Prvýkrát biologický muž vyhral titul v lokálnej súťaži Miss America

Táto situácia nastala v Spojených štátoch minulý týždeň, keď sa tínedžer menom Brian stal prvou transgender osobou, ktorá vyhrala titul „Miss America“.

Brian Nguyen, 19, bol vymenovaný za „Miss Greater Derry 2023“ v súťaži organizovanej organizáciou Miss America, pričom víťazka bola vybraná ako zástupkyňa, ktorá sa zúčastní súťaže Miss New Hampshire, ktorej víťazka postupuje ďalej ako účastníčka v súťaži Miss America.

Miss Amerika?

Každoročnej súťaže, ktorá sa datuje od 20. rokov 20. storočia, sa môžu zúčastniť ženy z celých Spojených štátov vo veku od 17 do 25 rokov. Začalo sa to pred rokmi ako súťaž krásy, ale organizácia Miss America tvrdí, že teraz posudzuje súťažiacich hlavne na základe ich talentových výkonoch a rozhovorov s nimi. Túto udalosť zvyčajne sledujú milióny ľudí, keď sa súťaž vysiela po celej krajine.

Je to odpoveď na sexizmus?

Kritici túto súťaž v priebehu rokov obviňovali zo sexizmu, pričom plavkové kolo bolo v roku 2018 vyradené, aby sa podujatie menej týkalo vzhľadu. Samotná organizácia uvádza:

Súťaž Miss America je často taká, že ide o vysielanie počas jednej noci, no v skutočnosti je to oveľa viac. Tento jedinečný program je celoročnou príležitosťou pre ženy získať štipendiá, rozvíjať svoje kontakty, naučiť sa cenné životné a kariérne zručnosti a zmeniť svoje komunity. Už viac ako 100 rokov sa zaväzujeme posilňovať obhajcov a lídrov zajtrajška a ešte len začíname.“

Prečítajte si aj: Podľa prieskumu má necelá tretina ľudí v SR pochopenie pre identitu nebinárnych a trans ľudí

Miss Greater Derry

Pre oblasť Derry v New Hampshire sa v roku 1986 začalo organizovať podujatie Miss Greater Derry Scholarship s cieľom „poskytnúť štipendiá mladým ženám vo veku od 17 do 24 rokov“, konkrétne „pre ženy žijúce v oblasti Greater Derry, ktoré uznávajú ich úspechy v oblasti školských schopností, talentu, charakteru, komunitných služieb a postoja“.

Kto je novou víťazkou?

Nová Miss Greater Derry pre rok 2023 – opísaná ako „plus size modelka a zástankyňa marginalizovaných žien“ je 19-ročný vietnamsko-americký influencer sociálnych sietí Brian Nguyen. Vysokoškolák, ktorý študuje obchodný manažment, na Instagrame uviedol:

„V 100-ročnej histórii Miss America som sa oficiálne stala PRVOU držiteľkou transgender titulu v rámci Miss America Organization. Žiadne slová nedokážu opísať pocit, keď mám príležitosť slúžiť svojej komunite a reprezentovať svoju komunitu po prvý raz na Miss New Hampshire. Som veľmi poctená, že som bola korunovaná vašou novou Miss Greater Derry 2023, a som nadšená, že vám môžem všetkým ukázať, čo mám v rukáve.“

Aká bola odozva?

Priaznivci povedali, že víťazstvo bolo „neuveriteľné“, keď jeden fanúšik napísal: „Obdivujem vás – ďakujem za inšpiráciu.“ Mnohí však vyjadrili pobúrenie. Jeden používateľ Twitteru povedal: „Miss America už nebude o ženách – muži chcú urobte nás irelevantnými“. Ďalší napísal: „Žijeme vo veľmi zvláštnych časoch. Človek ani nemusí byť ŽENA, aby bol MISS. Aké šialené to je???“

Feministická spisovateľka Sophie Walker na sociálnej sieti Twitter uviedla:
„Ženy: musíte byť štíhle, mať dobré prsia, pekné nohy, krásnu tvár a neohrozujúcu osobnosť. Za splnenie podmienok vám môžeme dokonca poskytnúť štipendium. Pokiaľ nie si Brian. Potom môžete byť akoukoľvek ženou, ktorú chcete.“

Zdroj: www.heraldscotland.com, www.eviemagazine.com

Zdroj foto: https://instagram.com/brianannguyen