0

6.2.2022 (Webnoviny.sk) – Japonec Rjoju Kobajaši vyhral v tejto sezóne Svetového pohára sedem pretekov, stal sa suverénnym víťazom Turné štyroch mostíkov a od nedele je už aj majiteľom olympijskej zlatej medaily.

Na strednom mostíku v horskom stredisku Čang-Ťia-Kchou Kobajaši v súčte oboch kôl triumfoval s náskokom 4,2 bodu pred rakúskym veteránom Manuelom Fettnerom a 9,1 bodu pred Poliakom Dawidom Kubackým.

Peter Prevc neudržal druhé miesto

Kobajaši vďaka zisku svojej prvej olympijskej medaily po 50 rokoch nadviazal na triumf krajana Jukia Kasaju zo ZOH v Sappore v roku 1972.

Druhý muž aktuálneho poradia Svetového pohára v prvom kole pristál na značke 104,5 m a s bodovým hodnotením 145,4 ho suverénne vyhral.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

V druhom kole už 25-ročný Japonec nepodal taký oslnivý výkon, ale aj piata priečka s 99,5 m a 129,6 bodu mu stačili na celkový zaslúžený triumf.

Po dvojnásobnom medailovom zásahu zo súťaže žien zo soboty tentoraz zostali bez medaily Slovinci, lebo Peter Prevc neudržal druhé miesto po prvom kole a klesol na štvrté.

Líder Svetového pohára zlyhal

Šiesty skončil trojnásobný olympijský víťaz Poliak Kamil Stoch, ktorý sa vrátil do diania po zranení ľavej nohy. Dvojnásobný šampión spod piatich kruhov Nemec Andreas Wellinger nestihol ZOH v Pekingu pre pozitívny test na koronavírus.

Jeho krajan Karl Geiger, ktorý prišiel do Číny v pozícii lídra Svetového pohára, obsadil pätnástu priečku. „Neviem vysvetliť, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Som sklamaný,“ komentoval Geiger.

Čo sa týka strieborného Fettnera, vo veku 36 rokov, 7 mesiacov a 22 dní sa stal druhým najstarším medailistom z olympijských pretekov po Japoncovi Noriakim Kasaiovi. Ten získal striebro a bronz v Soči 2014 ako 41-ročný.

„Som bez slov. V druhom kole som predviedol svoj najlepší skok a teraz niet šťastnejšieho človeka. Najmä preto, že tomuto striebru predchádzala dlhá cesta plná vzostupov a pádov, ale všetko to stálo za to,“ uviedol Fettner pre ORF.

Viac k témam: Skoky na lyžiach, Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Rjoju Kobajaši vybojoval v skokoch na lyžiach na strednom mostíku olympijské zlato pre Japonsko po 50 rokoch © SITA Všetky práva vyhradené.