Aké vibrácie majú jednotlivé farby na stenách?

0
Aké vibrácie majú jednotlivé farby na stenách?

Vplyv farieb na naše duševné rozpoloženie opakovane potvrdzujú viaceré štúdie. Účinok jednotlivých odtieňov je najsilnejší doma a na pracoviskách, kde na nás pôsobia vibrácie farieb použitých na stenách. Práve sfarbenie stien je často dominantným prvkom celého priestoru, čo automaticky vplýva na naše pocity, nálady či schopnosť koncentrovať sa.

Výber farieb do domácnosti je určite dôležitým rozhodnutím, ktoré si treba dobre zvážiť, a preto je podstatné poznať základy teórie farieb a ich význam.

Foto: www.pixabay.com

Červená

Akčná, vášnivá a odvážna, no zároveň nepokojná, výbušná a spaľujúca. Aj takto pôsobí farba, s ktorou to pri využití v interiéri netreba preháňať. Jej povzbudivé účinky totiž môžu postupne prerásť do podráždenosti. Týka sa to najmä izieb, v ktorých odpočívame. Nevhodná je hlavne do detských izieb a spální obývaných staršími ľuďmi. Ak ju však použijeme správne a miesto červených stien vsadíme na červené bytové doplnky, sila tejto farby ich zvýrazní a vnesie do domácnosti tú správnu dávku akcie a temperamentu.

Oranžová

Silnou a výraznou farbou je aj oranžová, ktorej vibrácie však nie sú také rušivé ako v prípade červenej. Pôsobí skôr ohnivo, čím zohrieva priestor, čo pocítime najmä v izbách vybavených chladnými kamennými a kovovými doplnkami. Oranžové steny sú zároveň zárukou poriadnej dávky vibrácií, ktoré v nás rozvíjajú intelekt, spoločenské sklony a podporujú veselú náladu. Odvrátenou stránkou ohnivej oranžovej je nabádanie k rebélii, čo môže byť problémom, ak je na stene v detskej izbe. Pomáhať nám nebude ani v lete, kedy oceníme skôr chladné odtiene.

Žltá

Ďalšia z teplých povzbudivých farieb, ktoré v nás podporia vitalitu a akcieschopnosť. Ani žltá tak nebude najvhodnejšou farbou do izieb, kde chceme relaxovať. V kuchyni, v obývačke a na chodbách však perfektne splní požadovaný účel. Čas strávený v miestnosti so žltými stenami nás nabije optimizmom, rozhodnosťou a sebavedomím, obzvlášť pri voľbe žiarivého odtieňa pripomínajúceho citrón. Jemnejšia vanilková v nás zas podporí radosť a veselú náladu.

Zelená

Optimizmom nešetria ani variácie zelenej. V tomto prípade ide o podstatne pokojnejšiu farbu, ktorej úlohou je vnášať do interiérov stabilitu a harmóniu. Zelená verzia v svetlých odtieňoch sa zároveň považuje za farbu nádeje. Tie tmavšie sú zas viac zemité, vďaka čomu sa starajú o podporu rastu a plodnosti. V kombinácii s hnedými doplnkami sú symbolom rovnováhy, čo pôsobí na obyvateľov maximálne uvoľňujúco. Na takéto spojenie však pozor v pracovni, kde by sa to mohlo odraziť slabším pracovným výkonom.

Hnedá

Hnedé steny vnesú do priestoru harmóniu aj bez kombinácie so zelenou. Okrem rovnováhy z nich vyžaruje aj pomyselné teplo domova, ktoré zohrieva celú miestnosť, čo platí hlavne pri svetlejších odtieňoch podporujúcich jej celkové presvetlenie. Tmavšie variácie sú zas skvelou voľbou pre interiéry, v ktorých sa kladie dôraz na konvenčnú eleganciu. Dominantná hnedá však pôsobí dojmom starnutia, kvôli čomu by sme sa jej mali vyhýbať v spálni a v pracovni.

Modrá

Aj pri modrej farbe je kľúčovým odtieň, ktorý zvolíme. Belasý variant je symbolom slobody a voľnosti, vďaka čomu sa hodí do detských izieb. Keďže sa jedná o chladný odtieň, odporúča sa kombinovať so sekundárnou farbou. Takto v deťoch nebude podporovať túžbu uzatvárať sa do seba. Tmavšie až indigové odtiene zas dýchajú nočnými vibráciami, čo brzdí presvetlenie izby. Modrá v akýchkoľvek variáciách sa tak stáva vhodnou skôr do kuchyne, kúpeľne alebo na chodbu.

Fialová

Do spální a detských izieb sa podstatne viac hodí práve fialová. Napriek tomu, že miestami je až sentimentálna, na obyvateľov izby pôsobí povznášajúco až spirituálne. Pri levanduľovom alebo orgovánovom odtieni podporuje kreativitu a umeleckú tvorivosť. Menej zemité varianty fialovej sú zas prínosné pre rozvoj intuície a predstavivosti. Zároveň sú odtieňmi nezávislosti a samostatnosti, takže sotva sa hodia do miestností, kde sa trávi viac času s blízkymi.

Čierna

Čierna sa síce oficiálne za farbu nepovažuje, no vo viditeľnom spektre farebných odtieňov nechýba. Chýba však ako dominantná farba na stenách. Jej nadvláda totiž pôsobí ponuro až depresívne a zároveň stmaví celý okolitý priestor. Aj preto sa bez kombinácie so svetlejšími kontrastnými farbami na stenách takmer vôbec nevyužíva.

Biela

Prirodzeným protipólom čiernej je biela. Tá je na rozdiel od tmavšieho protipólu využívaná bežne. Prítomná je buď v čisto-bielom prevedení, ktoré bez doplnkov môže pôsobiť trochu sterilne, alebo ako univerzálny odtieň kombinovateľný s ktorýmikoľvek inými dostupnými farbami.

Foto: www.pixabay.com

Okrem uvedených základných farieb sú na stenách využívané aj iné farebné variácie. Tie ale zohrávajú skôr úlohu doplnkovej farby. Reč je hlavne o ružovej, sivej, zlatej alebo striebornej, ktoré sú tiež známe svojimi typickými vibráciami. Bez ohľadu na to, ako ich skombinujeme, nezabúdajme na nepísané pravidlo o miešaní najviac 2-3 farieb. Inak by mohol pestrofarebný výsledok spôsobovať chaos a pôsobiť rušivo.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

Prečítajte si aj: 20 nápadov do domácnosti, ktoré vám uľahčia život – organizovanejší domov za pár sekúnd

žiadne príspevky na zobrazenie