Podmienky v Reedukačnom centre Trstín sú katastrofálne, hovorí Žilinka po neohlásenej návšteve a sľubuje zmeny

0
Podmienky v Reedukačnom centre Trstín sú katastrofálne, hovorí Žilinka po neohlásenej návšteve a sľubuje zmeny

13.2.2024 (SITA.sk) – Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v utorok spolu s námestníkom generálneho prokurátora Jozefom Sedlákom neohlásene navštívili Reedukačné centrum Trstín v okrese Trnava, ktoré bolo z jedným z reedukačných centier, kde vykonala Generálna prokuratúra SR dôkladné kontroly.

Katastrofálne podmienky

Maroš Žilinka sa podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry SR Zuzany Drobovej osobne presvedčil o podmienkach, do ktorých sú súdmi umiestňované, a v ktorých žijú maloleté dievčatá.

„Musím, žiaľ, konštatovať, že tieto podmienky sú katastrofálne a nehodné starostlivosti o maloletých v 21. storočí. Aj dnešná návšteva ma len utvrdila v nevyhnutnosti koncepčnej a systémovej zmeny starostlivosti štátu o deti. Zmeny musia garantovať vytvorenie takých podmienok, ktoré zamestnancom reedukačných centier umožnia reálne vykonávať svoje poslanie v najlepšom záujme detí,“ uviedol generálny prokurátor.

Po utorkovej osobnej skúsenosti považuje vystúpenie v pléne Národnej rady SR, o ktoré požiadal 17. januára 2024, za ešte naliehavejšie. Reedukačné centrum v Trstíne sídli v dvoch budovách, jednou je historický barokový kaštieľ, druhou novšia prístavba.

Zistili porušovanie práv detí

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vykonala na základe Plánu hlavných úloh prokuratúry Slovenskej republiky na rok 2023 v priebehu roka 2023 previerky dodržiavania zákonnosti v každom z 13 reedukačných centier aktuálne pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Cieľom týchto previerok bolo preskúmanie a následné komplexné zhodnotenie stavu zákonnosti v reedukačných centrách.

Reedukačné centrá v súčasnosti podľa dokumentu z dielne generálnej prokuratúry nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prokuratúra totiž v centrách zistila závažné porušovanie práv detí. Previerky vykonané zo strany prokuratúry boli vždy neohlásené a kládol sa dôraz na dodržiavanie práv detí, ktoré sú umiestnené v týchto centrách, a tiež na podmienky, v akých sú deti držané. Generálna prokuratúra považuje za alarmujúce, aby sa dieťa priamo v reedukačnom centre stalo obeťou sexuálneho násilia alebo iného protiprávneho konania.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, reedukačné centrum
Zdroj: SITA.sk – Podmienky v Reedukačnom centre Trstín sú katastrofálne, hovorí Žilinka po neohlásenej návšteve a sľubuje zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie