Priehradu Kachovka zničil výbuch. Boli to Rusi alebo zásah z ukrajinského raketometu? (video)

0
Priehradu Kachovka zničil výbuch. Boli to Rusi alebo zásah z ukrajinského raketometu? (video)

6.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 6. júna 10:17

Ukrajina v utorok obvinila ruské sily, že vyhodili do vzduchu veľkú priehradu v časti južnej Ukrajiny, ktorú kontrolujú. Kyjev zároveň vyzval obyvateľov ďalej pozdĺž rieky Dnipro, aby sa evakuovali, a varoval pred záplavami po prúde.

Možné dezinformácie

Ukrajinské ministerstvo vnútra vyzvalo obyvateľov desiatich dedín na pravom brehu rieky a v častiach mesta Cherson, aby si nachystali základné dokumenty a domáce zvieratá, vypli spotrebiče a odišli, pričom varovalo pred možnými dezinformáciami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Russian terrorists. The destruction of the Kakhovka hydroelectric power plant dam only confirms for the whole world that they must be expelled from every corner of Ukrainian land. Not a single meter should be left to them, because they use every meter for terror. It’s only… pic.twitter.com/ErBog1gRhH
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 6, 2023

Šéf vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin vo videu zverejnenom na Telegrame krátko pred siedmou hodinou ráno uviedol, že „ruská armáda spáchala ďalší teroristický čin“ a varoval, že voda dosiahne „kritickú úroveň“ do piatich hodín.

Zelenského upozornenie

Podľa ruských tlačových agentúr bola priehrada zničená pri ostreľovaní. TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedla, že priehrada bola zasiahnutá z ukrajinského raketometu. Reuters však píše, že toto tvrdenie sa jej nepodarilo nezávisle overiť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v októbri minulého roka upozornil medzinárodné spoločenstvo, že Rusi podmínovali vodnú elektráreň Kachovka a plánujú katastrofu historických rozmerov, pričom postihnuté môžu byť státisíce ľudí.

Tvrdil vtedy, že v prípade teroristického útoku na vodnú elektráreň môžu byť zničené obrovské zásoby vody a Záporožská jadrová elektráreň môže zostať bez vody na chladenie, ktorú odoberá z tej istej vodnej nádrže.

Zničení přehrady Nová Kachovka by nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny. Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno ze velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám. Další v řadě. Zatracení Rusáci.
— Dana Drábová #KeepCalmAndSmile (@DrabovaDana) June 6, 2023

Viac k témam: Rieka Dnipro, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Priehradu Kachovka zničil výbuch. Boli to Rusi alebo zásah z ukrajinského raketometu? (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu