Prezidentka udelila dve milosti, v prípade muža odsúdeného za marihuanu považuje ďalší výkon trestu za nehumánny

24.6.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok 24. júna udelila dve individuálne milosti. V oboch prípadoch odsúdeným odpustila zvyšok trestu. Žene, ktorej rodinní príslušníci trpia vážnymi onkologickými ochoreniami, odpustila zákaz činnosti vedenia motorových vozidiel.

Nevykonaný zvyšok trestu odňatia slobody odpustila 29-ročnému mužovi, ktorý trpí ťažkými, nevyliečiteľnými ochoreniami. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prosila len o zrušenie zákazu šoférovať

Štyridsaťosemročná žena z nedbanlivosti zavinila dopravnú nehodu, pri ktorej spôsobila zranenia trom ľuďom. Išlo o ľahké zranenia, ktoré neviedli k trvalým následkom. Výsledok dychovej skúšky na zistenie prítomnosti alkoholu bol v jej prípade negatívny. Za prečin ublíženia na zdraví bola právoplatne odsúdená na trest odňatia slobody na dva mesiace s podmienečným odkladom. Zároveň jej bol uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá vo výmere 12 mesiacov.

Prezidentku požiadala o udelenie milosti len v prípade zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel, nie celého uloženého trestu. V minulosti viedla bezúhonný život a nebola súdne trestaná. V súčasnosti proti nej nie je vedené trestné stíhanie. Z trestu zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel si vykonala už viac ako polovicu.

V rodine má onkologických pacientov

Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila v tomto prípade okrem právnych aspektov najmä skutočnosť, že manžel odsúdenej je onkologickým pacientom v štvrtom štádiu ochorenia a onkologickým ochorením trpí aj jej 76-ročná matka.

Ich zdravotný stav si vyžaduje častú individuálnu prepravu do zdravotníckych zariadení, ktorú im odsúdená bez vodičského oprávnenia nemôže zabezpečiť. Prezidentka vzhľadom na mimoriadne okolnosti prípadu odpustila odsúdenej nevykonaný zvyšok trestu zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel.

Ďalší výkon trestu je nehumánny

Muža právoplatne odsúdili za drogovú trestnú činnosť na trest odňatia slobody na desať rokov. V minulosti u neho pri domovej prehliadke zaistili drogu v hodnote 52,73 eur. Z uloženého trestu odňatia slobody si vykonal doposiaľ 1,5 roka. Vo výkone trestu je prvýkrát, v minulosti viedol bezúhonný život a nebol súdne trestaný.

V súčasnosti má súdom prerušený výkon trestu odňatia slobody na dobu 12 mesiacov vzhľadom na obzvlášť závažné ochorenie, ktoré nie je liečiteľné v podmienkach výkonu trestu. Prezidentka sa plne stotožňuje s tým, že drogovú trestnú činnosť je potrebné adekvátne postihovať. V uvedenom prípade však vzhľadom na nevyliečiteľné ochorenie a jeho ďalší vývoj považuje prípadný ďalší výkon trestu za nehumánny.

Prezidentka vzhľadom na vážny zdravotný stav odpustila odsúdenému nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

Prezidentka pri udeľovaní milostí postupovala podľa čl. 102 ods. 1 písm. j) Ústavy Slovenskej republiky a § 472 a 475 Trestného poriadku.

Viac k témam: Milosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka udelila dve milosti, v prípade muža odsúdeného za marihuanu považuje ďalší výkon trestu za nehumánny © SITA Všetky práva vyhradené.