Tip na výlet: Doprajte si plavbu po Dunaji

0
Tip na výlet: Doprajte si plavbu po Dunaji

Slnko. Voda. Vietor vo vlasoch. Krajina roztvárajúca svoju náruč. Vlny rieky, ktorá rozozvučí aj srdce človeka. Čo tak na chvíľku spomaliť? Zastaviť sa? No pritom nesedieť doma pri televíznych či mobilných obrazovkách, ale kochať sa čarom prírody a okolia, ktoré možno z danej perspektívy nepoznáme.

Dunaj ponúka originálny spôsob trávenia voľného času. Rok 2023 je 20. rokom plavebnej sezóny, ktorá sa v týchto dňoch práve začína. Ak teda plánujete, resp. rozmýšľate ako využiť nasledujúce dni, zaradiť tam plavbu po Dunaji je úplne ideálne. Či s kamarátmi, partnerom alebo s deťmi. Plavba po Dunaji má svoje čaro a človek si nachvíľku môže priblížiť priam dovolenkovú atmosféru.

Dunaj ponúka viaceré možnosti plavby. Najčastejšou a najobľúbenejšou plavbou je trasa Bratislava – Devín – Bratislava, ktorou sa v roku 2022 preplavilo viac ako 35 tisíc domácich i zahraničných turistov. Celkovo lodná osobná doprava preplavila 71 tisíc cestujúcich. Človek si môže vybrať od vyhliadkových plavieb až po zahraničné plavby do rakúskeho mestečka Hainburg alebo do obľúbenej Viedne. Keďže najpočetnejšia klientela sú práve rodiny s deťmi a detské kolektívy, k dispozícii sú aj cenovo výhodné rodinné lístky a špeciálne zľavy pre školy či uzatvorené skupiny klientov. Celá ponuka plavieb je k dispozícii tu.

Plavby po Dunaji sú veľmi vyhľadávané aj zahraničnými turistami. „Medzi najobľúbenejšie patria plavby popod bratislavské mosty. Plavby turistom vyhovujú svojím časovým rozsahom, trvajú hodinu, čiže nie sú príliš dlhé a človek, ktorý už pochodil centrum Bratislavy, môže získať iný pohľad na mesto. Nesporná výhoda je aj lokalita – priamo v centre mesta,“ hovorí JUDr. Ľudmila Masariková, zástupkyňa spoločnosti LOD, ktorej sme sa spýtali pár otázok.

Zástupkyňa spoločnosti LOD, JUDr. Ľudmila Masariková „na slovíčko“

JUDr. Ľudmila Masariková, zástupkyňa spoločnosti LOD

Okrem klasických plavieb sú obľúbené aj tematické plavby. Aké témy ponúkate?

Pravidelne bývajú na lodi jazzové večery Petra Lipu, ktoré majú veľmi špeciálnu atmosféru. Pripravili sme aj hudobnú plavbu s Adrianou Bartošovou. Taktiež sa organizujú latino party. Z iného súdku sú tematické plavby s kulinárskymi špecialitami, vždy na konkrétnu tému: jarný špeciál alebo špargľové hody so známym šéfkuchárom Marekom Ortom. Všetko je samozrejme nakombinované s výbornými vínami od slovenských a zahraničných vinárov. Takisto na jeseň klasické husacie hody je možné vymeniť za príjemnú plavbu spojenú s husacími špecialitami aj s možnosťou ochutnávky rôznych vín či alkoholu.

Čo znamená nedeľný brunch na lodi?

Je to veľmi príjemné spestrenie nedeľného dopoludnia. Nikto nemusí nič variť. Na lodi sú zabezpečení animátori pre deti, čiže aj rodičia si môžu plavbu vychutnať. Obľubujú ho aj mladí ľudia. Vnímam, že ide o populárny spôsob nielen stravovania, ale aj trávenia voľného nedeľného času.

Čo je pre vás najnáročnejšie v súvislosti s plavbami?

Problém je naplánovať plavby tak, aby sme pokryli záujem a na druhej strane, aby sme vedeli naplánovať operatívu, ktorá je za tým. Máme napríklad veľa dní, keď loď skončí večer o dvanástej, o jednej hodine a na druhý deň sa pripravuje na ďalšiu akciu. Musíme sa zladiť, dohodnúť celý personál tak, aby sa plavba vedela v poriadku zorganizovať a pripraviť podľa požiadaviek klientov.

Náročné sú aj predsezónne prípravy, kedy všetci pracujú na tom, aby boli pripravené nové programy na ďalšiu sezónu, aby bol vytlačený plavebný poriadok, prípadne ďalšie materiály. Vymýšľame nové jedálne lístky, nápoje – tento rok je to napríklad nový kokteil Harmónia, ľahký, osviežujúci – skrátka ideálny pre letné večery. Chceme, aby aj stáli klienti každý rok našli niečo nové. Aj pohľad na Dunaj je úplne iný, ak sa človek plaví na jar, v lete alebo na jeseň. Zakaždým sú zážitky o niečom inom.

Ktorá plavba je vaša srdcovka?

Mám veľmi rada plavbu do Čunova. Vítam možnosť vystúpiť a pozrieť si aktuálnu výstavu v galérii alebo sa len tak poprechádzať popri rieke. Je to spojenie príjemnej plavby s pekným prostredím, s kultúrnou vložkou a k tomu ešte drink na palube cestou naspäť. Túto plavbu mám ja osobne najradšej.

A Gabčíkovo?

Gabčíkovo je taktiež veľmi obľúbená plavba, ktorú robíme viackrát do roka. Ľudia môžu obdivovať Dunaj v plnej sile a zároveň sa dá aj po technickej stránke obzrieť vodné dielo, plavebné komory. Obe strany Dunaja, kadiaľ sa loď plaví, lemuje krásna príroda. Plavba do Gabčíkova patrí celkovo k veľmi obľúbeným. Na tejto plavbe je aj sprievodca, ktorý vysvetlí fungovanie vodného diela Gabčíkovo a taktiež počas plavby podáva výklad, okolo čoho sa loď plaví a podobne.

Hlavná plavebná sezóna začína koncom apríla a končí koncom októbra. Na čo sa využívajú eventové lode mimo hlavnej sezóny?

Áno, hlavná sezóna sa končí koncom októbra. Pravidelné hlavné plavby sa končia, zostávajú tematické plavby s večerou na lodi. Eventovú loď využívajú aj firmy a väčšie spoločnosti, organizujú školenia, prezentácie, porady, pracovné stretnutia so zamestnancami a obchodnými partnermi. Veľmi rýchlo sa vypredal Silvester na lodi. Bol to naozaj zážitok sledovať ohňostroj z inej strany a pozerať sa na staré mesto. Veľmi obľúbenou bola aj valentínska plavba, ktorá sa vypredala v priebehu pár dní. Keby sme mali ešte o štyri eventové lode viac, tak ich pokojne naplníme.

Koľko eventových lodí je k dispozícii?

K dispozícii sú dve eventové lode: Harmónia má kapacitu 440 ľudí vrátane hornej terasy, ktorá je najviac žiadaná. Odtiaľ sú najkrajšie výhľady na okolie. Druhá eventová loď Žilina je menšia, s kapacitou okolo 60 ľudí.

Čo som si uvedomila počas plavby na Dunaji

Sediac na lodnej terase, vnímajúc krásu okolitej prírody, šum vĺn, rozčerenú hladinu si človek akoby viac uvedomí, aké hodnoty sú v živote dôležité. A ako dôležité je vedieť zastaviť sa, užiť prítomný okamih, reálne spomaliť a vedieť si vychutnať čas s blízkymi, ale i stretnúť sa sám so sebou. Lebo častokrát len bežíme, bežíme, až tak rýchlo, že v realite míňame svoj cieľ. Som vďačná, že som mala možnosť tieto dni možnosť spomaliť.

Uvedomiť si vďačnosť, že som zdravá, že mám rodinu, že mám okolo seba skvelých ľudí, že mám dobrého muža, šikovné a zdravé deti. Uvedomiť si vďačnosť, že mám prácu a taktiež, že sa môžem venovať veciam, ktoré mi robia radosť a napĺňajú ma. Vďačnosť za to, že mám možnosť stretávať sa s prajnými a žičlivými ľuďmi, lebo to vôbec nie je samozrejmosťou. A ja som túto vďačnosť naplno precítila počas plavby po Dunaji. Prajem všetkým, aby si našli čas na seba a na spomalenie. Pohľad na pokojný, no pritom plynúci Dunaj je to ideálny. 

Zdroj foto: archív Kristíny Majerovej

Ďakujem za rozhovor JUDr. Ľudmile Masarikovej, zástupkyni spoločnosti LOD

žiadne príspevky na zobrazenie