Progresívci hrajú so Slovenskom nebezpečnú hru, podľa Kmeca by sa mala opozícia zamerať na samotný obsah plánu obnovy

0
Progresívci hrajú so Slovenskom nebezpečnú hru, podľa Kmeca by sa mala opozícia zamerať na samotný obsah plánu obnovy

8.2.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko (PS) hrá nebezpečnú hru s našou krajinou. Vyhlásil to podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas-SD) v reakcii na štvrtkové vyjadrenie PS v súvislosti s plánom obnovy.

Ako Kmec vysvetlil, v procese realizácie plánu obnovy prebiehajú neustále rokovania s Európskou komisiou a zdôraznil, že súčasná fáza hodnotenia štvrtej žiadosti o platbu predstavuje štandardnú časť procesu.

Dochádza iba k pauze

„Nedochádza k pozastaveniu samotnej platby, ale len k momentálnej pauze v jej hodnotení,“ priblížil Kmec.

Ako ďalej podpredseda vlády uviedol, rokovania na pracovnej úrovni s Európskou komisiou sú neoddeliteľnou súčasťou procesu realizácie plánu obnovy.

„Momentálne pozastavenie hodnotenia štvrtej žiadosti o platbu nie je dôvodom k obavám. Podobné situácie, ako napríklad v prípade Talianska, kde sa hodnotenie predĺžilo až na deväť mesiacov, nie sú v rámci Európskej únie ničím neobvyklým,“ uviedol Kmec.

Kritika opozície

Dodal tiež, že aj Slovensko sa už ocitlo v pozastavení hodnotenia v procese druhej platby. Opozícia podľa Kmeca ukazuje, že vo svojej bezohľadnej politike nepoznajú hranice.

„Opozícia by sa mala skôr zamerať na samotný obsah plánu obnovy, ktorého mnohé míľniky sú nevykonateľné a vzdialené od reálnych potrieb ľudí. Práve teraz pripravujeme cielenú revíziu, ktorej cieľom bude zreálnenie implementácie celého plánu obnovy tak, aby reagoval na reálne potreby občanov a regiónov Slovenska,“ uzavrel Kmec.

Môžeme prísť o 900 miliónov

Predseda PS Michal Šimečka na štvrtkovej tlačovej besede uviedol, že Európska komisia pozastavuje Slovensku hodnotenie štvrtej platby z Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Konkrétne ide o vyše 900-miliónov eur, o ktoré môže Slovensko potenciálne prísť, ak Ficova vláda nezjedná nápravu,“ vyhlásil Šimečka.

Dodal, že jeho strana už pred časom varovala pred tým, že kroky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho vlády môžu priniesť zásadné finančné riziká pre Slovensko a ohroziť nielen náš vzťah s európskymi inštitúciami, ale potenciálne aj peniaze, ktoré z Európskej únie čerpáme.

Viac k témam: Plán obnovy a odolnosti SR
Zdroj: SITA.sk – Progresívci hrajú so Slovenskom nebezpečnú hru, podľa Kmeca by sa mala opozícia zamerať na samotný obsah plánu obnovy © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie