psychický obor (vychádza 8. októbra) nemá za cieľ nič iné, ako ľudí prijať konať. Čo nový krok, to nové súradnice a nové možnosti.
Čo sú podla vás piliere šťastného a vyváženého partnerského vzťahu? Čo je kľúčové pri výbere partnera?
Človek, ktorý sa miluje, si nedá ubližovať od nikoho.
Takže záver – ideálny vzťahový pár? Ak sú obaja partneri do statočne psychologicky vzdelaní, emocionálne otvorení a duchovne na výši, o to viac môžu vytvoriť krásny pár, kde budú jeden druhému oporou. Ak jeden ťahá za druhého, ten druhý lenivie a preberá väčšinu vzťahového územia. Dá sa to liečiť iba sebapremenou.
Prečítajte si aj článok Ako vytlačiť negatívne myšlienky o samom sebe
Ako sa dá zrealizovať táto sebapremena?
Uvedomením si chybného programu v sebe (ohováranie, klamanie, vinenie, obetovanie sa, vydieranie, pomstychtivosť, lenivosť, zahováranie, odúvanie sa, ironizovanie, vzťahovačnosť, agresivita, hnevlivosť atď – je milión spôsobov, ktorými sa vie prejavovať ego) a systematickou vedomou prácou na jeho premazaní novými postojmi a novým uvedomením. Tak sa nahrávka postupne prepíše za novú, neškodiacu. Ani človeku, ani jeho okoliu.
Je to odhadzovanie starých kabátov, ktoré sme na seba v detstve nalepili s vidinou, že “tak sa nám bude dobre žiť”. Čo však nestojí na láske a sebaláske, z ktorej vychádza aj zdravé sebavedomie, pokora, úcta k vlastnému telu a starostlivosť oň, spojenie s Prozreteľnosťou, to si bude pýtať vyliečenie. Ako? Budú prichádzať karamboly vo forme nefungujúcich vzťahov, nehojnosti a chorôb. Nie sú to tresty, len záležitosti, ktoré nás upozorňujú, že čosi robíme nedobre.
Je o vás známe, že ste vášnivým cestovateľom. Ktorá krajina vás oslovila najviac a prečo?
Každý kút našej matky Zeme je nádherný, či už som bol v Ekvádore, Nepále, alebo sa driapal v Rusku na Elbrus. Rovnako aj naše Slovensko je nádherný diamant a bolo by na čase, aby sme zaň začali ďakovať a prestali nadávať.