Chcete sa pekne a udržateľne obliecť? Siahnite do knižnice oblečenia!

0
Chcete sa pekne a udržateľne obliecť? Siahnite do knižnice oblečenia!

Poznáte knižnicu oblečenia OZ Šumné? Je to požičovňa oblečenia, ktorej cieľom je znižovať uhlíkovú stopu vyrobeného oblečenia a podporovať kvalitnú a lokálnu výrobu módy. Ich prostriedkami sú osvetová činnosť a prenájom oblečenia.

Projekt funguje na princípoch cirkulárnej ekonomiky. Znamená to, že oblečenie po použití neskončí na v smetnom koši či zabudnuté v skrini, ale zostáva v „obehu“.

Prenájom oblečenia

Šumné ponúka prenájom kvalitných kúskov od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slowfashion. Oblečenie si môžete vypožičiať na rôzne dlhé časové obdobie. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok v OZ Šumné vyčistia a potom môže poputovať k ďalšiemu zákazníkovi.

Recyklácia a upcykácia oblečenia

Keď sa odev časom stane nenositeľným alebo sa poškodí, poputuje na recykláciu. Ak bude možné, tak ho dámy v združení upcyklujú, teda prešijú alebo upravia na nový model. Ten sa bude môcť opäť zaradiť do „obehu“. Ďalčia možnosť je, že sa posunie do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty.

Ak máte nepotrebné oblečenie, môžete ho OZ Šumné darovať.

Aké oblečenie sa dá ešte využiť?

  • Čisté a nepoškodené oblečenie, ktoré by ste neváhali požičať napríklad aj svojej kamarátke.
  • Zbierajú sa šaty, blúzky, košele, saká, kardigány, kabáty, tehotenské oblečenie či spoločenské šaty.
  • Venovať môžete len dámske oblečenie.

Foto: OZ Šumné

žiadne príspevky na zobrazenie