Prečo stres v práci spôsobuje, že ženy tak veľa priberajú?

pocitac
pixabay.,com

Na každého pôsobí stres inak. Pre niektorých môže pocit úzkosti alebo preťaženia viesť k strate chuti do jedla, čo sa potom môže premietnuť do chudnutia (hoci je to jeden z nezdravejších spôsobov zhadzovania kilogramov). Pre iných však stres vedie k prejedaniu.

Nová štúdia publikovaná v časopise International Archives of Occupational and Environmental Health môže poskytnúť dôkaz, že pracovný tlak poškodzuje naše zdravie aj čo sa týka hmotnosti – aspoň u žien.

Sofia Klingberg, výskumníčka v oblasti komunitnej medicíny a verejného zdravia na Sahlgrenska Academy na univerzite v Göteborgu vo Švédsku, a jej kolegovia zaradili 3 8000 švédskych mužov a žien do dlhodobého programu určeného na posúdenie súvislosti medzi pracovnými požiadavkami a prírastkom hmotnosti.

marketer
pexels.com

Miera spokojnosti v práci je kľúčová

V priebehu 20 rokov boli účastníkom kladené otázky, ktoré hodnotili, akú kontrolu majú na pracovisku a aká je ich miera spokojnosti s prácou. Ako často sa naučili niečo nové? Mali pocit, že majú dostatok času na dokončenie všetkých svojich úloh počas pracovnej doby? Koľko kreativity zahŕňala ich práca a koľko flexibility si vyžadoval ich rozvrh? Výskumníci sledovali účastníkov – ktorí mali 30 alebo 40 rokov, keď sa štúdia začala – trikrát počas dvoch desaťročí.

Výsledky zistili, že muži aj ženy často výrazne pribrali, keď mali pocit, že majú v práci veľmi malú kontrolu. Zdá sa však, že iba ženy pribrali veľa na váhe v reakcii na pocit veľkého tlaku v práci počas dlhého časového obdobia. Ženy, ktoré mali pocit, že ich zamestnanie má veľmi vysoké nároky, pribrali v priebehu 20 rokov o 20 percent viac ako tie, ktoré sa v práci necítili nijako zvlášť pod tlakom.

“Pokiaľ ide o úroveň nárokov v práci, boli ovplyvnené iba ženy,” povedal Klinberg.

Aj keď Klinberg a jej kolegovia neskúmali príčinu tejto rodovej nerovnosti, je presvedčená, že “možno je to o kombinácii pracovných požiadaviek a väčšej zodpovednosti za domácnosť, ktorú ženy často preberajú. To môže sťažiť šancu, že si nájdu čas na cvičenie a budú žiť zdravo.”

pixabay.com

Ženy robia väčšinu prác v domácnosti

Štúdia z roku 2016 vykonaná Úradom pre národnú štatistiku Spojeného kráľovstva zistila, že ženy stále robia o 60 percent viac domácich prác ako muži, vrátane domácich prác, varenia a starostlivosti o deti. Iné štúdie tiež neustále poukazujú na to, že pokiaľ ide o domácu prácu, ženy stále robia viac práce ako muži.

A v súlade s Klinbergovou teóriou štúdia z roku 1999 so 42 manažérmi a manažérkami zistila, že „ženy boli viac stresované väčšou neplatenou pracovnou záťažou a väčšou zodpovednosťou za povinnosti súvisiace s domovom a rodinou“.

Pokiaľ ide o zosúladenie pracovného a rodinného života, zdá sa, že odvtedy sa veľa nezmenilo.

Aj keď to Klinberg nespomína, jedným z dôvodov, prečo sa zdá, že ženy sú viac postihnuté vysokým tlakom v práci, môže byť rozdiel v odmeňovaní a nedostatok žien vo vysokých pozíciách.

Podľa nedávnych štúdií, zatiaľ čo ženy v súčasnosti tvoria takmer polovicu pracovnej sily v USA, iba 25 percent z nich zastáva vedúce a vyššie pozície a iba 6 percent z nich sú generálne riaditeľky.

Byť generálnym riaditeľom sa nemusí nevyhnutne rovnať menšiemu tlaku v práci, ale mať príliš náročného šéfa, ktorý mikromanažuje váš čas, môže skutočne spôsobiť zmätok vo vašej rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom.

Zdroj: beslifeonline.com