Sesterstvo v znamení kolekcie z dielne Answear.LAB: Je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali a motivovali v našich snoch

0
Sesterstvo v znamení kolekcie z dielne Answear.LAB: Je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali a motivovali v našich snoch

Sisterhood. Sesterstvo. Spojenie akčných žien a ženskej sily v krásnych ženských kúskoch v novej kolekcii Answear.LAB. Medzinárodný deň žien v priestore Kubis the Nook nemohol byť lepšie strávený ako v spoločnosti inšpiratívnych žien, v obklopení šmrncovných módnych kúskov.

„Answear.LAB tri až štyrikrát ročne prináša špeciálne kolekcie a my sme sa spojili, aby sme vytvorili SISTERHOOD. Spojenie žien, krásnej energie, úžasného večera a novej SISTERHOOD kolekcie,“ týmito slovami privítala účastníčky na Medzinárodný deň žien, moderátorka eventu Martina Beňová.

Answear.sk je módny eshop, ktorý má pod sebou viac ako 500 značiek, medzi nimi aj vlastnú značku Answear.LAB.Táto značka je špecifická tým, že okrem iného aj pripravuje kampane pre ženy. Tento rok sme začali kampaňou SISTERHOOD a ja osobne si myslím, že je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali, povzbudzovali a motivovali v našich snoch, túžbach a už aj to, že ste tu dnes dokazuje to, že sa nejedná o žiaden mýtus, ale že SISTERHOOD naozaj existuje,“ povedala Michaela Garaiová, marketingová špecialistka Answear.sk.

Všetkým prítomným zo srdca zapriala, aby sila ženskej energie a sily neostala len pri danom evente, ale aby sa pretavila do každodenného života. Aby sme sa my ženy navzájom podporovali. „Nemyslím si, že musíme byť pokrvné sestry, aby sme tvorili SISTERHOOD,“ uviedla Michaela Garaiová, s čím môžeme len súhlasiť.

Silu pokrvného puta pretaveného v úspešné podnikanie prezentovali úspešné, silné a akčné ženy, ktoré sa s nami podelili o tajomstvá z ich pracovného, ale aj osobného života.

Limitovanú kolekciu SISTERHOOD nájdete len v módnom e-shope Answear.sk

Moderátorka podujatia Martina Beňová

Rodina silných žien

Alena Heribanová sa stala v novembri celoslovenská predsedníčka Živeny, čo je najstarší spolok žien na Slovensku od roku 1869. Jej dcéru Babsy aktuálne najviac vystihuje slovo „mama“, avšak poznáme ju aj ako moderátorku, módnu redaktorku, slow fashion aktivistku, či influencerku.

Prečo je IT sektor, v ktorom dominujú muži, chybou? Úloha žien v IT pre úspešné tímy

Pochádzam z rodiny silných žien, už moja prababička Katarína, ktorá bola mamou môjho dedka, organizovala ženy do Rakús, organizovala skupinu žien a išli pomáhať do pohraničných miest. Keď sa navrátili muži z vojny, tak sa táto ženská aktivita skončila, avšak v nej to zostalo a akoby to odovzdala ďalej mojej babičke, ktorá bola takisto veľmi silná žena. Mala veľa pozícií, nebola len žena starajúca sa o svoju rodinu. Pochádzala zo 14 detí, mama zomrela na španielsku chrípku, všetky deti musela doopatrovať ako najstarší súrodenec. Moja mama učiteľka ako žena činu mňa aj brata povodili po Slovensku, po zámkoch, po hradoch, o osobnostiach. Ženy v mojej rodine mi akoby odovzdali tajnú magickú hrdosť, silu, energiu pokračovať v tom ďalej. Mne sa podarilo vychovať dve krásne a dobré dcéry, ktorým sa narodili dve dievčatká,“ prezradila históriu ženskej sily Alena Heribanová.

Je presvedčená, že ženy si musia pomáhať. S úsmevom podotkla, že Madeleine Albrightová raz povedala: „V pekle je špeciálne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.“

Ťažká či ľahká práca?

