Rumunsko si pre útok dronov predvolalo ruského chargé d’affaires, prebieha aj vyšetrovanie trosiek

0
Rumunsko si pre útok dronov predvolalo ruského chargé d’affaires, prebieha aj vyšetrovanie trosiek

10.9.2023 (SITA.sk) – Rumunsko si predvolalo šéfa ruskej diplomatickej misie v Bukurešti v súvislosti s útokmi dronmi na ukrajinské dunajské prístavy, ktorých časti dopadli na rumunské územie na opačnom brehu rieky.

Ruského chargé d’affaires si predvolali ešte v sobotu. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda citujúc spravodajský portál Digi24.

Barbarské a neopodstatnené útoky

Rumunský štátny tajomník pre strategické záležitosti Iulian Fota podľa vyhlásenia rezortu zahraničia vyjadril protest v súvislosti s narušením rumunského vzdušného priestoru po tom, čo pri hraniciach s Ukrajinou objavili úlomky bezpilotných lietadiel. Tie boli podobné tým, ktoré ruské sily používajú vo vojne voči Ukrajine.

Diplomat zároveň odsúdil „systematické, neopodstatnené a barbarské útoky“ ruských síl proti ukrajinskému obyvateľstvu a civilnej infraštruktúre vrátane útokov nad Dunajom pri rumunských hraniciach, ktoré ohrozujú aj obyvateľov Rumunska.

Bezprostredná hrozba pre obyvateľov

Fota odovzdal ruskému diplomatovi žiadosť jeho vlády, aby Rusko zastavilo útoky na ukrajinských civilistov a infraštruktúru vrátane tých, čo ohrozujú aj Rumunov, uvádza sa vo vyhlásení rumunského ministerstva zahraničia.

Rumunskí predstavitelia cez týždeň dvakrát potvrdili nález častí dronu na rumunskom území. Prezident Klaus Iohannis to nazval „neprijateľným narušením suverénneho vzdušného priestoru Rumunska, krajiny NATO a zdôraznil, že ide o bezprostrednú hrozbu pre obyvateľov. Rumunskí experti ešte vyšetrujú trosky a zisťujú podrobnosti o ich páde na územie Rumunska.

Viac k témam: Dron, rumunský prezident, Ruský veľvyslanec, útok dronmi
Zdroj: SITA.sk – Rumunsko si pre útok dronov predvolalo ruského chargé d’affaires, prebieha aj vyšetrovanie trosiek © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu