Prvá detektívka Hattie Lawtonová odhaľovala tajomstvá prostriedkami, ktoré mužskí detektívi nemali k dispozícii

0
Prvá detektívka Hattie Lawtonová odhaľovala tajomstvá prostriedkami, ktoré mužskí detektívi nemali k dispozícii

Hattie Lawtonová, tiež známa ako Hattie H. Lawton, Hattie Lewis Lawton bola americká detektívka, ktorá pracovala pre Allana Pinkertona zo známej Pinkertonovej detektívnej kancelárie.

Lawtonová sa narodila okolo roku 1837, hoci väčšina podrobností o jej živote pred a po americkej občianskej vojne nie je známa. „Hattie Lawtonová bola súčasťou Pinkertonovej ženskej detektívnej kancelárie, ktorá vznikla v roku 1860, aby odhaľovala tajomstvá prostriedkami, ktoré mužskí detektívi nemali k dispozícii.“

Plán atentátu v Baltimore proti Abrahamovi Lincolnovi

Hattie Lawtonová spolu s kolegyňou detektívkou z Pinkertonu Kate Warne spolupracovala s ďalšími agentmi Pinkertonovcov, ktorí sa aktívne podieľali na odhalení atentátu v Baltimore z roku 1861 proti zvolenému prezidentovi Abrahamovi Lincolnovi.

Americká občianska vojna

Počas americkej občianskej vojny Hattie Lawton pokračovala v spolupráci s Pinkerton Detective Agency. Podľa údajov z Pinkertonej kancelárie bola Hattie začiatkom roku 1861 umiestnená v Perryville v štáte Maryland s Timothym Websterom, ďalším agentom Pinkertona.

https://www.facebook.com/americancivilwarhistoryhomepage/

Po tom, čo Pinkerton začal svoju „Tajnú službu“ pre generála George B. McClellana, Lawtonová a Webster boli pridaní na výplatnú listinu Pinkertonovej služby vo Washingtone 8. augusta 1861. Lawtonová opäť vystupujúca ako manželka Timothyho Webstera sa objavila v Richmonde vo Virgínii začiatkom roku 1862. Pinkerton ich poslal do Richmondu, aby zhromaždili informácie o pohyboch konfederačnej armády.

Prečítajte si: Ak chcú ženy preraziť na polícii, nemajú to jednoduché

Zatknutie a uväznenie

Hattie Lawtonová sa starala o Timothyho Webstera, keď ochorel v hoteli Monument v Richmonde, čo zabránilo odoslaniu spravodajských správ späť Allanovi Pinkertonovi. John Scobell, špión Afroamerickej únie, počas tejto doby spolupracoval s „dvadsaťpäťročnou kráskou Hattie Lawtonovou, a vydával sa za jej sluhu. Cestovali spolu po celom Juhu. Lawtonová zbierala informácie od nič netušiacich členov Konfederácie v sociálnom prostredí, zatiaľ čo Scobell zbieral informácie od ich otrokov – ktorí toho počuli a vedeli veľa.

Allan Pinkerton poslal dvoch agentov, Pryce Lewisa a Johna Scullyho, do Richmondu vo Virgínii, aby zistili, čo sa stalo Websterovi a Lawtonovej. Našli Webstera a Lawtonovú, ale Lewis a Scully boli odhalení ako Pinkertonoví agenti, zatknutí a neskôr prepustení ako súčasť výmeny väzňov 18. marca 1863.

Rôzne zdroje uvádzajú, že jeden alebo obaja muži, buď aby si zachránili život, alebo boli oklamaní, odhalili identitu Webstera. Webster a Lawtonová boli zatknutí a po rýchlom procese boli obaja uznaní vinnými.

Timothy Webster bol odsúdený na smrť a popravený 29. apríla 1862. Lawtonovú odsúdili na jeden rok do väzenia Castle Thunder v Richmonde vo Virgínii. V záznamoch Konfederácie bola Lawtonová 13. decembra 1862 opísaná ako „Pani Timothy Websterová“, jedna zo skupiny štyroch federálnych predstaviteľov, ktorá bola vymenená za špiónku Konfederácie Belle Boydovú.

Hattie prosí za omilostenie Webstera vo väzení, foto: wikipedia.org

Počas svojho uväznenia navštívila Hattie Lawtonová najuznávanejšia špiónka z Richmondu, Elizabeth Van Lewová, ale nie je jasné, či si Van Lewová bola vedomá skutočnej identity „pani Timothy Webster“. Po jej prepustení z väzenia nie je nič známe o Lawtonovej povojnových rokoch alebo smrti.

Foto na titulke: Televízny seriál The Pinkertons.

žiadne príspevky na zobrazenie