Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien
pixabay.com

V nedeľu sa začal advent, máte už adventný veniec? Ak nie, prinášame vám ešte niekoľko tipov, kde si ho môžete zaobstarať, alebo kde nájdete pekné vianočné dekorácie. Okrem toho sa dozviete, čo sa stalo v politike, aká zvláštna stavba sa chystá v Ríme alebo čo je nové vo svete módy.

1. V piatok 30. novembra zomrel vo veku 94 rokov 41. americký prezident, republikán George Herbert Walker Bush. Prezidentom bol od roku 1989 do roku 1993, kedy ho nahradil Bill Clinton. Počas jeho vlády došlo k pádu Berlínskeho múru a rozpadu východného bloku. Svoju manželku Barbaru, s ktorou mal 6 detí, prežil iba o pol roka. Ich najstarší syn, George W. Bush, bol v roku 2001 zvolený za 43. prezidenta USA. Ich druhý syn, John Ellis Bush, taktiež nezaprel gény svojho otca – pred 11 rokmi bol guvernérom štátu Florida.

2. Kam s deťmi na Mikuláša? Celý zoznam akcií nájdete na stránke sdetmi.com. Čo sa týka Bratislavy, sú to väčšinou kultúrne domy, ktoré organizujú akcie pre deti – napríklad DK Ružinov bude robiť Mikuláša v parku A. Hlinku, DK Dúbravka priamo pred budovou DK, či Petržalka na Ovsištskom námestí. Alebo materské centrá, napríklad Budatko, či v obchodných centrách Avion a Central.

3. Dopravný podnik Bratislava pozýva na 7. ročník úspešného projektu Vianočnej električky. Jazdí sa denne od 6. do 30. decembra, okrem 24. a 25. decembra. Vianočná električka bude jazdiť na trase: Historická budova SND (Jesenského) – Nám. SNP – Kapucínska – Chatam Sófer – Most SNP – Jesenského. Cez víkend sa začína jazdiť od 10. hodiny a električka bude premávať až do 20 do hodiny večer. Jazda električkou je zdarma.

vianocna elektricka
Foto: imhd.sk

4. Galéria mesta Bratislavy vás pozýva na cyklus stretnutí pre mamičky na materskej dovolenke – S kočíkom do galérie. Ak máte rady umenie, venujte čas aj sebe a choďte sa pozrieť do Pálffyho paláca. O vaše deti sa počas trvania programu postarajú dobrovoľníčky, ktoré majú nachystané tvorivé dielne. Téma výstavy na december je Vnútorné krajiny. Čo vystihuje človeka viac ako jeho podobizeň na fotografii? Niekedy to môžu byť pohyby či spôsob komunikácie, ale sú medzi nami aj ľudia, ktorí o sebe najlepšie maľujú. Odhaľujú svoj vnútorný svet cez výtvarné umenie, ktoré odkrýva zákutia ich osobností lepšie ako slová. Vstupné je 4 EUR.

5. Tamara Šimončík Heribanová prišla s novou kolekciou z ktorej dýcha história. Zaujímavá spolupráca slovenskej dizajnérskej značky mile so spisovateľkou a publicistkou vznikala vyše dvoch rokov. Nedávno sa dostala do úspešného finále a tento projekt nesie názov Od kolísky blízki. Autorkám bola hlavnou inšpiráciou vyše stopäťdesiatročná kútna plachta, ktorej červená výšivka prepája jednotlivé kúsky kolekcie. Oblečenie pre deti je ušité zo 100% bavlny v bio kvalite.  Dámska košeľa je zhotovená z bavlneného plátna.

tamara heribanova
Foto: Zuzana Gavulová, zdroj: Feminity

6. Vo Vatikáne stavajú unikátne dielo – jasličky z piesku. Na miesto priviezli 700 ton piesku z Dolomitov a desiatky umelcov sa zišlo, aby vytvorili dielo, ktoré bude zdobiť námestie sv. Petra. Až bude výjav hotový, mal by merať 16 metrov. Vianočným stromčekom bude 21-metrový smrek, ktorý privezú z provincie Pordenone.

7. Tip na handmade – adventný veniec od výrobcu s názvom Lienkokvet. Vo svojej ponuke má široký výber handmade vecičiek – tvorí dekorácie z čipky (sú to napríklad obšité svadobné poháre, podložky, ozdoby na stromček), z látky rôzne vlasové ozdoby, a prírodných materiálov. Tento adventný veniec je tvorený prútím, doplnený o šišky, jelenčeky, hviezdice, 4 sviečky a vianočné gule.

Adventný veniec od Lienkokvet
Adventný veniec od Lienkokvet

8. Tip na film – ak chcete ísť so svojimi najbližšími do kina, odporúčame rodinný fantasy film Luskáčik a štyri kráľovstvá. Všetko, po čom Klára túži, je jedinečný kľúč, ktorý otvorí skrinku so vzácnym darom od jej zosnulej matky. Zlatá niť, ktorú dostane od svojho krstného otca, ju zavedie ku kľúču, lenže kľúč okamžite zmizne vo fantastickom a tajomnom paralelnom svete. Tam sa Klára stretne s vojakom-luskáčikom Filipom, myšacou armádou a regentmi, ktorí spravujú tri kráľovstvá: Krajinu snehu, Krajinu kvetov a Krajinu sladkostí. Klára a Filip musia prejsť zlovestným Štvrtým kráľovstvom, kde panuje krutá vládkyňa (Helen Mirren), aby získali kľúč a vrátili harmóniu nestabilnému svetu.

9. Tip na hudbu – Slovenská speváčka Zuzana Mikulcová uzatvára rok 2018 novým albumom Dievča. Skladba, po ktorej album pomenovala, tematicky spája aj ostatné piesne. Novinka vychádza 5. decembra pod hlavičkou vydavateľstva go2stage, krst bude o deň neskôr v bratislavskom .klube pod lampou. Viac koncertov je v pláne na jar 2019. Dievča je akýsi symbol krehkosti, čistoty, lásky a spravodlivosti, ktorý sa z nás počas dospievania nejakým spôsobom vytráca,“ opisuje hudobníčka.

10. Biznis outfit od stylistky Alexandry Vrábelovej

Koláž od Stylist Alexandra
Koláž od Stylist Alexandra

Titulná foto: L’Osservatore Romano

žiadne príspevky na zobrazenie