Pozor na miestne zákazy pri cestovaní po svete

0
Pozor na miestne zákazy pri cestovaní po svete

Jedným z benefitov cestovania po svete je sloboda. Tá nie je bezhraničná. Vo vybraných štátoch platia rôzne zákazy a obmedzenia, ktoré je pri návšteve danej krajiny potrebné rešpektovať.

V Japonsku neukazujte tetovanie

Tetovanie má v Japonsku bohatú tradíciu. Najskôr bolo umením, neskôr tŕňom v oku. Dôvodom bola jeho obľuba medzi zločincami. Potetované osoby boli podozrivé z členstva v Yakuze, ktorej členovia sú známi potetovanými telami. Aj to viedlo k odmietaniu tetovaní na verejnosti. Obmedzenie platí aj pre zahraničných turistov. Návštevníci sa do sáun, posilňovní alebo na kúpaliská dostanú, keď si tetovania zakryjú. Inak budú vykázaní vonku bez vrátenia vstupného.Foto: www.pixabay.com – LiinaFox

V Singapure bez žuvačiek

Ak radi žujete žuvačky, nechoďte do Singapuru, aspoň nie vtedy, keď si ju neodpustíte počas pobytu v ázijskom mestskom štáte. Zákaz žuvačiek tu vstúpil do platnosti v roku 1992, údajne kvôli ochrane zdravia ľudí aj majetku. Osoby, ktoré ho porušia, čaká pokuta. Zákon o zákaze neskôr upravili. Výnimku dostali nikotínové žuvačky, no na tie potrebujete recept od lekára.

V Thajsku šoférujte oblečení

Thajské zákony sa pozerajú na verejnú nahotu prísne. Tolerované nie je ani šoférovanie auta bez trička. Na verejnosti noste aj spodnú bielizeň. V Thajsku platia ďalšie kuriózne zákazy, napr. zákaz stúpania po minciach a bankovkách s podobizňou verejných činiteľov. Ak vás prichytia po chodení alebo skákaní po peniazoch, neminie vás pokuta.

V moslimských krajinách iba nealko

Pre priaznivcov odviazanej zábavy môže byť dovolenka v moslimských krajinách nuda. Pitie alkoholu nie je v moslimskom svete dovolené z náboženských dôvodov. Kuvajt, Omán, Irán či Saudská Arábia urobili kvôli prilákaniu zahraničných turistov isté výnimky a povolili piť alkohol v niektorých baroch a hoteloch. Na verejnosti platí naďalej prísny zákaz. V tejto časti sveta sa vyhnite aj bozkávaniu na ulici. Domáci v Iráne a Afganistane sú citliví aj na objatia a iné prejavy náklonnosti medzi ženou a mužom. Bozky, objatia a držanie za ruky nie je na verejnosti tolerované ani v Egypte.

Najobľúbenejšie drinky a koktaily vo svete

V Benátkach nekŕmte holuby

Niektoré zákazy majú praktický účel. Ten má plniť aj zákaz kŕmenia holubov v Benátkach. Dôvodom opatrenia je snaha predchádzať znečisťovaniu mesta a pamiatok holubím perím a výkalmi. Obmedzenia sú aj v iných talianskych mestách. Na pláži v meste Eraclea neďaleko Benátok nesmiete stavať hrad z piesku. V sicílskom meste Trapani zabudnite na konzumáciu zmrzliny na námestí.Foto: www.pixabay.com – Samueles

Vo Švajčiarsku v noci nesplachujte

Ak ste na dovolenke alebo na služobnej ceste vo Švajčiarsku, na WC choďte najneskôr pár minút pred 22:00. Vo švajčiarskych bytových domoch platí nočný zákaz splachovania záchodov z dôvodu rešpektovania nočného kľudu. Pravidlo o nočnom nesplachovaní sa dodržiava aj v hoteloch.

V Nórsku nekoste trávnik v nedeľu

Ohľad na susedov sa berie aj v Nórsku. V nedeľu je zakázané vykonávať hlučné práce na záhrade. Zákaz sa vzťahuje na rekonštrukcie alebo kosenie trávnikov. Platí pre domácich aj pre cudzincov. Polícia najprv slovne napomenie osobu, ktorá poruší nedeľný kľud. V prípade nerešpektovania výzvy príde na rad pokuta.

V bolívijskom La Paz bez vína

Pokutu zaplatia aj majitelia barov a reštaurácií v bolívijskom La Paz, ktorí nalejú vydatej žene viac ako 1 pohár vína. Limit má chrániť vydaté ženy pred nadmerným pitím alkoholu a následným “koketovaním” s cudzími mužmi. Nejde o jediný diskriminačný rodový zákaz na svete. Ženy sú obmedzené aj na Madagaskare. V stave tehotenstva nesmú nosiť klobúky. Opačným prípadom je sicílske Palermo, kde sú znevýhodnení muži. Tí sa na rozdiel od žien nesmú opaľovať bez plaviek.Foto: www.pixabay.com – Alpcem

Vo svete platia aj smiešne zákazy, ktoré nemajú reálne opodstatnenie. Ich epicentrom je USA. V Severnej Karolíne nesmiete falošne spievať. V Kalifornii vás čaká trest za bicyklovanie v bazéne. Krádež mydla v Arizone sa trestá povinnosťou jeho spotrebovania. Za zmienku stojí zákaz chodiť po námestí v Hartforde na rukách či zákaz vodenia levov do kina v Baltimore.

Foto na titulke: www.pixabay.com – ptrabattoni

žiadne príspevky na zobrazenie