Prežite karanténu s hrami so slovami

0
Prežite karanténu s hrami so slovami

Kreativita je prejav života. Človek má potrebu tvoriť kvôli aktivite, poznaniu, potreby sebarealizácie a niekedy aj uznania. Karanténa nám prináša možnosť rozvíjať si rôzne zručnosti. Jednou z nich pre práve kreatívne myslenie.

V tomto príspevku vám ponúkam rôzne malé kreatívne rozcvičky so slovami. Podporíte nimi u seba kreatívne myslenie a možno sa aj zabavíte. Dajte si týždeň hier so slovami. Hry sa môžete hrať sami alebo s rodinou, skvelé je hrať ich s deťmi. Pripravte si pero, papier, kreativitu a môžete začať.

PONDELOK

Napíšte čo najviac slov končiacich koncovkou – OK. Dajte si limit dve minúty a spočítajte si koľko ste ich vymysleli. Prípadne si koncovku zmeňte na obtiažnejšiu verziu – ENT. Na koľko si spomeniete? Ak si ich spíšete, dajte si prestávku 3-4 hodiny a doplňte ďalšie.

UTOROK

Vyberte si tri písmena z abecedy a vymýšľajte vety tak, že každé slovo sa začína na jedno písmeno. Napríklad M R Z
Margarétky rýchlo zvädli.
Martin, radšej zostaň.
My robíme zázraky.
Nebojte sa vymýšľať rôzne kombinácie. Je to zábava, pri ktorej podporujete svoje kreatívne myslenie. Môžete mať vety aj komplikovanejšie – 5 až 7 slovné. Pravidlá si môžete určovať vy podľa chuti.

STREDA

Každý z členov rodiny napíše 5 slov zvlášť na papier. Tie potom poskladajte a spoločne máte kopec papierikov so slovami. Každý si vyberie aspoň 4. Úlohou je použiť ich vo vete. Skúste vety následne tvoriť tak, aby ste zároveň spoločne tvorili príbeh. Pokračujte dovtedy, dokým sa vám neminú všetky slová.

ŠTVRTOK

„Kreatívna Klára kúpila karfiol, kaleráb, kapustu a kurkumu. Kuchtila kokteil, ktorý ktokoľvek konzumoval, koketoval s kumštom. Kvalitné klobásy k tomu a koštovníci kolabovali. „Kráľovské“ kričali, keď Klára klábosila konkrétnosti a kalkuláciu. Ku kávičke s kardamonom kolegyne konkurovali koňakovým koláčikom. Kvalitný kongres!

Dajte si kávičku s kreativitou. Vymyslite si príbeh, rozprávku na jedno písmeno. Je to milá a niekedy veľmi vtipná rozcvička kreativity.

PIATOK

Pre cvičenie asociačnej pohotovosti skúste Kreatívnu „synonymitu“. Vyberte si slovo. Skúste k nemu následne vymyslieť aspoň štyri synonyma alebo aspoň podobné slová. Pri tejto úlohe si dajte čas. Hru môžete hrať kdekoľvek – počas raňajok, pri varení alebo v sprche. Ako príklad uvádzame pre Kreatívne myslenie jedno z najobľúbenejších slov: IDEA = Myšlienka, Nápad, Predstava, Výmysel, Výsledok myslenia. Aké slovo budete synonymovať vy?

VÍKEND

Ten je stvorený na spoločenské hry s rodinou alebo členmi vašej karantény. Vyskúšajte však také, ktoré sú spojené so slovnými hračkami, rozprávaním príbehov alebo vytváraním slov. Zahrajte sa napríklad Dixit, Scrabble alebo Krycie mená. Všetky podporujú slovnú a vyjadrovaciu pohotovosť. A slobodne napríklad v hre SCRABBLE v poslednom kole tvorte uveriteľne nezmysly. Bude to kreatívna „funkovica“.

Hra je pre rozvoj kľúčová. Tieto hravé slovné tipy sú krátke a vhodné na podporu slovnej a vyjadrovacej pohotovosti. A tá je súčasťou kreatívneho myslenia.

Želám vám príjemné trénovanie vašej kreatvity. Viac o téme sa dozviete na mojom Facebooku.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu