Reč tela – ako porozumieť neverbálnym signálom?

0
Reč tela – ako porozumieť neverbálnym signálom?
Obrázok 15

Stalo sa vám, že ste predpokladali nejakú reakciu ľudí a nakoniec vás výsledok ich chovania prekvapil? Niečo podobné sa stalo aj Lauren v našom fiktívnom príbehu, ktorá neodhadla reč tela správne.

Lauren si povzdychla. Práve dostala e-mail od svojho šéfa Gusa s tým, že návrh produktu, na ktorom pracovala, sa napokon nepodpíše. Nedávalo to zmysel. Pred týždňom bola na stretnutí s Gusom a zdal sa byť so všetkým úplne spokojný. Iste, veľmi nenadviazal očný kontakt a stále na niečo hľadel z okna. Ale myslela si, že je len zaneprázdnený. Dokonca povedal, že „tento projekt dostane pravdepodobne zelenú“.

Keby Lauren vedela viac o reči tela, uvedomila by si, že Gus sa jej snažil naznačiť, že jej nápad sa mu až tak nepozdával. Len na to nepoužil slová.

V tomto článku definujeme, čo sa rozumie pod rečou tela a ako ju môžete čítať a interpretovať, aby ste ľuďom lepšie porozumeli a efektívnejšie s nimi komunikovali.

Čo je to reč tela?

Zjednodušene povedané, reč tela je nevysloveným komunikačným prvkom, pomocou ktorého odhaľujeme svoje skutočné pocity a emócie. Napríklad naše gestá, mimika a držanie tela.
Keď dokážeme tieto znaky „prečítať“, môžeme ich využiť vo svoj prospech. Môže nám to napríklad pomôcť porozumieť úplnému posolstvu toho, čo sa nám niekto snaží povedať a zvýšiť povedomie o reakciách ľudí na to, čo hovoríme a robíme. Môžeme ju tiež použiť na úpravu reči nášho tela tak, aby sme pôsobili pozitívnejšie, pútavejšie a prístupnejšie.

Ako čítať negatívnu reč tela

Uvedomenie si negatívnej reči tela u ostatných vám môže umožniť zachytiť nevyslovené problémy alebo zlé pocity. V tejto časti teda zdôrazníme niektoré negatívne neverbálne signály, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Náročné rozhovory a defenzívnosť

Náročné alebo napäté rozhovory sú nepríjemnou súčasťou pracovného života. Možno ste sa museli vysporiadať s náročným zákazníkom alebo ste sa s niekým museli porozprávať o jeho slabom výkone. Alebo ste možno rokovali o významnej zmluve.
Ideálne by bolo, keby sa tieto situácie riešili pokojne. Často ich však komplikujú pocity nervozity, stresu, defenzívnosti alebo dokonca hnevu. A aj keď sa ich môžeme pokúsiť skryť, tieto emócie sa často prejavia v našej reči tela.

Obrázok 1

Napríklad, ak niekto prejavuje jedno alebo viac z nasledujúcich spôsobov správania, bude pravdepodobne nezaujatý, nezainteresovaný alebo nešťastný (pozri obrázok 1):

• Paže zložené pred telom.
• Minimálny alebo napätý výraz tváre.
• Telo odvrátené od ľudí.
• Oči sklopené, udržiavajúce malý kontakt.

Obrázok 2

Uvedomenie si týchto znakov vám môže pomôcť upraviť to, čo hovoríte a ako to hovoríte, vďaka čomu sa budete cítiť pohodlnejšie a sebavdedomejšie. (pozri obrázok 2).

 

Ako sa vyhnúť pasívnemu publiku?

Ak potrebujete predniesť prezentáciu alebo spolupracovať v skupine, chcete, aby boli ľudia okolo vás stopercentne angažovaní.

Tu je niekoľko „veľavravných“ znakov, že ľudí môže nudiť alebo nezaujímať, čo hovoríte (pozri obrázky 3–6):
• Sedenie zhrbene so sklonenou hlavou.
• Pohľad do neznáma.
• Telefón v rukách.
• Písanie alebo čmáranie.

Keď si všimnete, že niekto nedáva pozor, vždy s tým môžete niečo urobiť. Môžete ho napríklad znova zapojiť do konverzácie položením priamej otázky alebo vyzvaním, aby vyslovil svoj vlastný názor.

Ako vytvoriť pozitívnu reč tela

Pozitívna reč tela môže dodať silu vášmu verbálnemu prejavu alebo myšlienkam, ktoré chcete povedať a pomôcť vám vyhnúť sa vysielaniu zmiešaných alebo mätúcich signálov.
V tejto časti popíšeme niekoľko základných polôh, ktoré môžete zaujať pre vytvorenie dojmu sebavedomia a otvorenosti.

Vytvorenie sebavedomého prvého dojmu

Tieto tipy vám môžu pomôcť upraviť reč tela tak, aby ste vytvorili skvelý prvý dojem:

Majte otvorený postoj. Buďte uvoľnení, ale nehrbte sa! Sadnite si alebo stojte vzpriamene a ruky položte bokom (pozri obrázok 7). Vyvarujte sa státiu s rukami v bok, pretože sa tak budete zdať väčší, čo môže znamenať agresiu alebo túžbu dominovať (pozri obrázok 8).

Obrázok 7 a 8

Dôležité je aj pevné podanie ruky. Nenechajte sa však uniesť! Nechcete, aby to pre druhého človeka bolo nepríjemné alebo, čo je horšie, bolestivé. Ak sa tak stane, pravdepodobne sa budete zdať ako hrubý alebo agresívny.

Obrázok 9

Udržiavajte očný kontakt. Pokúste sa udržať pohľad druhého človeka na niekoľko sekúnd. To mu ukáže, že ste úprimný a angažovaný. Ale vyvarujte sa toho, aby sa z toho stal zápas! (Pozri obrázok 9.)

 

Nedotýkajte sa svojej tváre. Všeobecne prevláda názor, že ľudia, ktorí sa pri odpovedaní na otázky dotýkajú svojej tváre sú nečestní (pozri obrázok 10). Aj keď to nie je vždy pravda, je najlepšie vyhnúť sa manipulácii s vlasmi alebo dotýkaniu sa úst alebo nosa, najmä ak je vaším cieľom pôsobiť dôveryhodne.

Obrázok 10

Hovorenie na verejnosti

Pozitívna reč tela vám tiež môže pomôcť zaujať ľudí, zamaskovať nervy a vyzerať dôveryhodne, keď hovoríte na verejnosti. Tu je niekoľko rád, ktoré vám k tomu môžu dopomôcť:

Majte pozitívny postoj. Seďte alebo stojte vzpriamene s ramenami dozadu a rukami rozpaženými po stranách alebo pred sebou (pozri obrázok 11).

Nenechajte sa zlákať tým, že si dáte ruky do vreciek, alebo sa budete krčiť, pretože budete pôsobiť nezaujato.

Hlavu hore. Vaša hlava by mala byť vzpriamená a rovná (pozri obrázok 12). Ak sa nakloníte príliš dopredu alebo dozadu, budete vyzerať agresívne alebo arogantne.

Obrázok 11 a 12

Cvičte a zdokonaľujte svoje držanie tela. Svoju prezentáciu si vopred nacvičíte, tak prečo si neprecvičiť aj reč tela? Stojte uvoľnene a váhu rovnomerne rozložte. Jedno chodidlo držte mierne pred druhým – pomôže vám to udržať si správne držanie tela (pozri obrázok 13).

Používajte gestá. Roztiahnite ruky od seba, pred sebou, s dlaňami mierne smerujúcimi k publiku. To naznačuje ochotu komunikovať a zdieľať nápady (pozri obrázok 14). Hornú časť ruky držte pri tele. Buďte opatrní, aby ste zabránili nadmerným prejavom, inak sa môžu ľudia venovať viac vašim rukám ako tomu, čo hovoríte.

Obrázok 13 a 14

Tip:

Ak spozorujete, že koncentrácia publika začína klesať, pokúste sa pri rozprávaní mierne nakloniť dopredu. To naznačuje, že si ich beriete do svojej dôvery a pomôže vám to získať späť ich pozornosť.

Rozhovory, rokovania a úvahy

Reč tela vám tiež môže pomôcť zachovať si pokoj v situáciách, keď emócie majú potenciál vybuchnúť – napríklad pri vyjednávaní alebo pri kontrole výkonnosti. Na odstránenie napätia a preukázanie otvorenosti použite nasledujúce tipy:
Použite zrkadlenie. Ak môžete, nenápadne odrážajte reč tela osoby, s ktorou sa rozprávate. Vďaka tomu sa bude cítiť viac v pohode a bude si môcť vybudovať vzťah. Nekopírujte však každé jeho gesto, pretože to pravdepodobne spôsobí, že sa bude cítiť nepríjemne, alebo že ho neberiete vážne.
Uvoľnite svoje telo. Môže byť ťažké udržať emócie na uzde, najmä v nervydrásajúcich situáciách, ako je pohovor alebo hodnotenie. Môžete si však zachovať zdanie pokoja tým, že ruky držíte v pokoji a vyhýbate sa vrteniu sa vo vlasoch alebo dotykom tváre.
Vyzerajte zaujato. Ako sme už navrhli vyššie, dotyk tváre alebo úst môže signalizovať nepoctivosť. Môže to však naznačovať, že premýšľate. Ak sa vás teda spýtajú zložitú otázku, je v poriadku, keď sa krátko dotknete tváre alebo si pohladíte bradu. Ukážete tak druhej osobe, že uvažujete o svojej odpovedi skôr, ako odpoviete (pozri obrázok 15).

Obrázok 15

Poznámka:

Aj keď tipy uvedené v tomto článku sú dobrým všeobecným sprievodcom pri interpretácii reči tela, je treba mať na pamäti, že sa nemusia nevyhnutne týkať všetkých. To platí najmä v prípade, ak má niekto napríklad iné kultúrne zázemie ako vy.

Vyvarujte sa všeobecných predpokladov. Ak dostávate zmiešané signály, skontrolujte správnosť svojej interpretácie reči tela osoby tak, že jej položíte otázky a lepšie ho spoznáte. Schopnosť tlmočiť reč tela je koniec koncov doplňujúcou zručnosťou, nie náhradou za počúvanie a porozumenie ľuďom.

Kľúčové body

Reč tela označuje neverbálne signály, ktoré používate na komunikáciu svojich pocitov a zámerov. Zahŕňa to vaše držanie tela, vašu mimiku a gestá rúk.

Schopnosť porozumieť a interpretovať reč tela vám môže pomôcť zachytiť nevyslovené problémy, alebo negatívne pocity, ktoré môžu mať iní ľudia.

Negatívna reč tela zahŕňa:

• Založené ruky.
• Napätý výraz tváre.
• Odvrátené telo.
• Slabý očný kontakt.

Pozitívna reč tela zahŕňa:

• Otvorenú polohu tela.
• Vzpriamené držanie tela.
• Uvoľnená a otvorená mimika.
• Paže visia po stranách uvoľnené.
• Pravidelný očný kontakt.

Zdroj: www.mindtools.com

žiadne príspevky na zobrazenie