Alena Heribanová so svojou dcérou Babsy nepovažujú svoju prácu za zložitú. Obdivovala som ženy, ktoré mali seriózne zamestnanie – lekárky, vodičky električiek, ženy pracujúce na smeny. My ženy v mediálnom svete sme si užívali svoju prácu. Ja som bola veľmi rada, že Babsy rozhodla taktiež sa tomu venovať. Naša práca je o krásnom slove, o dobrej nálade, o príjemnom rozhovore. Fandím všetkým, ktorí to idú robiť,“ hovorí Alena Heribanová, pričom niet pochýb, že ju jej práca skutočne celý život tešila a napĺňala.

So svojou dcérou Babsy sa podelili o zážitok, keď ju mama viezla zabalenú v deke a utekala s ňou v snehu cez les k lekárovi. Bolo naozaj vidieť, že ich vzťah nie je len o krásnych slovách, ale že ho naplno žijú a užívajú si ho. Babsy priznáva, že hoci je tvrdohlavý človek, rady jej maminy v nej zostávajú a rozmýšľa nad nimi. Ak je kritika povedaná zo srdca, nemá problém ju prijať, snaží sa byť konštruktívna. „Premýšľam nad sebou, rada analyzujem, ako sa správam a či viem niečo zlepšiť. V tomto si myslím, že som celkom uvedomelá,“ hovorí s úsmevom Babsy.

Zľava: koordinátorka eventu Miroslava Minčíková, Babsy Jagušák, Alena Heribanová, Martina Novotná, zakladateľka Akčných žien

Vzájomná podpora v praxi

Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali. Je neuveriteľné množstvo žien v takých prácach, ktoré boli dominované mužmi, sú úžasné ženy vedkyne, dostávajú ocenenia, dostávajú Nobelove ženy. Mám pocit, že za posledné tri roky dostalo 29 žien Nobelovu cenu. Veľakrát v napĺňaní snov nám pomáhajú práve ostatné ženy. Ak sa my ženy pospájame, vytvárame magickú energiu a to je niečo výnimočné. Naozaj si vieme úžasne pomáhať, hovorí Babsy.

Myslím si, že je naozaj dôležité, aby ženy zastávali posty premiérok a ministeriek obrany,“ podotýka Alena Heribanová. „V Nemecku, ktoré bolo agresorom dvoch svetových vojen, sa dostali k moci ženy. Priala by som Rusom, aby mali ženy vo vláde…aby to zmäkčili. Lebo žena nikdy nedopustí, aby synovia padali v boji. Chvalabohu, že sme v Európe, kde ženy majú všetky tieto práva a hlavne vieme, že keď je žena prezidentka, premiérka a ministerka obrany, vojna nebude.

Buďte krásne, šťastné a milované a buďte hrdinkami svojho života, nie obeťami“, odkázala účastníčkam večera krásna a šarmantná Alena Heribanová.

Tajomstvá úspešnej beauty kliniky

Krásu beauty podnikania objavila aj Natália Selveková z ENVY Kliniky,  ktorá od malička do neho zasväcovala aj svoju dcéru Nikolku. Na maminej práci sa mi najviac sa mi páči, keď vidím, ako ju to baví. Od malička som videla, ako nosila domov produkty, skúšala novinky, v práci som videla protypy, tešila sa z nových vecí,“ hovorí dcéra Nikolka. „Myslím, že Nikolka má v pamäti niekoľko situácii, kedy som si doma vyrábala „minilabák“, spolu sme robili prvé návrhy etikiet a skúšali sme to lepiť,“ s úsmevom spomína Natália Selveková.

Dcéru Nikolku vtiahla do svojich pracovných aktivít od útleho detstva, snažila sa ju vziať všade so sebou, spríjemniť jej chvíle zábavnou formou. Už od prvých rokov vnímala Nikolka úžasnú ženskú energiu na klinike, ktorá ju inšpirovala a ťahala vpred. Užívala si to, chodila za mamou po škole každý deň, cez prázdniny. Nebrala to tak, že by tam nechcela byť, bolo to pre ňu niečo prirodzené.

A či chce ísť Nikolka v maminých šľapajach? „Viem si to predstaviť, ale myslím si, že ENVY Therapy sa už dosť posunula a verím, že sa bude posúvať ďalej a ďalej. Rada by som bola toho súčasťou, čo sa týka nielen kozmetických línií. Osobne by som rada prešla aj na farmaceutickú časť.“

ENVY Therapy vyrábame už šiestym rokom. Bolo to náročné, ale je to relatívne dlhé časové obdobie. Postupne sa rozširujeme s líniami produktov. Tento rok nás čaká veľmi dôležitý krok, pretože doposiaľ sa naše produkty predávali iba na našich klinikách cez eshop, čo je najväčší predajný kanál. Tento rok vstupujeme už do siete Douglas na slovenských aj českých pobočkách, čo je pre nás veľmi výrazný posun „do kameňa“, a sme zvedaví, kam nás to zavedie ďalej,“ informuje Natália Selveková.

Niky a Natália Selveková z ENVY Kliniky

Rozhodnutie rozbehnúť vlastnú kozmetickú značku

Prvotný impulz nebol estetický či kozmetický. Bolo to v čase, keď som študovala v Kanade a dostala som angínu. Musela som vyhľadať lekára a prvýkrát vo svojom živote som sa dostala do súkromného zdravotníckeho zariadenia a bola som z toho milo prekvapená. Krásne prostredie, fantastický personál, ktorý mal na mňa čas, venoval sa mi, nečakala som v lekárni s množstvom ľudí. Veľmi ma to ovplyvnilo a s touto myšlienkou som sa pohrávala. Vravela som si, že by bolo fajn mať podobný koncept aj na Slovensku… Musím povedať, že dnes ma najviac baví vývoj, produkty a celková symbióza, ktorú vieme zákazníkovi poskytnúť,“ dodáva s hrdosťou v hlase Natália z ENVY Kliniky.

Narodenie dieťaťa ako impulz podnikania

Na začiatku značky Softello stálo narodenie vnúčika Janky Balážovej.

„Dcéra za mnou prišla urobiť niečo pre bábätko, niečo, čo bude originálne, čo sa bežne v obchode nedá kúpiť a zároveň to ostane ako spomienka,“ opisuje začiatky Janka Balážová. „Nemohla som povedať „nie“. Hoci moje kreatívne začiatky boli už na strednej škole, ale následne som sa tomu nevenovala. Ako mamina na materskej, som chcela dať deťom to najlepšie čo človek môže. Kreativita vo mne stále driemala, veľa som deťom šila. Tešili sa, že majú iné ako ostatní,“ uvažuje nahlas o prvotinách svojej tvorby Janka Balážová.

Následne sa dlhé obdobie tomu nevenovala, až s narodením vnúčika prišla potreba niečo vytvárať. Janka s mužom má firmu, ktorá tento rok oslávi 30. výročie, robia ozvučovaciu techniku, čiže niečo diametrálne odlišné od vecí pre bábätká. S dcérou Michaelou to majú podelené, dcéra má na starosti marketingovú časť, Janka kreatívnu.

„Niečím sa musíte líšiť od konkurencie. Chceme mať vlastný originálny dizajn. Ja sa venujem návrhom látok, ktoré si sami navrhujeme a tvorbe produktov,“ vysvetľuje Janka. Ako hodnotí vzájomný vzťah mamy s dcérou? „Určite je to náročné, nie každý deň sú Vianoce. Sú chvíle, keď máme rôzny názor na vec, no vždy sa snažíme hľadať kompromis a hľadať zlatú strednú cestu, aby výsledok vyhovoval vždy obidvom,“ dodáva. Pochvaľuje si deľbu práce, kde každá robí v tej svojej oblasti, kde je viac doma.

„Myslím si, že čas, ktorý môžeme aj vďaka podnikaniu spolu tráviť, je nenahraditeľný. Každá sme samostatná, čas je veľkou pridanou hodnotou, ktorá nás spája a utužuje naše vzťahy,“ dodáva Janka.

Naľavo Janka Balážová, a sestry Slávka a Barbora zo Sestrice

Sestry a značka Sestrice

Sestry Barbora Priehodová a Slávka Chlebová sú zakladeľkami značky Sestrice, značky, ktorá vyrába ergonomické nosiče a šatky na nosenie detí. Každá robí to, čo jej ide lepšie. Barborka má na starosti výrobnú časť, skladové zásobovanie, aby bolo vždy všetko potrebné. Slávka je v pozícii „Happiness managera“, stará sa o komunikáciu, o sociálne siete, fotí produktové fotky.

„Tvorba produktu je vždy dlhodobá záležitosť. Robíme aj módu pre nosiace maminy aj všeobecne pre maminy. Vždy máme rôzne názory, aj naše kolegyne. Tvorba kompromisov sa nám osvedčila, produkt sa častokrát tak vyšperkoval do posledného detailu.“ Ako výhodu uvádzajú to, že sú sestry a majú veľmi otvorený vzťah a dokážu si povedať aj veci, ktoré by si kamarátky len tak nepovedali.

„Zásadný konflikt so sestrou sme v rámci podnikania nikdy nemali,“ hovorí Slávka Chlebová so Sestríc. „Robíme to viac ako osem rokov, popritom sme rodili deti a boli na materskej, čiže to bolo náročné, no napriek tomu sme dokázali vybudovať firmu.“ Uvedomuje si aj pridanú hodnotu spoločne stráveného času. „Ak by sme toto spolu nerobili a každá sedíme v kancelárii, videli by sme sa omnoho menej. Ja som veľmi rada, že sa môžem každý deň stretávať so svojou najlepšou kamarátkou,“ hovorí Slávka. Barborka to s úsmevom a jednohlasne odsúhlasila.

Dámy si skúšali aj kolekciu SISTERHOOD

Sila ženského vzťahu?

„Môžeme sa jedna na druhú spoľahnúť, vieme sa zastúpiť, napríklad, dnes, keď dcéra ochorela, mi dodala odvahu, že to zvládnem. Náš vzťah vnímam ako dôveru a spolupatričnosť.“ hovorí Janka Balážová zo Softello.

„Absolútna dôvera medzi nami, môžeme sa absolútne vo všetkom spoľahnúť. Vždy ma podrží, nech by sa čokoľvek dialo,“ dodáva Slávka Chlebová zo Sestrice. Ak by mala opísať jej vzťah so sestrou jedným slovom, bola by to absolútna dôvera.

A čo na to hovorí jej sestra Barbora?

„Poznáme svoje silné a slabé stránky, presne vieme, kedy je čas, že ja potrebujem byť tou silnejšou a kedy viem, že môžem popustiť, lebo Slávka to podrží.“ Vzťah so sestrou Slávkou vystihuje slovo láska.

Pracovať a podnikať so srdcom, nielen pre peniaze

„Ak sa človek do niečoho púšťa, je veľmi dôležité, aby v tom videl zmysel. My veríme, že nosenie ako také je veľmi zmysluplné, ako pre mamu, tak aj pre dieťa,“ vysvetľuje Slávka zo Sestrice. Netreba zabudnúť, ak sa človek už do niečoho pustí, je potrebné robiť to najlepšie, ako sa dá. Takisto Slávka nedá dopustiť na počúvanie intuície. Mnohokrát sa im to v praxi už osvedčilo, dať na svoje vnútorné nastavenie a veriť si.

Janka Balážová zo Softello si váži každú spätnú väzbu, ktorá ich posúva ďalej. „Ak chcete robiť niečo dobre, musíte to robiť srdcom, nielen pre peniaze,“ dodáva.

