Jana Kellnerová o denníku Tam & späť: Odpovede na životné otázky, ktoré hľadáme, máme v sebe

0
Jana Kellnerová o denníku Tam & späť: Odpovede na životné otázky, ktoré hľadáme, máme v sebe

Tam & späť a ich päťročný denník s jedinečnou otázkou na každý deň nájdeme vo viac ako 70 000 domácnostiach po celom Česku a Slovensku. My sme sa na príbeh zrodu úspešného projektu Tam & späť pýtali podnikateľky a majiteľky Jany Kellnerovej.

Ako vznikol nápad na vytvorenie denníka Tam & späť?

Písaniu ako takému som prepadla na jogovom kurze na Bali a od tej doby sa snažím si tento zvyk udržať. Vďaka nemu som zistila, že všetky tie odpovede na životné otázky, ktoré hľadáme, máme vlastne v sebe. Stačí len pero, zápisník a chvíľka pre seba. Myšlienka bola vytvoriť miesto, kde môžem uchovať spomienky zo svojich ciest a zo svojho života. Tak som začala hľadať spôsob, ako na to: cestovaním som nabrala kopu inšpirácie, a tak som spojila do jedného produktu všetko, čo som ako milovníčka denníkov a spomienok mala už dávno zažité. Trvalo to vyše dvoch rokov, kým nápad dostatočne dozrel, ale nakoniec sa všetko podarilo a vznikol päťročný denník Tam & späť.

Prečo je určený práve na obdobie 5 rokov?

Päť rokov je ideálna doba, počas ktorej sa v našom živote rozvinie každá jedna jeho oblasť. Počas tohto obdobia sa zmení veľká časť našich životov, nech už sme v akomkoľvek veku. Nie je to prehnane dlhá doba, ale ani príliš krátka na pocítenie výraznej zmeny. Preto vznikol práve päťročný denník.

Aké farebné varianty sú k dispozícii a z čoho je vyrobený?

Mám rada kvalitné veci a chcem, aby produkty Tam & späť boli toho odrazom. Všetky materiály a aj dodávatelia sú lokálni – z Česka a Slovenska. Dlho som vyberala vhodné plátna a papier s väčšou gramážou, ktorý sa neprepíja. Každý denník tiež príde zabalený v darčekovej krabičke, ktorá uchová hmotné spomienky – či už fotky, letenky alebo vstupenky z rôznych akcií. Všetko je doplnené ďakovnou kartičkou, kde je možné napísať odkaz sebe alebo obdarovanej osobe. Úplne prvý denník bol svetlomodrý. V súčasnej dobe si môžete v našom e-shope vybrať z piatich farieb – modrá, vínová, indigo, ružová a zelená.

V denníku možno nájsť viaceré otázky. Čoho sa týkajú?

Otázky sú naozaj rôznorodé a vyberala som ich tak, aby zahŕňali všetky oblasti života. Jedna časť je z pracovného života, ďalšia je zameraná na sebarozvoj a zdravie, vzťahy (či už je to rodina, priatelia alebo partneri) a posledná sa sústredí na zábavu a na to, čo nám v každodennom živote robí naozaj radosť. Každá otázka nabáda k zamysleniu sa a úprimnosti k sebe samému. Občas nás denník donúti aj odpovedať na otázky, ktorým sme sa dlho vyhýbali a ktoré sme nechceli otvárať. Často nás tak postrčí k veciam, ktoré sme sami vedeli, ale báli sme sa priznať si ich a možno ich aj realizovať.

Pre predstavu prikladám pár ukážkových otázok:

  • Dodržíš, čo sľúbiš?
  • Čo by sa zmenilo, keby náhle zmizol všetok tvoj strach?
  • Za ktoré tri skutočnosti si dnes najviac vďačný/á?
  • Čo robíš pre to, aby si sa každý deň cítil/a dobre?
  • Čo ťa v súčasnosti najviac trápi?
  • Ktorý z tvojich nápadov by stál za realizáciu?
  • Keby boli všetky profesie rovnako odmeňované, čím by si sa chcel/a živiť?

Pre koho je váš denník určený?

Denník Tam & späť je navrhnutý pre všetkých – mužov aj ženy – bez ohľadu na vek. Iná môže byť skôr motivácia, prečo človek denník píše. Pre niekoho to bude sebarozvoj a sledovanie, ako človek v priebehu času odpovedá na otázky a kam sa vo svojom živote posúva. Pre druhého to budú spomienky, ktoré si v denníku v počas piatich rokov bude uchovávať. Práve nedávno nám písal 80-ročný pán, ktorý popisoval denník ako úplne ideálny, pretože aj napriek svojmu pomerne vysokému veku má stále veľa plánov a nápadov, ktoré chce realizovať. To ma nesmierne potešilo.

Päť rokov je ideálna doba, počas ktorej sa v našom živote rozvinie každá jedna jeho oblasť.

Je rovnako vhodný pre podnikateľky aj pre mamy na materskej?

Denník je pre všetkých, ktorí majú záujem rozvíjať sa a uchovávať si spomienky. Nezáleží na tom, v akej fáze svojho života sa nachádzate alebo akej profesii sa venujete. Stalo sa nám, že si denník zaobstarala celá generácia – babička, mama aj dcéra – a pravidelne si volajú a diskutujú o svojich odpovediach. Je krásne vidieť, že denník môže takto stmeliť rodinu a mať taký vplyv.

Často píšu aj ženy, ktoré sa venujú koučingu alebo sebarozvoju s tým, že denník majú a odporúčajú ho aj svojim klientom.

Akých ste si zvolili ambasádorov, resp. kto sa môže stať ambasádorom?

Máme také dve všeobecné „podmienky“ spolupráce. Chceme, aby každý náš ambasádor videl v našich produktoch pridanú hodnotu a mal chuť naše produkty dlhodobo používať. Zároveň nás zaujímajú hodnoty ambasádora samotného a ako ich prezentuje napríklad na sociálnych sieťach. Radi inšpirujeme a nechávame sa inšpirovať. Taký by mal byť aj náš ambasádor. Naopak, až tak nezáleží na tom, akej oblasti sa ambasádor venuje. Jeden napríklad cestuje a rozdáva tipy, druhý sa zaujíma o zdravý životný štýl alebo je zapálený kuchár s citom pre detail.

Kde sa dá denník kúpiť?

Všetky varianty denníka sú dostupné v našom e-shope, kde si okrem denníka môžete kúpiť aj ďalšie doplnky alebo si denník nechať personalizovať gravírovaním. Okrem toho sú produkty Tam & späť dostupné tiež v kníhkupectve Martinus a v Place Store – Bratislava.

Vediete si aj vy svoj denník? Čo si do neho zapisujete?

Jasné, denník so mnou cestuje všade! Je malý, skladný a je v ňom kus môjho života. Zapisujem denne, aj keď moje zápisky sú často pomerne krátke. Do denníka si zapisujem odpoveď na otázku, ktorú má pre mňa Tam & späť pripravenú na každý deň – od zážitkov bežných dní až po hlbšie myšlienky, ktoré vo mne v súčasnosti rezonujú. Je pre mňa často fascinujúce čítať si svoje odpovede spätne a vnímať, akú cestu mám za sebou. A čo všetko ma ešte len čaká!

Plánujete rozšíriť svoj sortiment o ďalšie produkty?

Plánov máme veľa, všetko chce však svoj čas. Práve sme sa presťahovali do nových priestorov v Brne a samotné sťahovanie nás stálo veľa úsilia a času. Ale aj tak pracujeme na predstavení nových produktov. Už teraz v našom e-shope nájdete týždenný plánovač a Nediár. Našou najväčšou novinkou je denník Prvé kroky, ktorý má za cieľ uchovať jedinečné spomienky z prvých rokov života dieťaťa.

Máte nejaký sen, ktorý by ste si chceli splniť?

Splneným snom by bolo vidieť Tam & späť v čo najväčšom počte domácností. Vnímať, koľko ľudí si vďaka nemu nenechá svoj život pretiecť medzi prstami, ale plní si svoje sny. Presne na to má náš denník jeho používateľom slúžiť – pomocou otázok sa zamyslieť, či v živote kráčame deň za dňom, rok za rokom, tým správnym smerom. V neposlednom rade by sme chceli ukázať cestu naspäť k papierovým produktom a ich pôvabu.

Skúste dať tri rady ženám, ktoré sa chcú vydať na cestu za svojím snom

Nenechať sa odradiť. Nikým a ničím! Ísť si za tým, čo chcete dosiahnuť a venovať tomu 100 % úsilia a času. Nepodceniť plánovanie a poriadne si premyslieť svoje nápady. A ak sa nápad týka podnikania, nepodceňovať aj jeho biznis stránku.

žiadne príspevky na zobrazenie