Prvá návšteva dieťaťa u zubára: Ako sa na ňu pripraviť?

0
Prvá návšteva dieťaťa u zubára: Ako sa na ňu pripraviť?

Ako zvládnuť prvú návštevu dieťaťa u zubára, kedy prísť a ako sa na ňu pripraviť?

Prvé zuby sa u dieťaťa zvyknú prerezávať už v 6-8 mesiaci jeho života. Niekedy dokonca aj skôr. Starostlivosť o detský chrup by sme pritom nemali zanedbávať a náležitú pozornosť mu treba venovať už od prvého mliečneho zúbka.

Mliečne zuby sú pre trvalý chrup dôležité

Mliečne vplývajú nielen na rast sánky a čeľuste, ale umožňujú naučiť sa dieťaťu aj správne artikulovať. Navyše, je dobré, ak sa dieťa správnym hygienickým návykom učí už od útleho veku. Správna ústna hygiena je totižto základ zdravých zubov aj v neskoršom veku. Ak sa jej dieťa nenaučí už vo veku mliečnych zubov, tak je veľká pravdepodobnosť, že ju bude zanedbávať aj pri trvalých zuboch.

Kedy vlastne začať s ústnou hygienou?

Vhodné je začať vtedy, keď sa dieťaťu objavia prvé zúbky. O tie sa staráme tak, že povlak z nich zotrieme navlhčenou gázou, a to smerom od ďasna. Až po prerezaní zadných mliečnych zubov sa používa jemná zubná kefka určená pre najmenšie deti. Zatiaľ ale len bez zubnej pasty. Tu začíname používať až okolo druhého roku, kedy dieťaťu jej používanie nespôsobuje problémy. V tomto veku si deti zatiaľ nevedia čistiť zuby tak dôkladne a je potrebné, aby ich rodič kontroloval a v prípade potreby, nedostatočne očistené zubné plôšky dočistil.

Zubná pasta by mala dieťaťu chutiť

Zubnú pastu vyberáme tak, aby dieťaťu chutila. Inak riskujeme, že umývanie zubov bude preňho oveľa nepríjemnejšie, a to predsa nechceme. Aj tu ale dávame pozor na to, aby obsahovala čo najmenšie množstvo fluoridu. Ten môže byť pri nadmernom dávkovaní pre ľudský organizmus škodlivý, a to najmä u detí, ktoré zvyknú pastu prehĺtať – a ak im chutí, prehĺtať ju budú. Pozor by ste si ale mali dávať aj na ďalšie škodlivé látky, ako parabény, konzervanty, titanium dioxide (E171), sacharín (E594), či umelé sladidlá a farbivá.

Deti nestrašte, ale motivujte

Deti sú už raz také a zuby si častokrát jednoducho odmietajú čistiť. V takomto prípade ich však určite nestrašte bolesťou či návštevou “zlého” zubára a zvoľte radšej pozitívnu motiváciu. Je však dobré dieťa na prípadnú bolesť pripraviť, aj keď to nemusí byť hneď pred prvou návštevou zubára.

Zubného lekára sa odporúča navštíviť už v druhom roku života. To je vek, kedy by dieťa nemalo mať zo zubami žiadne problémy a tak nie je nevyhnutný žiadny bolestivý zákrok. Dieťa sa však oboznámi s ambulanciou a jej personálom, čo pozitívne vplýva na jeho psychiku pri ďalších návštevách.

Výber kefky nechajte na dieťati

Jednou z motivácií, ako naučiť dieťa pravidelne a rado si čistiť zuby, je aj správny výber zubnej kefky. Nespoliehajte iba na svoju intuíciu a do výberu zapojte aj svoju ratolesť. Nie je nič lepšie, ak si kefku vyberie dieťa samo. Predídete tak prípadnému sklamaniu a zároveň ho aktívne povzbudíte k tomu, aby si zuby čistilo rado a pravidelne. Najlepšie bude, ak mu čistenie sprostredkujete ako zábavnú hru. Pri jej vymýšľaní sa samozrejme fantázii medze nekladú.

Zuby si čistite spoločne

Najlepšie bude, keď si zuby vyčistíte spoločne. Dieťa má vo vás svoj najväčší vzor a bude po vás opakovať všetko čo uvidí. Ak z čistenia zubov spravíte pravidelný rituál, pri ktorom sa budete spoločne zabávať, tak dieťa sa naň bude tešiť. A to je presne to čo chceme.

Zubára navštevujte pravidelne

Deti zvyknú jesť veľa sladkostí a “farebných” vôd, čo na zdravie zubov nevplýva práve najlepšie. Aj preto je dôležité dodržiavať aspoň základné stravovacie návyky a ústnu hygienu. Navyše, pravidelné návštevy zubného lekára pomáhajú v prevencii vzniku zubného kazu. S dieťatkom ho preto navštevujeme aspoň dvakrát do roka.

žiadne príspevky na zobrazenie