Rusko chce podľa Zelenského vytvoriť nový Berlínsky múr, oddeliť Ukrajinu od vlastného rozhodnutia a budúcnosti (video)

0
Rusko chce podľa Zelenského vytvoriť nový Berlínsky múr, oddeliť Ukrajinu od vlastného rozhodnutia a budúcnosti (video)

17.2.2023 (SITA.sk) – Rusko sa podľa ukrajinského prezidenta pokúša vytvoriť nový Berlínsky múr medzi Ukrajinou a Európou. Volodymyr Zelenskyj to povedal počas príhovoru k účastníkom a hosťom 73. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Berlíne. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Postupimské námestie bolo po mnoho rokov ‚preseknuté‘ Berlínskym múrom. Formálne rozdeľoval Západný a Východný Berlín. Rozdeľoval slobodný svet a totalitný (svet). A nie je to len o štátnych hraniciach na mape,“ skonštatoval ukrajinský prezident na Berlinale.

Múr podľa neho rozdeľoval „rôzne svetonázory, filozofie, rôzne hodnoty“ a dnes chce Rusko vybudovať rovnaký múr na Ukrajine.

„Múr medzi nami – medzi nami a Európou. Oddeliť Ukrajinu od jej vlastného rozhodnutia a jej vlastnej budúcnosti. Múr medzi slobodou a otroctvom, medzi právom na život a útokmi rakiet, medzi pokrokom a ruinami, ktoré po sebe zanecháva Rusko. Múr medzi civilizáciou a tyraniou,“ pokračoval Zelenskyj s tým, že z tohto všetkého vyplýva logická otázka – na ktorej strane by mali byť kultúra a umenie a či „sú stále mimo politiky?“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Kultúra a film môžu byť mimo politiky. Nie však vtedy, ak je to politika agresie. Nie vtedy, keď je to politika masových zločinov, vrážd, teroru, túžby zničiť iné krajiny a iných ľudí. Keď je to politika totálnej vojny. To je politika dnešného Ruska,“ dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Berlínsky múr, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko chce podľa Zelenského vytvoriť nový Berlínsky múr, oddeliť Ukrajinu od vlastného rozhodnutia a budúcnosti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie