Sezóna chorôb je tu: Nedá vám nádcha spať? Tipy, ako sa jej zbavíte

0
Sezóna chorôb je tu: Nedá vám nádcha spať? Tipy, ako sa jej zbavíte
Zdroj: Unsplash.com/ Kelly Sikkema

Nádcha je nepríjemný stav, ktorý sa môže objaviť v akomkoľvek období roka. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako sa jej zbaviť alebo aspoň zmierniť príznaky. Prečítajte si niekoľko praktických rád a domácich liekov, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie.

Odpočinok a hydratácia

Prvým krokom pri liečbe  je dať svojmu telu dostatok odpočinku a množstvo tekutín. Imunitný systém potrebuje energiu na boj s infekciou, a preto je dôležité spať dosť a piť veľa tekutín, ako napríklad vodu, bylinkový čaj alebo vývar. Dehydratácia by mohla všetko len zhoršiť.

Parne inhalácie

Inhalácia pary môže pomôcť uvoľniť upchatý nos a uľahčiť dýchanie. Na to môžete použiť teplú sprchu alebo nad hrnčekom horúcej vody zakrytým uterákom. Pridanie niekoľkých kvapiek eukalyptového oleja môže byť ešte účinnejšie. V prípade silného upchatia dajte zovrieť vodu do malého hrnca, pridajte soľ, chilli a čierne korenie.

Nosové kvapky alebo spreje

Môžu pomôcť zmierniť upchatý nos. Dbajte však na to, aby ste ich nepoužívali dlhodobo, pretože môžu spôsobiť závislosť od kvapiek.

Teplý nápoj s medom a citrónom

Teplý nápoj, napríklad bylinkový čaj s medom a citrónom, môže pomôcť zmierniť kašeľ a uvoľniť hlien v hrdle.

Miesta s vlhkým vzduchom

Udržiavajte vlhký vzduch v miestnostiach, pretože suchý môže zhoršiť príznaky nádchy. Použite vzdušný zvlhčovač alebo umiestnite misku s vodou v blízkosti radiátora.

Zvládanie príznakov

Paracetamol alebo ibuprofen môžu pomôcť zmierniť bolesť hlavy a horúčku, ktoré sa často spájajú s nádchou. V lekárni nájdete niekoľko výborných čajov, ktoré sú určené na boj s chrípkou a obsahujú vyššie uvedené lieky. Dbajte však na to, aby ste dodržiavali odporúčané dávkovanie.

žiadne príspevky na zobrazenie