Rekonštrukcia bývania: Niekoľko rád, ktoré vám ju uľahčia

0
Rekonštrukcia bývania: Niekoľko rád, ktoré vám ju uľahčia

Rekonštrukcia bývania môže byť niekedy hračkou, inokedy zase dokáže poriadne potrápiť. Všetko závisí od rozsahu zmien, ktoré plánujete vo svojom bývaní spraviť. Či ide len o menšie práce v byte alebo zvažujete nadstavbu domu, tieto tipy vám pomôžu celý proces zjednodušiť.

Informujte sa v dostatočnom predstihu

Byť informovaný nikdy nie je na škodu. V prípade rekonštrukcie bývania to ale platí aspoň stonásobne. Niektoré stavebné úkony si totižto vyžadujú ohlásenie stavebnému úradu, iné dokonca stavebné povolenie. Obzvlášť pozor by ste si mali dať napríklad pri prístavbe či nadstavbe domu, udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby alebo celkovo pri stavebných úpravách.

Tu môže byť nápomocný stavebný dozor, pretože práve ten zaručí riadnu inštaláciu a prevádzku technického vybavenia na stavbe, odborné ukladanie stavebných výrobkov a hmôt, ale aj vhodnosť ich použitia.

Informovaný by ste mali byť vopred aj ohľadom množstva materiálu, ktorý budete na rekonštrukciu potrebovať, a tiež jeho ceny. Ak plánujete len výmenu nábytku či premaľovanie stien, poctivo si zmerajte priestory a vymedzte si čas na dôkladný výber všetkého potrebného. Zber informácií vám tak dokáže ušetriť nielen nemalé finančné prostriedky, ale aj kopu nervov.

Zdroj: pexels.com

Nevynechajte ani susedov

Niektoré úpravy sú sprevádzané nadmerným hlukom či zvýšenou prašnosťou. To sa dotýka aj vašich susedov, ktorí by mali byť o rekonštrukcii vopred oboznámení. Ak bývate v byte, oznámte plánovanú rekonštrukciu aj ostatným vlastníkom bytov vo svojom vchode. Síce na Slovensku neexistuje zákon, ktorý by vám to prikazoval, v záujme zachovania dobrých susedských vzťahov je takéto oznámenie v spoločných priestoroch na mieste.

To sa, samozrejme, týka aj vlastníkov rodinných domov, ktorí plánujú väčšie stavebné úpravy na svojom pozemku. V konečnom dôsledku vám celú rekonštrukciu bývania zjednoduší, keď sa nebudete musieť doťahovať s hašterivými susedmi.

Zdroj: pexels.com

Premyslite všetko do detailov

Rekonštrukciu vám urýchli vopred premyslený plán. Najprv si ujasnite si, či chcete rekonštruovať naraz alebo postupne. Všetko má totižto svoje výhody aj nevýhody, ktoré treba vopred dôsledne zvážiť. Ďalej sa zamyslite nad tým, či sa do rekonštrukcie pustíte svojpomocne alebo budete potrebovať aj inú pracovnú silu.

Na základe množstva nevyhnutného materiálu, externých pracovníkov a odhadovanej dĺžky prerábky si urobte podrobný finančný plán, vďaka ktorému budete môcť prejsť k ďalšiemu podstatnému faktoru rekonštrukcie – financovanie.

Zvážte možnosti financovania

Zvážiť všetky možnosti financovania rekonštrukcie bude omnoho jednoduchšie s približnou cenovou kalkuláciou na základe predchádzajúceho plánovania. Najrýchlejším, no zároveň najdrahším, riešením je vziať si spotrebný úver.

V tomto prípade môžete na úrokoch zbytočne veľa preplatiť. Približne od 5 tisíc eur sa vo väčšine prípadov oplatí účelová hypotéka na rekonštrukciu. Ak už jednu splácate, zvážiť môžete jej refinancovanie s navýšením.

Zdroj: pexels.com

Ďalšou možnosťou je úver zo stavebnej sporiteľne, kde nemusíte ručiť majetkom, avšak vďaka nižším splátkam s dlhšou splatnosťou by ste mohli viac preplatiť. Najideálnejším riešením je mať vopred nasporenú určitú sumu, ktorá vám môže pomôcť pri začiatkoch rekonštrukcie, prípadne môže slúžiť ako rezerva, keby sa práce z akéhokoľvek dôvodu navýšili.

Foto zdroj: pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie