Poslanci nezvolili nového riaditeľa RTVS, v opakovanej voľbe to bude súboj Machaja proti Rezníkovi (video)

29.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. júna 15:10

Parlament v stredu nezvolil generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Ani jeden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

Do opakovanej voľby, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 30. júna o 11:00, postúpili dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Ľuboš Machaj získal 67 hlasov poslancov zo 137 prítomných, Jaroslavovi Rezníkovi odovzdalo hlas 41 poslancov.

Poslanci si mohli vybrať zo siedmich záujemcov. Okrem Machaja a Rezníka kandidovali Tibor Búza, Peter Badač, Ivan Golian. Peter Janků a Vladimír Seman. Daniel Živica sa kandidatúry vzdal. Ešte pred hlasovaním to uviedol predseda parlamentu Boris Kollár.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) v druhom kole voľby podporí Machaja. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák. Poslanec Národnej rady SR (NR SR) a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS) podotkol, že napriek tomu, že ich favoritom bol Búza, rešpektujú, že do druhého kola postúpili Machaj a Rezník. „Keďže sa stotožňujeme so závermi poradnej komisie, v druhom kole podporíme Ľuboša Machaja. Želáme si zmenu vo vedení RTVS, pretože potrebujeme kvalitné spravodajstvo spĺňajúce najvyššie štandardy. Veríme, že pán Machaj naše očakávania naplní,“ vyhlásil.

Poradná komisia pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS pri parlamentnom výbore pre kultúru a médiá zaradila medzi odporúčaných kandidátov na post riaditeľa RTVS Tibora Búzu a Ľuboša Machaja. Za prijateľných označila Petra Badača a Ivana Goliana. Ako neodporúčaných kandidátov označila Petra Janků, súčasného šéfa RTVS Jaroslava Rezníka, Vladimíra Semana a Daniela Živicu.

Viac k témam: Generálny riaditeľ RTVS, Rokovanie NR SR, Voľba šéfa RTVS
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci nezvolili nového riaditeľa RTVS, v opakovanej voľbe to bude súboj Machaja proti Rezníkovi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.