Koučka Simona Mačorová je jednou zo spíkeriek, ktoré sa objavili na našej konferencii Pre zdravie ženy. V rozhovore nám prezradila:
- ako sa dostala k sex koučingu,
- akí sú jej klienti a s čím sa najčastejšie radia,
- kedy je človek dobrým sexuálnym partnerom,
- čo robiť pri rozdielnosti libida,
- čo býva katalyzátorom problémov vo vzťahoch.
Na Slovensku je pojem sex koučing ešte pomerne neznámy. Ako ste sa dostali k partnerskému a sex koučingu?
Verím, že vzťahy sú základ života, to v akých vzťahoch žijeme ovplyvňuje mentálnu pohodu, zdravie, celkovú radosť a spokojnosť. Vzťahy nás formujú, vo vzťahoch žijeme a rastieme, pestovať vzťahy sa učíme od malička. Intímny život je zas skrytý pod rúškom hanby, stigmy či strachu a pritom dôležitá oblasť života, ktorá nás tak ovplyvňuje.
Hovorí sa, že učíme to, čo sa potrebujeme naučiť najviac. U mňa to platí, sama som nemala prístup k informáciám, sex bol zakázané slovo, mala som skreslenú predstavu k vlastnému telu a nevedela som navigovať vo vzťahoch.
Som zvedavá žena a už od malička ma to tiahlo práve k týmto témam, len musel prísť správny čas, aby som nabrala odvahu a začala sa venovať téme naplno. Takisto podpora od partnera, priateľov a mentorov mi neustále pomáha venovať sa tomu, čo mi prináša radosť a v čom vidím zmysel.
Čo je na koučinku pre vás to najhodnotnejšie?
Na koučingu je krásne to, že je to aktívny proces, ktorý nám pomáha vidieť veci z inej perspektívy a zároveň poskytuje podporu, aby ľudia mohli prísť na riešenia sami. Koučka neradí, každá z nás je najväčšia odborníčka na svoj život, len sprevádza a ukazuje nástroje, aby sme sa znova vedeli napojiť na seba a počúvať, čo nám hovorí naše telo, naša myseľ či intuícia.
Kto vás najčastejšie navštevuje?
Je zaujímavé sledovať, že v poslednom období, sú to práve muži (jednotlivci alebo v páre,) ktorí ma kontaktujú ako prví. Hľadajú vedomejšiu formu milovaniu, sú už unavení z porna, chcú pracovať na problémoch s erekciou, ktorá sa týka viac mentálneho charakteru, prípadne majú pocit, že je na nich, aby uspokojili druhú stranu. Každý z nás je zodpovedný za vlastné potešenie, partner/-ka nedokážu ovplyvniť, čo sa deje v mojej hlave či som prítomná/-ý v momente alebo myšlienkami inde, či som vyjadril/-a svoje potreby, či sa chcem milovať.
Ženy zase hľadajú podporu v tom, ako sa napojiť na vlastné telo, ako ho prebudiť, ako prijať vlastnú sexualitu, ako komunikovať svoje potreby a vyjadriť svoje túžby. Často riešime otázky, ako sú, ako mať lepší sex a či moja sexualita a moje túžby a fantázie sú normálne.
Náš sexuálny život je ovplyvnený udalosťami od narodenia, našimi zážitkami, skúsenosťami, prežívaním, traumami, vzťahmi v rodine, médiami, kultúrou. Ak sa intímny život deje pod vzájomným dobrovoľným súhlasom oboch strán, je to naozaj len na partneroch, ako sa v posteli hrajú.
Vekové rozpätie ľudí, ktorí ma navštevujú, je od 20 do 58 rokov.
S akými problémami sa ľudia na vás obracajú?
Okrem spomenutých vyššie je to zlepšenie komunikačných zručností a intímnych rozhovorov, udržanie zdravých partnerských vzťahov, vrátenie intimity späť do vzťahu, spoznávanie vlastného tela a obraze o vlastnom tele, pochopenie vlastnej a partnerovej sexuality.
Tiež prinesenie viac potešenia do sexuálneho života, navrátenie sexuálnej túžby, získať schopnosť uvoľniť sa pri sexe a napojiť sa na partnera, podpora pri hľadaní partnera, prekonanie ťažkosti s predčasnou ejakuláciou, problémami pri erekcii, pri nadmernom pozeraní porna. Riešim aj problémy s vyhýbaním sa sexu, napätím pri sexe, popôrodný nedostatok túžby alebo averzie k sexu, znovanapojenie sa na vlastné telo popri roli matky/otca, neschopnosť dosiahnuť orgazmus pri sexe a poskytujem podporu pri dôstojnom ukončení vzťahu.
Ako dlho trvá proces koučovania, po akej dobe dokážete klientom vyriešiť problémy?
Je to veľmi individuálne a záleží na procese a na samotnom klientovi/samotnej klientke či páre. Cieľom koučingu je posilniť potenciál, ktorý každý v sebe máme, aby sme mohli podstúpiť kroky a nájsť riešenia, ktoré nám slúžia v okolnostiach, v akých žijeme. Samotná zodpovednosť za výsledok koučingu je v rukách klienta, čím sa vytvára priestor na rast a prebratie kontroly nad vlastným životom.
Stáva sa, že potrebujete posunúť problém napríklad lekárskym odborníkom?
Určite áno. Na začiatku každého procesu sa s klientmi nezáväzne rozprávame, aby sme mohli určiť či treba napríklad lekársku prehliadku (čo odporúčam takmer vždy, ak sa problém týka intímnej oblasti) alebo, či daná záležitosť je skôr pre terapeuta, alebo sexuologičku.
Čo býva najčastejším katalyzátorom problémov v sexuálnej oblasti?
My nepočúvame a ignorujeme vlastné potreby, a to, čo potrebuje naše telo. Potrebujeme sa napojiť na seba, na svoju erotickú bytosť vo vnútri, aby sme vedeli prebudiť predstavivosť, zvedavosť, dobrodružstvo a vôľu a priniesť ju späť do intímneho života. Chýbajú nám zručnosti intímnej komunikácie a nie sme úprimní ani k sebe, ani k partnerovi/ k partnerke.
Do vzťahu sa nestačí len dostať, my na ňom musíme pracovať, živiť ho. Takisto aj naše intímne spojenia sa nedejú spontánne, je to niečo, čo budujeme, prispievame k ich vzniku alebo naopak. Vyhraďme si čas a priestor na seba a na spoločné stretnutia a splynutia, bez distrakcií (s mobilom v ruke netrávime spolu kvalitný čas) a buďme jeden pre druhého. Vytvorme si rituály, ktoré majú pre nás zmysel a zbližujú nás.
Miesto toho, aby sex bol niečo, čo robíme, lebo musíme, čo robíme mechanicky, a myslíme pritom len na cieľ alebo výkonnosť, a riešime ako často, ako dlho, tak sex môže byť nabitý kreativitou, radosťou a hravosťou. Potrebujeme spomaliť, navnímať seba a toho druhého, čo práve chceme v danom okamihu. Ďalšími zabijakmi sexuálneho života sú rutina a stres. Ak začneme zbierať informácie o tom, čo sa deje, vieme aj s týmito vecami pracovať.
A čo, naopak, najviac prispieva k spokojnosti partnerov?
Zachovanie si vlastnej integrity vo vzťahu. Často zabúdame, že sme jedinečné ľudské bytosti, s vlastnými záujmami, priateľmi, hodnotami, ktoré sa tak často vo vzťahu strácajú. Je úžasné ak máme veľa spoločného, ale nezabúdajme na to naše, čo nám prináša radosť a na ľudí, s ktorými sa cítime dobre, len tak následne vzťah obohacujeme a vieme sa vzájomne inšpirovať.
A tie maličkosti, ktoré ukazujú, ako nám na tej druhej osobe záleží, napr. poviem dobré ráno a objímem/pobozkám sa s partnerkou/partnerkou, predtým, ako si skontrolujem mobil, prekvapím druhého dobrou večerou ak viem, že to tak majú radi, ak mal niekto zlý deň vypočujem ho a doprajem mu priestor, aj keď môj deň mohol byť úžasný. Pre mňa je najviac príťažlivé, keď daná osoba na sebe pracuje, chce rásť a vyvíjať sa.
Čo robí z človeka dobrého sexuálneho partnera?
Sebapoznanie vlastného tela, úprimná komunikácia, chuť objavovať a byť nadšeným študentom/ nadšenou študentkou (úsmev). Sex nie je dobre zvládnutá gymnastika polôh, ale naopak schopnosť učiť sa úprimne zdieľať, čo v danom momente potrebujem a pýtať sa, čo chce od dnešného stretnutia druhá strana. Niekedy máme chuť na pomalé milovanie, inokedy na tvrdý sex, potrebujeme si to jeden druhému povedať.
Ak poznám vlastné telo, viem, čo mám rada a môžem druhého navigovať, aby nemusel hádať a bezhlavo blúdiť. A výnimočná vlastnosť dobrého študenta je zvedavosť, kam nás to dnes zavedie? Čo môžeme urobiť inak? Dopriať si priestor na spomalenie a vcítenie sa jeden na druhého.
Aký máte názor na sledovanie porna? Neničí to vzťahy?
Problém je v tom, že akékoľvek množstvo pozerania porna sa nám dostáva do podvedomia a ovplyvňuje to, ako vnímame svoje alebo partnerovo/partnerkine telo, vytvára očakávania reakcií na rôzne stimuly, vytvára predstavu o tom, ako by mal náš sexuálny život vyzerať. Prináša úzkosti a nátlak na výkon a vyvrcholenie. V porne nevidíme stanovenie si vzájomných hraníc či vyjadrenie súhlasu. Pozeranie porna je niekedy určitá forma úniku pred vlastnou zraniteľnosťou.
