Podnikateľka Martina vyrába prírodnú kozmetiku: Ak máš motýle v bruchu, urob to

0
Podnikateľka Martina vyrába prírodnú kozmetiku: Ak máš motýle v bruchu, urob to
2Cosmetics

Martina Horváthová je zakladateľka slovenskej prírodnej kozmetiky 2SisCosmetics, no onedlho to bude už len 2Cosmetics. Úspešná značka expanduje a tento rok prinesie na trh aj pleťový rad či viac produktov pre mužov, no zároveň prechádza personálnymi zmenami.

Na začiatku boli dve sestry, no po troch rokoch sa to mení a Martina už nie je v partnerstve so sestrou, ale značku potiahne spolu s priateľom. „Dopadlo to tak, ako som nikdy nechcela, aby to dopadlo,“ opísala aktuálnu situáciu žena a podnikateľka, ktorá sa do biznisu pustila so sestrou, no nevyšlo to. Zároveň však našla zmysel života v práci, ktorá ju baví, ktorú miluje.

Neľahké začiatky

Ako si Martina spomína na začiatky a kritériá ohľadom hygieny, keďže ide o špecifické produkty? „Spočiatku, keď sme spoločnosť založili, bola som veľmi naivná. Myslela som si, že všetko pôjde ako lusknutím prstov, že za týždeň môžem oficiálne vyrábať. Nie, tak to nebolo. Keby som si všetko, čo ma čaká, naštudovala predtým, než som založila firmu, nikdy nevyrábam kozmetiku. Legislatíva je náročná, nároky na hygienické štandardy sú vysoké. Papierovačky, behanie po úradoch, čakanie, kontroly. Trvalo trištvrte roka, kým sme dostali súhlas od hygieny a mohli sme začať vyrábať,“ vysvetlila Martina.

Nie každý začiatok je ľahký a ani ten jej nebol. Nehovorí sa však o tom, čo bolo najnáročnejšie. „Najstresujúcejšie bolo, či výroba bude vyhovovať, či sme všetko dobre pripravili. Taktiež čakanie bolo zdĺhavé, pretože úrady majú stanovené lehoty a tak sa to predlžovalo. No čaká nás to znova, pretože ideme do nových priestorov, ktoré sú v príprave. Teraz aspoň vieme, do čoho ideme a na čo sa treba pripraviť.“

https://www.instagram.com/p/BpEcc0hAOth/

Značka slovenskej prírodnej kozmetiky 2SisCosmetics má niekoľko kolekcií s rôznymi názvami. Niektoré vznikajú tak, že Maťke napadne názov a k tomu pripája vôňu, no niektoré vznikajú náhodne. Najnovšie pripravuje nový pleťový rad, ktorý bude trochu iný než to, čo poznáme.

Rebranding a redizajn

Nový pleťový rad nebude niesť vtipný alebo ľahko spoznateľný názov. Tým, že chystáme rebranding aj redizajn, ideme sa uberať minimalistickejším štýlom. Touto pleťovou kolekciou by sme chceli osloviť aj ženy nad 40 či 50 rokov a to práve rôznymi antiageing produktami,“ vysvetlila. Možno prekvapivo, možno nie, prírodná anti ageing zložka bude známa materská kašička.

Zároveň značku čakajú rôzne zmeny, ktoré sa týkajú najmä zloženia tímu. „Rebranding nastáva z toho dôvodu, že 2Sis už nie je o dvoch sestrách. Nechceme zakrývať skutočnosti, ktoré sa dejú a myslím si, že si to aj naši zákazníci zaslúžia vedieť. Sestrou som zostala ja a spolu so mnou ostal môj priateľ. Je to teda stále o dvoch ľuďoch, stále je to o dvoch nosných prírodných zložkách a to je kvapka vody a lístoček, takže to bude stále 2, ale už nie 2SisCosmetics, ale 2Cosmetics. Chceme minimalistickejší dizajn, zachováme si farebnosť aj zaujímavé názvy kolekcií. Tento rok prinesieme nielen viacero produktov, ale možno aj ďalšiu značku,“ dodala Martina, ktorá o značke hovorí, že ostane verná filozofii.

https://www.facebook.com/2SIScosm/photos/a.307743366528740/318071532162590/?type=3&theater

Myšlienka zero waste

Filozofie sa budeme držať, pretože tá vznikla ešte v časoch, keď som to brala len ako hobby a rozmýšľala som nad tým, že by to raz mohlo niečo takéto byť. Skôr ju posilníme o ďalšie hodnoty a chceme sa naďalej opierať o zero waste myšlienku. Máme v pláne aj ďalšie zaujímavé produkty.“

Keďže je značka tejto slovenskej prírodnej kozmetiky väčšinovo zameraná na ženy, zaujímalo nás, či plánuje aj novú mužskú kolekciu. „Kolekcia Lemonade nie všetkým mužom voňala, práve preto už bude v rámci pleťovky aj krém pre pánov. Pokračovať však budeme aj ďalšími produktami určenými iba pre pánov,“ povedala s nádejou v hlase Martina.

Ako s ďalším personálom?

Keďže sa značka mení a vyvíja, čaká ju okrem zmeny tvorcov aj zmena priestorov. Ako to bude so zamestnancami? „Sme dvaja a tak robíme prácu niekoľkých ľudí. Je to náročné, určite sa chceme rozširovať o ďalších zamestnancov. Musí to počkať do momentu, kedy bude schválená nová prevádzka,“ povedala Martina, ktorá s radosťou hovorí aj o rozširovaní sa za hranice Slovenska.

Zatiaľ sme v Čechách, ďalšia krajina je v našich cieľoch do budúcna. Teraz sa chceme sústrediť na Slovensko a spomínané Česko. Máme pocit, že na Slovensku máme menej B2B partnerov ako v Čechách a chceme sa sústrediť na to, aby sme oslovili čo najviac takýchto partnerov,“ dodala.

https://www.instagram.com/p/Brc3utNAwLF/

Aké 3 rady by dala Martina ženám, ktoré sa chcú pustiť do možno podobného vlastného podnikania?

1. Urob to. Ak ťa to baví, ak to naozaj chceš a pri tej predstave sa ti rozbúcha srdce a máš motýle v bruchu, urob to. Rob, čo miluješ. Niekedy to bude extrémne náročné, no ten pozitívny pocit je na nezaplatenie.

2. Ak chceš podnikať s niekým blízkym, či už s kamarátom alebo s rodinou, napíšte si dobrú zmluvu. Jeden človek mi povedal najmúdrejšiu vetu: Dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nikdy nevieš, čo sa stane. To je aj pre mňa najväčším ponaučením.

3. Neboj sa osloviť podnikateľa a požiadaj ho o mentoring. Ak niektorú sféru neovládaš a potrebuješ pomoc, oslov odborníka a nechaj si poradiť. Môže ti dať niečo málo z jeho know how, ktoré ti môže pomôcť. Zúčastňuj sa rôznych networkingových eventov či vzdelávacích workshopov. Môžeš sa veľa naučiť, ale aj sa dostať k zaujímavým kontaktom.

žiadne príspevky na zobrazenie