Myslíme nielen na seba

Účastníčky eventu čakalo aj chutné občerstvenie a tombola, ktorej výťažok putoval akčnej žene Stanke Polákovej, ktorej manžel bojuje so zákernou rakovinou. „Som veľmi vďačná akčným ženám, že sa rozhodli mi takto pomôcť. Nikdy predtým som si neuvedomila veľkú silu a súdržnosť žien. Som skutočne rada, že môžem byť ich súčasťou a verím, že každej žene, ktorá pomáha a jej srdce je otvorené aj pre iných, sa to raz v dobrom niekde vráti. Ďakujem všetkým, čo mi pomohli nielen finančne, ale aj slovkom povzbudenia,“ hovorí Stanka.

Silné dojmy z eventu

Nakoľko nemám sestry, Sisterhood pre mňa znamená spojenie s najlepšími kamarátkami ktoré beriem ako moje sestry. Sú to moje rodiny a naozaj držíme spolu,“ hovorí Adrianna Nagy Finta, poradkyňa osobného a business z Yurkov Štýl Slovensko. Kolekciu Answear.LAB vníma ako sviežu, mladistvú, nadväzujúcu na aktuálne trendy. Vidieť to bolo hlavne pri používaní jednotlivých materiálov (napríklad striebristé jeansy). „Kolekciu vnímam ako silne optimistickú. Veľmi inšpirujúce a silne žensky pôsobiace boli pre mňa so spíkeriek dvojica Alena Heribanová s dcérou,“ dodáva Adrianna.

Kolekcia Sisterhood

„Sisterhood pre mňa znamená ženské prepojenie, spojenie, niečo ako také sesterstvo, návrat k ženám. Cítim to už aj po minulé roky, ako sú ženy súdržné, keď spolu zdieľajú. Čo sa týka novej kolekcie Answear.LAB, veľmi sa mi páčila módnosť a šmrcová kolekcia, ktorá bola aj v pozadí na modelkách, ale obdivovala som aj kúsky na vešiaku. Priznám sa, že hneď som si aj objednala. Veľmi sa mi páčila mikina, jeansy a aj rifľová bunda. Z dám, ktoré boli na pódiu, mojou srdcovkou bola pani Alenka Heribanová s dcérou Babsy. Boli veľmi zohraté, pútavo rozprávali a myšlienky, ktoré zanechali, sa mi veľmi páčili. Pri slovách p. Heribanovej, že ak by boli ženy vo vedení štátov, mali by sme mier, mala som slzy na krajíčku. Veľmi sa mi páčila aj posledná dvojica, pani doktorka Natália Selveková s dcérou Nikolkou, ktorá prezentovala mladú, pohotovú generáciu. Obdivujem ju, ako popri dieťati vybudovala svoj vlastný biznis. Keď okolo mňa prešla, nikdy by som na ňu nepovedala, že má už takúto veľkú dcéru. Sálala z nej krása, elegancia a zároveň pôsobila veľmi príjemne. Pre mňa to bol jeden úžasne strávený večer,“ týmito slovami prezentuje svoje dojmy Zuzana Šmahelová z Vinum Nobile Winery.

„Podpora, porozumenie, inšpirácia, vzácna spätná väzba – to mi napadne pod pojmom sisterhood. V novej kolekcii ma zaujala fuchsiová farba, je sýta, plná života. Kombinovateľná na biznis aj na voľný čas. Oceňujem aj opätovné vrátenie farby magenta do šatníka,“ hovorí advokátka Zuzana Moravčíková zo spoločnosti ZMK Legal.

„Sisterhood pre mňa znamená: ženská energia, spojenie, podpora. Nová kolekcia bola pre mňa inšpiráciou. Pripomenula mi, aké farby ostali dlhšie zabudnuté v mojom šatníku. Osobne veľmi fandím tvorbe takýchto ženských stretnutí. Sama organizujem malé stretnutia v ženskom kruhu. Myslím si, že takýchto stretnutí je v dnešnej dobe treba čo najviac,“ povedala koučka Lenka Siklienková.

Foto: Lucia Hrapko

žiadne príspevky na zobrazenie