Opýtajme sa ako sa po pozeraní porna cítim? Čo mi to prinieslo? Ako to vplýva na moje telo a na môj intímny život? Viem sa seba potešovať bez porna? Ešte si treba uvedomiť, že ak partner/partnerka majú problém s pozeraním porna, nie je dôvod, aby sme to brali osobne, ale skúsme byť podpora a spoločne vyhľadať odbornú pomoc.
Ako riešiť situáciu, keď majú partneri odlišné sexuálne potreby? Jeden napríklad túži experimentovať a druhý je skôr konzervatívnejší. Alebo jeden má častejšiu túžbu po sexe a druhý to až tak nepotrebuje?
Sexuálne libido sa mení počas celého života a majú naň vplyv rôzne faktory, ako sú životné zmeny, stres v práci, z finančnej situácie, príchod dieťaťa, zmeny v cykle… Je úplne bežné, že partneri nemajú rovnakú potrebu a túžbu po sexe, opak je skôr výnimkou. Je dôležité nájsť prienik, kde sa môžu obaja stretnúť, milovanie neznamená len penetrácia.
Pri tom, čo hľadáme v sexe, je dôležité rešpektovanie vzájomných hraníc, a ak chceme viac experimentovať, nájdime ten prienik, ktorý bude vyhovovať obom. Napr. ak nás láka vyskúšať BDSM môžeme začať zaviazaním očí šatkou a vnímať, ako sa mení zážitok pri zakrytí jedného zmyslu. Je dôležité, aby sa obaja partneri cítili v bezpečí a neboli do ničoho tlačení, len potom môže byť sex zábava.
Ste autorkou intímnych kariet Pomiluj ma, ako vznikol tento nápad? V čom môžu partnerom pomôcť?
Nápad vznikol pri koučingových stretnutiach, kde som mala možnosť byť svedkom toho, čo sa udeje, keď sa dvaja ľudia začnú rozprávať o svojej sexualite a intímnom živote. Ako dobre položené otázky vedia priniesť späť zvedavosť o druhom človeku a prebudiť túžbu. Zistiť, čo vplýva na náš sexuálny život a možno ani o tom nevieme. Ako jedna aktivita vie prebudiť hravosť a navrátiť zmyselnosť do spálne. Mojím cieľom bolo poskytnúť ľudom nástroj, aby mohli spoločne objavovať a prehlbovať svoj intímny život.
Úlohou hry je priniesť hravosť, radosť a zvedavosť späť do intímneho vzťahu. Pomáha prebudiť tú erotickú bytosť vo vnútri, znova sa napojiť na svoje telo a prebudiť zmysly. Hru tvorí 150 otázok na prehĺbenie intímneho vzťahu, 50 vzrušujúcich aktivít, ktoré odhaľujú tajomstvá úžasného milovania a rozširujú obzory a sprievodca intimitou, ktorý ukáže podrobné cvičenia zamerané na komunikáciu v partnerstve a vytvorenie priestoru pre tie najbúrlivejšie erotické dobrodružstvá.
Túto kartovú hru ste sa snažili financovať prostredníctvom crowdfundingovej platformy. Ako hodnotíte túto kampaň?
Kampaň bola pre mňa výzvou, najmä preto, že som úplne neodhadla svoje sily a časové možnosti. Ale vďaka obrovskej podpore partnera, priateľov a všetkým podporovateľom dopadla na výbornú. Veľa som sa z celého projektu naučila. Ak máte nápad a chýbajú finančné prostriedky na jeho realizáciu, je to skvelá cesta, ako daný nápad uskutočniť. Finančná podpora je dôležitá, ale vďaka kampani sme mohli zároveň otestovať záujem o hru a priniesť o nej povedomie.
Čo pokladáte na vašej práci za najťažšie a z čoho máte najväčšiu radosť?
Vidieť partnerov sa spolu smiať, nájsť si k sebe cestu, byť súčasťou ich transformácie. Je úžasné vidieť, ako si ľudia znova dokážu užívať sex, prijať vlastnú sexualitu, ako si nájdu spojenie a pochopenie a tešia sa vo vzťahu. Tá cesta býva náročnejšia, niekedy končí rozchodom, lenže z každého vzťahu sa niečo o sebe naučíme. Nečakajme, kým bude až moc zle, ak cítime, že sa niečo deje, vyhľadajme odbornú pomoc. Je to prejav odvahy a sily.
Aké máte plány do budúcnosti?
Chcem sa ďalej vzdelávať v oblasti partnerského a sex koučingu, nedávno som dokončila certifikovaný embodiment koučing tréning, ktorý je zameraný na prácu s telom a samozrejme na koučingu je najdôležitejšia prax. Mojím cieľom je priniesť viac radosti a hravosti do intímneho života, čo priniesla hra Pomiluj Ma a chystajú sa aj nové projekty. Tiež sa vo voľnom čase realizujem ako lektorka v Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, v neziskovej organizácii, ktorá poskytuje interaktívne vzdelávanie v oblasti vzťahovej a sexuálnej výchove pre mladých, ale aj pedagogické zbory či rodičov, kde máme rozbehnutých viac projektov, na ktoré sa teším.