Šimečka: Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu. Mrzí ma však, že vláda presadila amnestie pre svojich ľudí

0
Šimečka: Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu. Mrzí ma však, že vláda presadila amnestie pre svojich ľudí

3.7.2024 (SITA.sk) – Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, no mrzí ho, že vláda dosiahla svoje, a to znižovanie trestov a skracovanie premlčacích lehôt pre zlodejov, korupčníkov a ďalších páchateľov trestných činov.

Presadili amnestie pre svojich ľudí

Presadili amnestie pre svojich ľudí, na hulváta a proti verejnému záujmu. To je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku,“ uviedol v statuse na sociálnej sieti. Podotkol ale, že sa potvrdilo, že časť novely bola v rozpore s ústavou, čo ÚS SR konštatoval napríklad pri spätnom otváraní dohôd o vine a treste, alebo použití nezákonného dôkazu v prospech obvineného.

To samo osebe je obrovské zlyhanie vlády a ministerstva spravodlivosti, a som rád, že sme týmto deštruktívnym návrhom zabránili,“ vraví šéf progresívcov.

Takto sa nesmú prijímať zákony

Podľa Šimečku sa tiež potvrdilo, že dôvody na použitie skráteného legislatívneho konania musia byť dôkladne uvážené, a nesmú byť použité svojvoľne.

Takto sa jednoducho nemajú prijímať zákony. V PS na to upozorňujeme od začiatku a ústavní sudcovia to dnes verejne potvrdili, hoci rozhodli konzervatívne a v tomto konkrétnom prípade nezastavili celú novelu,“ vyjadril sa. Uviedol tiež, že zápas za právny štát a demokraciu nevzdávajú, či už v parlamente, na námestiach alebo, ak to bude potrebné, aj v podobe podaní na ústavný súd.

Časti vládnej novely Trestného zákona nie sú v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí pléna Ústavný súd SR, pričom o výsledku informoval predseda súdu Ivan Fiačan.

Podľa nálezu ústavného súdu sú z novely protiústavné len tri body, a to zmeny týkajúce sa prepadnutia majetku; možnosť na súde použiť aj nezákonne získaný dôkaz, ak je v prospech obvineného a právomoc ministra spravodlivosti napadnúť dohody o vine a treste až do troch rokov od ich uzavretia.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Predseda Progresívneho Slovenska, Predseda Ústavného súdu SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Šimečka: Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu. Mrzí ma však, že vláda presadila amnestie pre svojich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie