Raketa Starship od Muskovej spoločnosti SpaceX pár minút po štarte explodovala

0
Raketa Starship od Muskovej spoločnosti SpaceX pár minút po štarte explodovala

Nová obrovská raketa spoločnosti SpaceX vo štvrtok odštartovala na svoj prvý testovací let, no niekoľko minút po štarte explodovala a zrútila sa do Mexického zálivu.

Spoločnosť multimiliardára Elona Muska v pondelok odvolala pokus o prvý štart takmer 120 metrov vysokej Starship, ktorá mala vzlietnuť z južného Texasu bez posádky či družíc. Dôvodom bol problém s prvým stupňom rakety.

SpaceX plánuje použiť Starship na vyslanie astronautov a nákladu na Mesiac a nakoniec aj na Mars.

Napriek tomu, že sa nepodarilo dokončiť celý letový test, SpaceX ho vyhlásil za úspešný. „Vyčistili sme vežu, čo bola naša jediná nádej,“ povedala Kate Tice, inžinierka systémov kvality SpaceX.

„S takýmto testom úspech vychádza z toho, čo sme sa naučili, a dnešný test nám pomohol zlepšiť spoľahlivosť Starship, pretože SpaceX sa snaží urobiť život multiplanetárnym. Gratulujeme celému tímu SpaceX k vzrušujúcemu prvému integrovanému letovému testu Starship!,“ napísal SpaceX na Twitteri.

Raketa, ktorá neniesla žiadnych ľudí ani satelity, bola zameraná na vyslanie takmer 400-stopovej (120-metrovej) rakety Starship na cestu okolo sveta z južného cípu Texasu.

„Myslím si, že má, neviem, asi 50% šancu dosiahnuť obežnú dráhu,“ povedal Elon Musk v rozhovore na konferencii Morgan Stanley v marci. „Nehovorím, že sa dostane na obežnú dráhu, ale zaručujem vzrušenie,“ povedal a dodal: „Nebude to nuda!“

Elon Musk bezprostredne po explózii rakety

Zdroj: SITA.sk – Raketa Starship od Muskovej spoločnosti SpaceX pár minút po štarte explodovala (video) © SITA Všetky práva vyhradené. MSN.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu