Simona Štefaňáková uspela so svojimi knihami aj v zahraničí

0
Simona Štefaňáková uspela so svojimi knihami aj v zahraničí

Simone Štefaňákovej sa podaril neuveriteľný úspech – napísala tridsaťštyri kníh a podarilo sa jej s nimi preraziť aj v zahraničí. Ako to dokázala?

Ste Slovenka, pochádzate zo Starej Ľubovne, niekoľko rokov žijete v Dubline, a napísali ste množstvo kníh. Ako ste sa dostali do zahraničia – najprv na štúdiá do Idaha a potom do Dublinu?

Do Dublinu som prišla za prácou ešte pred odchodom do Idaha. Potom som sa od kamarátky dozvedela o vysokej škole v Idahu, kde práve študovala a tak som si tam podala prihlášku na štúdia o Vývoji Dieťaťa (Child Development). Po skončení štúdia som sa do Dublinu vrátila.

Prezraďte nám, koľko kníh ste napísali a kedy ste sa začali venovať písaniu.

Tridsaťštyri kníh – po anglicky, po slovensky a po španielsky. Písaniu som sa začala venovať v roku 2021 počas pandémie.

Vašej tvorbe dominujú knihy pre deti. Čo vás inšpiruje?

Inšpiroval ma môj syn Danny, ktorý najlepšie zaspával, keď sa jeho príbehy na dobru noc rýmovali. A tak som preňho začala vymýšľať rôzne básne a zapisovať si ich.

Kedy vyšla vaša prvá kniha? Vydávali ste si ju sama alebo vás zastrešilo nejaké vydavateľstvo?

Prvú knihu (RAKETKIN PRVÝ LET DO VESMÍRU/BABY ROCKET’S FIRST FLIGHT) som vydala cez Amazon 14. marca 2021.

Svoje knihy ponúkate vo viacerých jazykových verziách aj na Amazone. Ako sa vám to tam podarilo dostať?

Cez KDP Amazon. Čoskoro som zistila, že ak chcem vydať knihy v slovenčine, knihy musia byt dvoj-jazyčné, lebo zatiaľ ich priamo v slovenskom jazyku nie je možné vydať. Takže musia byt aj preložené do jedného zo svetových jazykov (napr. do angličtiny alebo španielčiny).

Aký je postup pri ponúkaní knihy na Amazone – čo sa tam všetko vyžaduje? Predpokladajme, že si urobím preklad svojej knihy do angličtiny. Čo ďalej? Aký musí mať kniha formát?

Čo sa týka formátu knihy, Amazon ponúka viacero možností. Kniha by mala mať napríklad tieto rozmery: 21.59 x 21.59 cm alebo 20.96 x 20.96 cm alebo 20.96 x 27.94 cm. Tieto možnosti sa vám zobrazia pri nahrávaní vašej knihy na KDP Amazon. Tam si vyberiete formát, ktorý vám najviac vyhovuje.

Ako je to v prípade elektronickej verzie (stačí pdf alebo MOBI?)

Kniha by mala byť v KPF (Kindle Packaging Format). Tento formát si môžte upraviť z PDF print na KPF verziu prostredníctvom software Kindle Create.

Aká môže byť cena, akákoľvek, akú si stanovím?

Amazon určuje minimálnu a maximálnu cenu. Zvyšok je už na vás.

Aké percento má Amazon v prípade el. verzie?

65 percent. 35 percent sú provízie za knihu.

Ako sa pohybujú ceny elektronických kníh?

Tie sú ovela lacnejšie ako papierové. Napr. ak je papierová kniha za 10 euro, elektronická sa predáva za 3 eurá.

Na Amazone to prejde ešte nejakým schvaľovacím procesom, alebo si tam môže ktokoľvek vložiť akúkoľvek knihu?

Knihy musia spĺňať určité kritériá, najmä, čo sa týka ich formátu, jazyka, v ktorom sú napísané a či sú vhodné pre detských čitateľov. Zvyčajne trvá minimálne 72 hodín na ich schválenie alebo zamietnutie.

Keď chcem zvoliť systém print on demand (tlač na zakázku), koľko zaplatím na papierové vyhotovenie knihy?

Ak si výtlačky objednáte ako autor, pokrývate len náklady súvisiace s tlačou. Napr. 3 eurá za 10 eurovú knihu a potom si knihy môžete sami predávať a zarobiť tak na nich ešte viac, ako na Amazone.

Orientačne – ak sa kniha predáva za 10 dolárov, koľko potom ide reálne mne ako autorovi?

To záleží na konkrétnej knihe, ale vo všeobecnosti si Amazon ponechá okolo 8 dolárov a autorovi ponechá okolo 15 percent – 2 doláre.

Čo sa vám viac oplatilo – print on demand alebo elektronická verzia? Z čoho máte väčší zisk?

Čo sa týka zisku, je to podobné pri oboch verziách.

Čo má väčší úspech, slovenské knihy, ktoré si môžu zakúpiť Slováci v zahraničí, alebo prevláda americký trh, kde je síce veľká konkurencia, ale aj oveľa väčší trh?

Väčšina mojich zákazníkov je práve z Ameriky. Objednávajú si slovensko-anglické knihy. Potom z Anglicka a Španielska. Ale mala som i objednávku z Japonska.

Ponúkate elektronické verzie kníh alebo “print on demand”?

Väčšina mojich kníh je v oboch verziách.

Niektoré vaše knihy sú pre predplatiteľov členstva Kindle Unlimited zadarmo, máte z tohto predaja nejaký benefit?

Áno, Amazon poskytuje určité percentá z predaja aj týchto kníh (provízie).

Ako sa dostali vaše knihy až do siete Walmart? Čo bolo pri tom najnáročnejšie?

Pravdupovediac, neviem presne, ako sa dostali do siete Walmart. Zistila som to náhodou, keď som raz v Google vyhľadávači hľadala informácie o mojich knihách. A tak som sa dozvedela, že okrem Amazonu sú už ponúkané i na ďalších svetových webstránkach ako goodreads, waterstones, imusic, barnesandnoble, books.google, a teraz aj Walmart.

Dá sa podľa vás písaním kníh uživiť?

Samotným písaním asi nie. Aspoň nie zo začiatku. Vyžaduje si to veľa práce, času a niekedy aj finančné investície (náklady na ilustráciu, editora, tlač a reklamu). Je to skôr beh na dlhú trať, ale každý začiatok býva ťažký.

Ste všestranná žena – píšete knihy, ste ilustrátorka, video editorka a mama jedného syna. Čo ešte rada robíte? A v akej roli sa cítite najlepšie?

V úlohe mamy a spisovateľky.

Aké máte plány do budúcnosti?

Chcela by som sa i naďalej venovať písaniu. Nedávno som vydala novú knihu Škriatok Neporiadok pre deti, ktoré si neradi po sebe upratujú hračky a momentálne pripravujem ďalšiu knihu. Rada by som svoje knihy dostala v budúcnosti i do knižníc.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré snívajú vydať vlastnú knihu.

Nechajte sa inšpirovať svojim okolím.
Svoje nápady si hneď zapisujte.
Zoznámte sa s ďalšími spisovateľmi, ktorí vás budú inšpirovať a pomáhať vám (prostredníctvom sociálnych sietí, miestnych podujatí, atď).

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu